loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

Aracım Ne Kadar Eder?

blog_img

Eğer aracınızı ikinci el olarak elden çıkarmak yani diğer bir deyişle aracınızı satmak istiyorsanız büyük ihtimalle aklınıza ilk gelen düşünce ‘aracım ne kadar eder?’ ya da ‘ben bu arabayı en kısa sürede ne kadar fiyata elden çıkarabilirim?’ olmaktadır. Sahip olduğunuz aracınızı elden çıkarırken öncelikle araç üzerindeki pazarlık etkisini de göz önünde bulundurarak satışa sunmanız gerekmektedir. Sahip olunan aracın nasıl satılacağı, gerçekleşen pazarlık olayının ardından son fiyat olarak en son ne kadara elden çıkarabileceği araç sahipleri için oldukça önemli bir konudur. Aracı ikinci el olarak satacağınız için bu ilanı herhangi bir fiyata koyarken ilanı doğru bir fiyatlama üzerinden satışa sunmanız gerekmektedir. Günümüzdeki ikinci el piyasası düşünüldüğünde içinde çok fazla potansiyel alıcı mevcut olduğu görülmektedir. Fakat buna karşın aynı zamanda piyasanın oldukça fazla aracı içinde bulundurduğu da göz önünde bulundurulmanız gerekmektedir. Eğer araç sahipleri doğru fiyatlandırma yapabilirse arabanın satış işleminin daha hızlı bir şekilde gerçekleşmesi ve istenilen fiyat üzerinden satılabilmesine olanak sağlanabilir. Araç sahiplerinin kararlarına ve durumunuza kalmış olan aracın son satış fiyatı ise araç sahibinin paraya olan ihtiyacın ile ilişkili olarak kafasındaki planlarla beraber oldukça önemli bir husustur.

Araç Değerimi Nasıl Öğrenebilirim?

Aracım ne kadar eder? sorunuza yardımcı olabilecek bazı yardımcı hesaplama sistemleri bulunmaktadır. Satışa sunduğunuz aracınız için piyasadaki benzer özellikleri olan diğer araçlarla kıyaslayarak ve satış fiyatlarını inceleyerek yine satış fiyatları üzerinden size miktar öneren bu sistemler ‘aracım ne kadar eder?’ sorunuza oldukça yardımcı olacaktır. Bu sistemlerde, mevcut ikinci el piyasasındaki diğer araçların olması gerekenden çok daha düşük ve yüksek miktarları, yani gerçekçi bir bakış açısıyla bakıldığında olağan görülmeyen fiyatlandırmaları dışarda tutarak kalan fiyatlar üzerinden ortalama bir hesap mantığıyla size genel bir piyasa fiyatı önerir. Burada önemli olan detay aracınız ile ilgili girmeniz gereken bilgileri doğru bir şekilde vermeniz olacaktır.

Normalde de satışa çıkardığınız aracı ilan verirken veya ilgilenen kişiye araç hakkında bilgi verirken tüm detayları dürüst bir şekilde söylemek önemlidir. Sahip olduğunuz araç ile ilgili verileri ve şu an piyasadaki değişimleri aynı zamanda bulunulan mevsimi de göz önünde bulundurarak, size aracınızın belirli bir fiyat aralığını ve mevcut değerini doğru bir şekilde sunan sistemler dediğimiz gibi mevcuttur. Belirlenen fiyat aralığı aracınızın varsa mevcut hasarlarını, donanımsal özelliklerini veya aracınızın kondisyonunu göz alarak size elden çıkarabileceğiniz en yüksek ve en düşük değer skalasını gösterir.

Arabanızın hesaplamalar sonucunda piyasadaki genel durumuna bakarak öğrendiğiniz fiyat üzerinden kendinize göre pazarlık etkenini de ekleyerek herhangi bir şekilde piyasaya sunabilirsiniz. Söylediğimiz gibi gerçekçi bir fiyat vermek kesinlikle sizin yararınıza olmakla beraber aracınızı daha hızlı bir şekilde elden çıkarmanıza yardımcı olacaktır.

Aracınızı elden çıkarırken belirleyeceğiniz fiyat üzerinde bir başka etken olan ek donanım özellikleridir. Donanım özelliklerine bakıldığında eğer sahip olduğunuz araçta arabanın kendiliğinden olan donanımı dışında donanım ekleri mevcutsa, siz yine aklınızdaki fiyat üzerinden bu fiyata ilaveten bu donanımın değerini makul bir şekilde ekleyebilirsiniz.

Designed By Teknolojik bilişim