loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

Bebek Koltuğu Kullanmama Cezası Ne Kadar?

blog_img

Bebek koltuğu kullanmama cezası, özellikle, araçlarında bebek koltuğu bulundurmayanlar için oldukça önemli bir hale geliyor. Bebeklerinizin ya da çocuklarınızın can güvenliğini sağlamak adına bu tür ürünleri kullanmanız gerekiyor. Sizler ne kadar dikkatli olursanız olun, bebeklerinizi kucağınızdan ayırmasanız da, olası bir kazada kucağınızdan fırlayabilir. Bizler de bu noktada bilinçli olmanız adına bebek koltuğu hakkında merak edilenleri sizlere aktaracağız.

Bebek koltuğu, aynı zamanda oto koltuğu ya da çocuk koltuğu olarak da bilinmektedir. Çocukların sağlığı ve güvenliği sebebiyle artık araçlarda, bebek koltuğu bulundurulması zorunlu hale getirildi. Bu koltuğu buldurmayan sürücüler ne yazık ki, bebek koltuğu cezası almak durumunda kalacak.

Ülkemizde her geçen gün doğan çocukların sayısı artmaktadır. Bu da ne kadar çok fazla bebek olduğunu ortaya koymaktadır. Çocukların güvenliğini sağlamak adına, araçlarda bebek koltuğunun bulunması gerekiyor. Buna bağlı olarak eğer kilosu 36’nın altında, boyu da 150 cm’nin altında olan çocuklar, oto koltuğu kullanmak zorundadır. Burada merak edilen nokta, bu koltuğa uymayan kişilerin alacağı cezadır.

Araçlarda Bebek Koltuğu Olmadığında Ceza Alınır Mı?

Bebek koltuğu cezası yukarıda da belirttiğimiz gibi bulunmaktadır. Çocukların can güvenliğini sağlamak ve daha sağlıklı bir sürüş keyfinin yaşanması için bu ürünün kullanılması gerekiyor. Aynı zamanda bilinçli her anne baba çocuğunun sağlığını düşünmelidir.

Karayollarının Trafik Kanununa göre araçlar bebek koltuğunun olmamasının cezaları belirtilmiş bulunuyor. Yaklaşık 144 TL’lik bir cezası bulunmaktadır. Aynı zamanda trafik polisleri tarafından bu durum fark edildiğinde yaklaşık 10 ceza puanı da kişilerin, ehliyetinden düşürülecektir.

Bütün bunların dışında ne yazık ki, pek çok anne baba çocuklarını ön koltuğa oturtmak konusunda oldukça ısrarcı olabilir. Bu durum ne yazık ki, eşitli sorunlara sebep olabiliyor. Ortalama bir kaza anında 20 kilo olan bir çocuk, 500 kilo ağırlığında bir eşya ile aynı hızla fırlamaktadır. Bu da çocukların ön koltuğa oturduğunda ne kadar büyük bir tehlike altında kaldığını bir kere daha ortaya koymaktadır. Sizler de bu noktada bilinçli bir ebeveyn olarak çocuklarınızı ö koltuğa değil, arka çocuk koltuğuna oturmalısınız. Bebek koltuğu cezası bu noktada bazı sürücüler için caydırıcı niteliktedir.

Hangi Araçlarda Bebek Koltuğunun Olması Gerekiyor?

Bebek koltuğu cezası hakkında gerekli olan bütün bilgileri verdik. Bunun dışında hangi araçlarda bu koltukların zorunluğu olup olmadığından bahsetmek istiyoruz. Özellikle N1, N1G, N2, N3, M1 M1G araçlarında oto koltuğunun olması gerekiyor. Araçlar hakkında kısaca şunu belirtebiliriz: emniyet kemerinin olması gereken araçlarda, çocuk koltuğunun da olması gerekiyor. Aynı zamanda 150 cm’den kısa olan çocuklarla 36 kilonun altında olan çocuklar, kesinlikle çocuk koltuklarında seyahat etmelidir. Ancak bu ölçülerden büyük olan çocuklar, ön koltukta oturmayacak şekilde arka koltuklarda emniyet kemerleri takılı bir vaziyette oturabilirler. Eğer bu araçlarda çocuk taşıma sistemi yoksa 3 yaş altında olan çocuklar bu araçları kullanamazlar.

Bazı araçlarda arka koltuk emniyet kemerleri bulunmayabiliyor. Eğer sizlerin araçları da böyleyse, kol ön koltuğa takabilirsiniz. Ancak ön koltuğun olduğu yerde hava yastığının olması zorunludur.

Bebek Koltuğu Ne İşe Yarar?

Bebek koltuğunun ne işe yaradığını kısaca şu şekilde belirtebiliriz: Bebek koltukları, çocukların seyahatlerde daha güvenli bir şekilde yolculuk etmelerini sağlar. Bununla beraber olası bir kaza anında çocukların sağa, sola ya da öne savrulmasını engeller. Emniyet kemerleri ve koltuk sayesinde çocuğunuzun güvenli bir şekilde yolculuk ettiğini bilirsiniz. Aynı zamanda çocuklarınız bu koltukta son derece rahat ve konforlu bir şekilde seyahat ederler. Sizler de bu şekilde rahat bir yolculuk edersiniz. Koltuklar o kadar rahattır ki, çocukların daha kolay bir şekilde uyumalarına yardımcı olurlar.

Yapılan araştırmalar, araç içerisinde kullanılan otomobil koltuklarının, kaza anında olası yaralanmaların yüzde 80 önüne geçmektedir. Ne yazık ki, aynı araştırma, çocukların güvenli bir şekilde seyahat etmediği durumlarda ise yüzde 70 oranında yaralanıyorlar. Sizler ne kadar dikkatli sürerseniz sürün, karşı taraf sizin kadar dikkatli olmayabilir. Sürücülerin büyük bir kısmı, sürüş ısırasında ister istemez hata yapıyor. Bu hataların büyük bir kısmı da yaralanmalara ve ölümlere yol açıyor. Ancak kullanılan bu koltuklar, kazaların az yaralarla atlatılmasını sağlıyor.

Designed By Teknolojik bilişim