loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

Bebek Koltuğu Nasıl Kullanılır?

blog_img

Bebek koltuğu kullanımı ülkemizde çok fazla yaygın değildir. Ancak bebekli ailelerin mutlaka bu konuda bilinçlenmeleri ve bebek koltuğunu kullanmaları gerekiyor. Bizler de bu noktada bebek koltuğunun nasıl kullanıldığı konusunda sizlere bilgi vermek istiyoruz.

Bebek Koltuğu Nedir?

Bebek koltuğu nasıl kullanılmalıdır? Sorusuna cevap vermeden önce bu koltuğun tam olarak ne işe yaradığından bahsetmek istiyoruz. Bebek koltuğu, aslında çocuk koltuğu olarak bilinmektedir. Araç içerisinde kullanılan bu koltukların en temel amacı, araç bir kaza yaptığında, içerisinde olan çocukların, araçtan fırlamaları önlemektir. Eğer bu ürün kullanılmazsa, kaza anında bir çocuk dışarıya çıkabilir ya da camın yüzeyine sertçe çarpıp hayatını kaybedebilir. Bu durumun nasıl ve ne zaman olacağı bilinmeyeceği için gerekli olan bütün önlemlerin alınması son derece önemlidir. Çocuk koltukları genel olarak 3 gruba ayrılmakta ve bu şekilde kullanılmaktadır. İte çocuk grupları bu şekildedir:

  • Yürümeyi yeni öğrenmiş çocuklar için bebek koltukları,
  • Bebekler için ayrı koltuklar
  • Okul çağına başlayan çocuklar için ayrı koltuklar şeklinde 3 grupta incelenebilirler.

Çocukların boyuna ve kilosuna uygun olan ürünlerin tercih edilmesi son derece önemlidir. Aksi durumda, bu koltuklar çocuklar için o kadar yararlı olmayacaktır.

Ne yazık ki, ülkemizde meydana gelen trafik kazalarında ortalama 100 kişiden 15 çocuk hayatını kaybediyor. Bu sayı, aslında bebek koltuğu konusunda bilinçlenmemiz için oldukça yeterlidir.

Araçta Neden Bebek Koltuğu Kullanmalıyım?

Bebek koltuğu kullanmak, bilinçli her ebeveynin yerine getireceği bir davranıştır. Bu tür bebek koltuklarını hatalı kullanma ve akma ihtimali çok azdır.

Her türlü araç ile uyumlu hale gelebilirler.

Eğer araç, ani bir fren yapmak durumunda kalırsa, araç içerisinde en az bebekler, bu durumdan etkilenirler.

Ürünler kolay bir şekilde takıldığı gibi, kolay bir şekilde çıkabilmektedir.

Bebeklerin güvenli bir seyahat için mutlaka Bebek koltuğu kullanmaları gerekmektedir. Bebeklerin güvenliği için mutlaka bu tür ürünleri tercih etmeniz son derece önemlidir. Koltuklar, klasik koltuklardan farklı olarak kaliteli ve güvenli olmalıdır. Kalitesiz tercih edilen bebek koltukları ne yazık ki, istenmeyen kazarlın ve hatta can kayıplarına bile sebep olabilmektedir.

Bebek Koltuğu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bebek koltuğu hakkında bilinmesi gereken çok fazla detay bulunuyor. Evladını seven ve değer veren her bireyin, araç kullanırken, bu detaylara hâkim olması çok önemlidir. İlk defa bebek sahibi olacak aileler, bebek koltuğunun nasıl kullanacaklarını bilemeyebilirler. Bizler de bu noktada bu koltuklar hakkında merak edilenleri açıklıyoruz.

Bebek koltuğunun doğru tercih edilmesi gerektiğinden bahsetmiştik. İnanamayabilirsiniz ama, bebek koltuğu 1980’den beri hayatımızda olan bir araç. En önemli amacı ise, bebeklerin, araç içerisinde güvenli bir şekilde seyahat etmelerini sağlamak. Peki, kaç yaşına kadar bebek koltuğunun kullanılması gerekiyor. Bu konu çeşitli bebek mağazalarına göre değişkenlik gösterebiliyor. Bebek koltuğu oldukça bilinen ve kullanılan bir ürün.

Bebek Koltuğu Kullanımı

1 yaşına kadar olan bebekler, arabanın arka kısmına bakacak şekilde bağlanmalı ve konumlandırılmalıdır. 1 yaşında olan bir bebek, kafa bakımından, bir yetişkine kıyasla çok hassas olduğu için kaza anında zarar görmemesi için bu şekilde konulması gerekmektedir. Kısacası, 1 yaşa kadar bebeklerin arka koltuğa ters bağlanması gerekmektedir. B bilgi, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün resmi web sayfasında bulunmaktadır.

Eğer çocuklarınız artık 1 yaşını geçmiş ve hareketli olmaya başlamışsa, hareketli çocuk koltuklarına geçebilirsiniz. Artık bu durumda, bebekleriniz ön tarafa bakacak şekilde durabilir. Aksi durumda, artık kendinin farkında olacağı için midesi bulanabilir ve arabaya kusabilir. Artık kafa yapısı da geliştiği için öne bakacak şekilde durabilir.

Son olarak 4 ila 8 yaş aralığında çocuklar için destekli koltuklar bulunmaktadır. Bu koltukların ise, 3 noktalı kemerinin olması ve hepsinin de bağlanması gerekmektedir. Kullanımlarının son derece kolay olduğu bu koltuklar, hayat kurtarmaktadır.

Çocuklar Bebek Koltuğunda mı Anne Kucağında mı Daha Güvenli Olur?

Çocukların nasıl seyahat edeceği, çoğu kişi tarafından oldukça fazla merak edilen bir konudur. Seyahat güvenliği açısından, çocuğun ani bir frende ya da kazada yerinden fırlamaması için, bebek koltuğunun kullanılması son derece önemlidir. Aksi durumda, 40 km hızla giden bir araçta bile, çocuklar kucaktayken yaralanabilir.

Designed By Teknolojik bilişim