loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

Cam Filmi Uygulamasında Son Durum

blog_img

Özellikle araç muayene durumlarında birçok karışıklığa sebep olan cam filmi uygulamasında son durum netleşti. 2018 yılının başından itibaren sorun olmaya devam eden cam filmlerle ilgili nihai kararın verildiği belirtildi. Önce yasaklanıp sonra serbest bırakılan cam filmi uygulamasına dair ana kriter görüşün engellenip engellemediği oldu. 2019 yılı içerisinde ön camlarda yasak olurken görüşün engellenmesi halinde diğer camlar için 235 TL cezası olacak.

Araçlarda Cam Filmi Kullanımları

Oto cam filmleri bilindiği gibi birçok farklı amaç için kullanılabiliyor. Güneş ışınlarının yansıyarak zarar vermesi engellenirken aynı zamanda dışarıdan içerisinin görünmesi de büyük oranda engellenebiliyor. Sıklıkla yaptırılan cam filmi uygulamasında son durum ise cam filmin derecesinde göre belirlenecek. Göz sağlığı için faydalı olduğu bilinen cam filmin kullanılmasında herhangi bir sorun bulunmuyor. Ancak mutlak surette koyu ve kalın olmaması şartı var. Araç içinin tam anlamıyla görülmemesi, ön camın tamamen fark edilmemesi gibi durumların yaşanması halinde cezası uygulanıyor. Cam film cezası alınmaması için ise r43 cam filmi kullanılabilir. Kendinden filmli olan bu çeşitte herhangi bir şekilde görüş açısının engellenmesi de söz konusu değildir. Bundan dolayı cam filmi cezasından bu tür filmler muaftır. Bununla birlikte diğer cam türleri genelinde de kalın olmama şartının sağlanmasıyla kullanıma devam edilebilir.

Cam Filmi Yasak mı? Ceza Maddesi Nedir?

Var olan yeni düzenleme sonucunda cam filmi uygulamasında son durum belirtilirken ceza puanı da 20 olarak açıklandı. 30/ 1-b ceza koduna giren cam filmi cezası aynı zamanda Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde madde 63 ile uygulanıyor. Görüşün engellenmesine sebep olabilecek süs ve aksesuarlar içerisine dahil edilmesinden dolayı kalın ve kapalı cam filmlerin kullanımı yasak. Tehlike anında dahi yaşanabilecek görüş kayıplarında telafisi imkânsız zararlar ortaya çıkabiliyor. Bunun engellenmesi ve diğer trafik unsurlarının korunması içinde cam filmi ceza maddesi uygulamaya alındı. Buna bağlı olarak 4 numaralı cam filmi yasaklı olarak kabul edilirken firmalar tarafından yapılması da söz konusu olmuyor. Bunun nedeni ise görüşün tam anlamıyla kaybedilmesine neden olabilecek karartma yapabilmesi. Ön camların yanı sıra arka ve yan camlarda dahi 4 numaralı filmin yapılması 2019 yılında yasaklananlar arasında. Bundan dolayı hiçbir şekilde kalın ve riskli cam filmlerinin kullanımı olmayacak.

Cam Film Uygulamasında Son Durum Neler Getiriyor?

4 numaralı cam film kullanımı yasak olurken diğer camlarda da getirilen belirli kısıtlamalar bulunuyor. Buna göre öncelikli olarak ön ve yan camlar için geçirgenlik %70 olarak belirlendi. Kapalılık durumunun %30’un üstüne çıkması durumunda cam filmi cezası uygulanacak. 180 derecelik görüş alanında sürücünün mutlak surette rahatsız olmaması gerekiyor. Bunun için ön yan camlar için %70 sınırı mevcut. Işık geçirgenliği içinde yine %70’lik durum öne çıkarken acil çıkış camlarında da film taktırılması yasak hale geldi. Bilhassa yolcu taşıyan araçlarda hiçbir müsamaha olmayacak olup güvenlik için her türlü riskten uzak durulması hedefleniyor. Arka camlarda ise aracın içerisinin görünebilecek şekilde cam film kullanılmasında sakınca yok. Cam film uygulamasında son durum bu şekilde olurken TÜVTÜRK tarafından onaylanan cam filmlerde önem taşıyor. Muayene süreçlerinde mutlaka ön camda cam filmi bulunmamalıdır. Cam filmleri 98 UV korumalı olmalı ve kalınlığı da 80 um sınırını geçmemelidir. PVC malzemeye sahip cam filmlerle kaplamada akrilik esaslı kullanıcıların kullanılmaması ise aracın muayeneden geçmesini zorlaştıran etkenlerdendir.

Designed By Teknolojik bilişim