loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

  • ANASAYFA
  • BLOG
  • Çelik Jant ve Alüminyum Jant Arasındaki Farklar

Çelik Jant ve Alüminyum Jant Arasındaki Farklar

blog_img

Jantlar, araçların kişiselleştirilmesi için kullanılan en önemli parçalar arasında bulunmaktadır. Çoğu kişi bu ürünlerin sadece görsellik amacı ile kullanıldığını ifade ederler. Ancak bunun dışında aracın performans, ekonomisi ve sürüş ekonomisi noktasında da oldukça önemli yararları bulunmaktadır. Jantlar için mutlaka bildiğiniz markaların ürünlerini almanız önerilmektedir.

Jant ürünleri çok çeşitlidir. Genellikle çelik ve alüminyum jantlar tercih edilmektedir. Peki, çelik jant ve alüminyum jant arasındaki farklar nelerdir? Bundan önce, jantlar hakkında genel bilgiler vermemiz daha doğru olacaktır.

Jantlar Hakkında Merak Edilenler

Jantlar, günümüzde oldukça fazla tercih edilen, pek çok malzemeden üretilen, önemli ürünlerdir. Üretildiği malzemelerine göre jantları şu şekilde ayırabiliriz:

Saç Jantlar: Bu jantta ana malzeme çelik sactır. Ancak bunlar hem soğutulma hem de kaynakla birleştirilmesi şeklinde oluşturulmaktadır. Rengi genellikle siyah olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak görselliğin ön planda olduğu durumlarda, plastik kapaklar da kullanılabiliyor.

Alüminyum Jantlar: Bu jantlar aslında, çelik jant olarak da bilinmektedir. Ancak bu şekilde yanlış bir tanımlama yapılmaktadır. Bu ürünün içeriğinin yüzde 10’u silisyum alaşımını oluşturmaktayken, yüzde 90’ı alüminyumdan oluşmaktadır.

Magnezyum Jantlar: Dünyada en az tercih edilen jant türlerinden biridir. Tercihin az olması sebebiyle, üretiminin de az olduğu iade edilebilir. Tercih edilmemesinin sebebi, maliyetin yüksek olmasından kaynaklanmaktadır.

Çelik Jant ile Alüminyum Jantlar Arasında Farklar Var Mıdır?

Otomotiv sektörü ile büyüyen bir sektör daha bulunmaktadır. Bu da jant sektörüdür. Dünyada da oldukça fazla kullanılan bir üründür. Alüminyum olarak üretilen jantlar, çeliklere göre daha kolay şekil alabilmektedir. Kolay işlendiği için, müşterilerin istedikleri şekillerde daha kolay bir şekilde üretilmektedir. Aynı zamanda sadece şekil değil, çeşitli renklerde de üretilmektedir.

Kullanıcılar farklılık olması amacıyla, bu jantların üzerinde plastik kullanıyorlar. Ancak bu da ürünün ömrünü uzatmaktadır. Plastik sadece araca görsellik katacaktır. Performans ve hız bakımından ayrı bir işlevsellik katmayacaktır.

Jant konusunda oldukça fazla ürün tercih eden bazı kullanıcılar aslında jant kullanımının yakıt tüketimi ya da performans bakımından bir etki olmadığını ifade emektedirler. Ancak bu yanlış bir düşünce. Çünkü alüminyum olarak kullanılan alaşımlı jantlar frenler kullanıldığı zaman meydana gelen ısıyı transfer ettiği için araçta performans sağlamaktadır.

Bu ürünlerin üretimine bakıldığında da bir farklılık olduğunu görebiliriz. Çelikler, işlenilen firmalara büyük rulolar olarak gönderilmektedir. Bu jantın üretilmesi için kasnak ve disk parçalarının olması gerekiyor. Jant, bu iki ürünlerin kaynaştırılmasıyla oluşturulmaktadır.

Jant Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Jantlar, araçtaki tekerlerin çemberine takılan metal bölüm olarak ifade edilmektedir. Aracın rahat bir şekilde hareket edebilmesini sağlamaktadır. Ancak bunun için de doğru ürünlerin tercih edilmesi gerekmektedir. Jant tercihinde olması gerekenler şu şekildedir:

  • Konfora dikkat edilmelidir: Tekerleğe göre seçilmelidir. Jant ne kadar büyük olursa, aracın konforu o kadar azalacaktır.
  • Aracın performansı dikkate alınmalıdır: Jantın ebadı, ağırlıkları ile orantılıdır. Jantlar ne kadar büyük olursa, ağırlıkları da o kadar büyük olur. Bu da aracın performansını düşürecektir. Jantlar, gücü yere çekecektir. Bu da aracın daha fazla güç harcamasına sebep olacaktır. Aynı şekilde araç için çok hafif bir jant tercih edilirse, bu da aracın patinaj yapmasına sebep olacaktır. Aracın durumuna göre jant tercihi yapılmalıdır.
  • Virajlardaki hâkimiyete dikkat edilmelidir: Jantın geniş olması, virajlarda araca daha fazla hâkimiyet kurmanıza yardımcı olur.

Jant Ölçüleri Hakkında

Doğru jant tercih edebilmek için, ölçüleri bilmek son derece önemlidir. Eğer ölçüleri bilmiyorsanız, bu noktada teknik servisten destek alabilirsiniz. Bunun dışında jantta bulunan diğer ölçü birimleri şunlardır:

Flanş Tipi: Lastiklerin, janta değdiği kısımdır. Flanş sayesinde jant ile lastik uyum içerisinde hareket ederler. Bu özellikler araçtan araca göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Jantın Genişliği: Jantın genişliklerini ifade edilen birim inç olarak söylenmektedir. En küçük jant ölçüsü 5 inç iken, bu ölçü 15 inçe kadar çıkabilmektedir. Ölçmek için flanşların iç kısmına bakılır.

Jant Çapı: Jantların çapları 13 inç ila 30 inç arasında değişkenlik göstermektedir. Bu da fabrikadan çıkış sırasında belirlenmektedir. Eğer aracınız için doğru ölçü tercih etmezseniz, aracınız sürtebilir.

Designed By Teknolojik bilişim