loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

Emniyet Kemeri Takmama Cezası ve Sorgulama

blog_img

Seyahat sırasında yaşanabilecek tüm kaza durumlarında hayat kurtaran emniyet kemeri takmama cezası 2019 yılında artış gösterenler arasındadır. Çoğunlukla artık araçlarda çeşitli ses uyarılarıyla bu konu hakkında etkiye sahip olmaktadır. Ancak emniyet kemeri tokası tarzı unsurlarıyla hayatını hiçe sayanların sayısı da az değildir. Gerek kişinin kendi canını gerek karşı tarafın canını riske atmaması için emniyet kemerlerinin kullanımı büyük öneme sahiptir. Bununla ilgili olarak polis denetimleri sırasında ceza durumları da hali hazırda çok daha fazla yaşanmaktadır. Şoför ile birlikte ön koltuktaki yolcunun da emniyet kemerini takması istenir. Arka koltuklarda da emniyet kemeri güvenlik açısından zaruridir. Bununla birlikte var olan trafik polisi kontrollerden emniyet kemeri takmama cezası verilirken tutarı 134 TL’dir. Ödemelerin 15 günlük süreyi aşmayacak şekilde gerçekleşmesi halinde ise %25 oranında indirimde uygulanır.

Emniyet Kemeri Takmama Cezası Sorgulama

Emniyet kemeri takmama cezası da trafik cezaları içerisinde yer alır. Her ne kadar çok basit gibi görülse de hayati öneme sahip bir pratiklik kazandırır. Dikkatsiz sürücülerle karşı karşıya gelinmesi durumunda telafisi çok zor durumların yaşanmaması emniyet kemerleriyle mümkün olur. Bununla birlikte var olan ceza durumlarına ilişkin EDS sistemlerinden de yararlanılabilir. Bundan ötürü bazen fark edilmeksizin de ceza durumuyla karşı karşıya kalınabilir. Bunun için E-Devlet hesabından kişinin sahip olduğu araca dair trafik ceza sorgulamaları yapılabilir. Emniyet kemeri takmama cezası içinde E-Devlet iyi bir sorgulama bölümüdür. E-Devlet şifresi ve TC kimlik numarasıyla giriş sonrasında Emniyet Genel Müdürlüğü bölümünden kontrol yapılır. “Araç Plakasına Göre Ceza Sorgulama” kısmından anında görüntülenmesi söz konusudur. Herhangi bir belge istenmezken var olan emniyet kemerinin kullanılmamasına yönelik ceza durumu da yer alır. Böyle bir durumun tespiti sonrasında ise hemen yönlendirilen resmi kurum sitesinden ödemeler yapılabilir. GİB üzerinden de sorgulama yapılabileceği gibi ödemelerin başlatılması mümkün olmaktadır.

Emniyet Kemeri Takmama Cezası Ödeme

Sorgulama sonrasında resmi kurumların internet sitesinden online işlemler kısmında ödeme gerçekleştirilir. Hızlı bir şekilde kişiye ait kredi kartıyla hemen ödeme yapılır. Bununla birlikte mobil ya da internet bankacılığı kullanımlarıyla da ödemeler bölümünden trafik borçları halledilebilir. Var olan emniyet kemeri takmama cezası da bulunurken plaka ve ilgili bölümlerin doldurulmasının ardından onay verilir. Banka hesabından ödeme yapılabileceği gibi doğrudan kredi kartından çekimde sağlanır. Taksitli durumlarda anlaşmalı bankalara göre farklılık gösterir. Ayrıca tüm bu online süreçlerin haricinde PTT ve banka şubelerinden de ödemeler yapılır. Sıra sonrasında trafik borcunun ödenmesi talebiyle işlemler tamamlanır. Son bir yıla ait tüm trafik borçlarının görüntülenmesi ve ödeme durumlarına ilişkin unsurlarda Emniyet Genel Müdürlüğü sitesi üzerinden erişime açıktır. Vergi dairesi bürolarından da ödemelerin yapılabileceği bilinirken sürenin 15 günü aşması halinde ise indirimli imkandan faydalanılmamaktadır.

Emniyet Kemeri Takmama Cezasının Ödenmemesi Sonuçları

Emniyet kemeri takmama cezası doğrudan trafik cezaları kapsamında değerlendirilir. 15 günlük sürede %25 indirimli bir şekilde online ya da doğrudan ödemeler yapılabilir. Bununla birlikte ödemelerin belirtilen süreleri aşması halinde gecikme bedelleri de alınmaya başlanır. Emniyet kemeri takmama durumundan kaynaklı cezanın ödenmemesi halinde aracın muayeneye alınması da söz konusu olmamaktadır. MTV ve trafik sigortasıyla birlikte araca ait herhangi bir ceza borcunun olmaması da muayene şartları arasındadır. Bundan ötürü var olan ceza halinde muayene randevusu alımına olanak tanınmamaktadır. Muayene yaptırmayan araçların trafikte kullanımı yasak olurken çok daha büyük cezai yaptırımlarla karşılaşılmasına sebebiyet verilebilir.

Designed By Teknolojik bilişim