loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

  • ANASAYFA
  • BLOG
  • Emniyet Şeridi İhlali Cezası ve Sorgulama

Emniyet Şeridi İhlali Cezası ve Sorgulama

blog_img

En sık yapılan trafik hatalarından olan emniyet şeridi ihlali cezası 2019 yılında oldukça yüksek oranda artışa sahip oldu. Zorunlu haller dışında kullanımı büyük problemleri de beraberinde getiren emniyet şeridinin kullanımımın azaltılması hedefleniyor. Özellikle trafiğin yoğun olduğu saatlerde araçların kaçarak hızlı gitmesini sağladıkları emniyet şeritleriyle ilgili yeni düzenlemelerde getirildi. 46/2-f ceza koduna göre emniyet şeridi ihlali durumunda ceza tutarı 1002 TL’dir. Trafik kazasıyla birlikte acil yardım-kurtarma ve asayiş durumları için kullanımı söz konusu olan şeritlerin kullanımı kaynaklı ceza durumudur. Genel güvenlik hali dışında kullanım durumunun tespit edilmesiyle ilgili sürücü hakkında işlemler yapılır. Bununla birlikte cezanın tebliği edilmesinden sonra 15 günlük süre içerisinde ödeme yapılırsa emniyet şeridi ihlali cezası %25 indirimli şekilde ödenir.

Emniyet Şeridi İhlal Cezası Denetimleri

Trafik cezaları içerisinde otoyollarla bağlantı yollarında sıklıkla görülen emniyet şeridinin ihlal edilmesi durumuyla ilgili denetimler arttırılmıştır. Polis kontrollerinde cezai işlemler uygulanırken EDS sistemi sayesinde de ceza durumları ortaya çıkabilmektedir. Kameralı takiple plaka üzerinden aracın tespiti ve cezanın gönderimi sağlanır. Bundan dolayı mutlak surette acil durumlar dışında emniyet şeridinin kullanılmaması gerekir. Gerek kuralların ihlal edilmesi gerek telafisi imkânsız durumlarla karşı karşıya kalınma ihtimali her zaman için vardır. Olası kaza durumlarına çok daha erken müdahale içinde emniyet şeritleri kullanılagelir. Ayrıca ambulans ve itfaiye geçişleriyle güvenliklerin sağlanması için şeridin her zaman açık durumda olması lazımdır. Bu tip bir ihlal durumunda işlenecek suçlarla adli yargılamalara konu olacak durumların olabilmesi de ihtimaller arasındadır. Çakar lamba ya da sirenli araçların emniyet şeridinden gitmesi durumunda da polis denetimleri yapılır. Böyle bir durumda hem emniyet şeridi ihlal cezası hem de çakar lamba kullanım cezaları ayrı ayrı uygulanır.

Emniyet Şeridi İhlali Ceza Sorgulama

Çok küçük bir avantaj sağlanması amacıyla kullanılan emniyet şeridi ihlalleri sonrasında sorgulamalar internet üzerinden yapılabilir. Emniyet Genel Müdürlüğü resmî sitesinden plaka bilgisiyle araca ait tüm trafik cezalarının dökümleri çıkarılabilir. Bununla birlikte E-Devlet hesabından da kişiye ait bilgilerle sorgulama yapılmasına olanak tanınır. Emniyet Genel Müdürlüğü üzerinden trafik cezalarının sorgulanma sayfasında emniyet şeridi ihlali cezası görülecektir. Var olan cezaların tebliği durumları oluşmadan dahi online ortamda yer aldığı bilinmektedir. Çok daha hızlı bir şekilde hemen ödemelerin yapılması da ceza indiriminden yararlanılmasını beraberinde getirir.

Emniyet Şeridi İhlal Cezası Ödeme Seçenekleri

Hali hazırda alınan emniyet şeridi ihlali sorgulama sayfalarından itiraz durumları da oluşturulabilir. Belirli bir süre içerisinde yapılan itirazın neticesinde son karar alınırken ödeme durumlarında da farklı seçenekler kendisini gösterir. Emniyet şeridi ihlali cezası için online ödemeler yapılabilmektedir. E-Devlet üzerinden GİB sayfasına aktarılarak ödeme alınır. Kredi kartı bilgilerinin girilmesinin ardından güvenli bir şekilde ceza ödenir. Bununla birlikte doğrudan anlaşmalı banka hesapları üzerinden de ödemelerin alımı olmaktadır. Mobil Bankacılık kullanılarak da taksitli olacak şekilde kredi kartından çekimler yapılır. Nakit olarak ödenmesi istenirse PTT şubeleri kullanılabilir. Bankalarda da trafik cezası ödeme denilerek işlemler yapılabilir. Erken ödemelerde %25 indirimli olan emniyet şeridi ihlal cezası birçok etkiye de sahiptir. Bilhassa periyodik olarak araçlar için gerekli olan muayene uygulamaları için mutlaka ödemenin önceden yapılması gerekir. Araca ait herhangi bir trafik borcunun bulunması halinde muayene işlemlerinin başlatılmadığı bilinmektedir. Randevu alımı olmayacağı gibi ödemenin gerçekleşmesinin sonrasında araç muayenesi imkanı tanınır.

Designed By Teknolojik bilişim