loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

Fren Balata Bakımı Ne Zaman Yapılmalı?

blog_img

Araçlar satıcıya ulaşmadan önce yani biz onu satın alıncaya kadar uygulanan birçok güvenlik üzerine testler bulunmaktadır. Araçlar bu testlerin tamamının yapılması ve testlerin olumlu sonuçlanması ile alıcılar için satışa verilmektedir. Bu araçların doğru bir şekilde çalışabilmesi için araçların parçaları rutin olarak bakımdan geçirilmelidir. Bu bakımların aksatılması veya hiç yapılmaması bazı küçük aksiliklerin büyük bir hasara dönüşmesine ve sizlerin hayatını tehlikeye sokabilmekte veya araç için maliyeti yüksek olan sonuçlar doğurabilmektedir. Ve bizlerin burada ilgileneceği soru ‘Fren balata bakımı ne zaman yapılmalı?’ olacaktır. Fren balata bakımı ne zaman yapılmalı? Sorusuna cevap değişkenlik gösterebilmektedir çünkü araç için önemi oldukça büyük olan frenler aracın güvenlik bakımından da en önemli parçalarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Fren baltalarının rutin bakımının düzenli yapılması hayati önem taşıyabilmektedir.

Fren Balata Bakımı

Fren balata bakımı ne zaman yapılmalı sorusu sık olarak duyulan bir konudur. Genel bir zaman dilimi istiyorsanız bilinen 6 ay ile 1 yıl arası normal bir zamanlama olarak görülmektedir. Fakat bilinmelidir ki fren balata değişimi sadece belirli bir zaman aralığında yapılması gereken bir rutin olarak görülmemelidir. Bunun sebebi farklı araçlar için farklı özelliklerin mevcut olması, aracın kullanılan yerlerin değişiklik göstermesi ve sürücüye bağlı olan kullanım şekli gibi birçok etken değişiklik göstereceğinden dolayı fren baltalarını etkileyen bu koşullar göz önüne alınarak bakım yapılmalıdır. Uzmanların genel önerisi fren baltalarının oldukça sık olan zaman aralıklarında ve dikkat edilmesi gereken kontroller uygulanarak yapılmasıdır. Burada işi bilenler kişi yani uzmanlar tarafından oto bakım gibi yerlere fren baltalarını göstererek kontrolünün gerçekleştirilmesi, önemli ve geri dönülemeyen bir arıza veya olay yaşanmadan önce olabilecek arızaların tespit edilmesi ile gerçekleşebilecek aksiliklerin önüne geçilmesidir.

Fren baltaları kontrol bakım gibi işlemlerini araç sahipleri kendileri de ellerindeki imkanlarla gerçekleştirebiliyor fakat araç sahibi bu kontrolleri kendi yaparken fren baltalarındaki herhangi bir arızaya önem vermeyerek veya gözden kaçırarak büyük bir riske girebilir. Uzmanların önerisi bu kontrollerin bilir kişiye götürülerek uzman bireyler tarafından tam olarak kontrollerin yapılmasının sağlanmasıdır.

Bugüne baktığımızda teknolojinin ilerlemesiyle yeni üretilen araçlarda çoğunlukla fren balata mekanizması için bir ikaz ışığı mevcuttur. Eğer aracınızda bu ikaz ışığı mevcut değilse rutin olarak fren balata bakımı yaptırmalı ve kontrol ettirmelisiniz. Genel arıza sebeplerine bakıldığında fren disklerinde çizilmeler meydana gelebilir. Bu durumda aracın balata masrafı oluşacaktır ve aynı zamanda fren disklerinde de bozulma oluştuğu için bu masraf artış gösterecektir. Aracınızın fren diski kırılabilir ya da lastikte herhangi bir soruna sebebiyet verebilir. Araçla hız yapılması durumda frenleme yapılırsa fren diski kırılarak birçok kazayı meydana getirebilir. Aracın frenlemede durma mesafesi fazla olacaktır ve bu durum da kazaya sebebiyet verebilmektedir.

Uzun mesafelere gideceğinizde özellikle fren balata durumuna dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü herhangi ters bir durum yazımızda da anlattığımız gibi fren sisteminde oluşan herhangi bir arıza öncelikle araç içinde bulunan siz ve yanınızdaki bireyleri daha sonra ise etrafınızda bulunan araçlar için önem taşımaktadır.

Designed By Teknolojik bilişim