loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

Hatchback Araba Ne Demektir?

blog_img

Hatchback araba günümüzde, araba severlerin ilgisini çekiyor. Peki, bu araba türü nedir? Kelime anlamıyla 3 – 5 kapılı, 4’ten fazla oturma kapasitesi olan bagaj uzantısı olmayan araçlar olarak adlandırılmaktadır. Bu araç türlerinin biraz daha yuvarlak hatları bulunmaktadır. Seda araçlara kıyasla, biraz daha kısadır. Ancak bagaj olarak daha fazla alan sağlamaktadır. Çoğu kullanıcı, hatchback araba modellerinin daha çok kullanışlı olduğunu ifade etmektedir.

Hatchback Araba Türleri

Hatchback araba türleri de bunlarla beraber merak edilmektedir. Avrupa pazarında en çok tercih edilen araç türlerinden biridir. Minik, küçük ya da kompakt araç olarak da anılmaktadır. Tasarımlarının Seda arabalara göre daha modern ve yuvarlak olması da bu araçların tercih edilmesindeki en temel sebep. Trafikte de sürücülere kolaylık sağlayan araçlar sadece kullanılmak amaçlı değil, aynı zamanda yatırım amaçlı da çok fazla tercih edilmektedir.

Hatchback modelleri, araçların bagaj ve yolcu bölmesi birleştirilmektedir. Bu işlemler bazı modellerde uygulanabilmektedir. Araçların bagaj bölgesinin genişletilmesi, kabalık seyahat eden kişiler için büyük avantaj!

Hatchback Araba Tavsiyeleri

Hatchback araba modelleri HB olarak da ifade edilmektedir. Bu araçlar için sizlere çeşitli yönlerden tavsiyeler verebiliriz. Araba alırken, ilk olarak bu araba ne beklediğinizi belirlemeniz gerekiyor. Hız mı, maddiyat mı, bagaj ve koltuk tercihi mi? Bunlara göre size önerebileceğimiz bazı modeller bulunmaktadır.

Otomatik araç: Otomatik HB araç almak istiyorsanız, Opel Astra ve VW Golf gibi modellere yönelebilirsiniz. Ancak bunlara yönelirken, modelleri ufak bir testten geçirmeniz sizin için daha iyi olacaktır.

Bagajlarına göre araç: En geniş bagaj kapasitesine sahip olan araç VW Golf’tur. Tam 151 lt kapasitesi olan aracın uzunluğu 4258 mm, genişliği ise 1790 mm şeklindedir.

Performans: Performans açısından da Opel Astra ve VW Golf birbiri ile yarışmaktadır. Bunun dışında Peugeot 308 ila Renault Megane araçlarını da değerlendirmeye alabilirsiniz.

Hatchback Araba

Hatchback araba modelleri ilk üretildiği zamanlarda ihtiyaç ön plandaydı. Ancak satışların tahmin edildiğinden daha fazla olması, bu araçların satış odaklı üretilmesine sebep oldu. Hot Hatchback araba olarak adlandırılan bu modeller, diğer türlerden farklı olarak 3 kapılı üretildi. Kullanım kolaylığı da kullanıcılara büyük avantaj sağladı! Arabaların arka koltukları yatabiliyor. Bu da bagaj alanının yönetilmesinde son derece önemli!

Sedan Araba mı, Hatchback Araba mı?

Hatchback araba ile Sedan araba, sürücüler tarafından çok fazla karşılaştırılmaktadır. Bu araç türleri arasında modellerine göre bazı farklılıklar bulunmaktadır. Bir araç almaya karar verdiğinizde, markada ziyade kullanım kolaylığına bakmanız daha doğru olacaktır. Bu şekilde hem gözünüze, hem bütçenize hem de kullanım kolaylığına göre bir ürün tercih edebilirsiniz.

Hatchback araba hakkında merak edilenleri açıkladık. Seda araba, 2 veya 4 kapılı, 4 kişinin oturabileceği araçlardır. Geniş ve konforludur. Genellikle kalabalık ailelerin tercihidir. Araç içinin geniş olması, araç içi yolculara, diz mesafesinde bir oturma konforu sunmaktadır. Ancak Hatchback araçlar, şehir içerisinde daha kolay manevra yapmaya yardımcı oluyor. Soğuk havalarda bagajın açılmasından dolayı da, araç içerisinde sıcaklık bir anda ortadan kaybolabiliyor. Aslında iki araç tipinin de hem olumlu hem de olumsuz yönleri bulunmaktadır.

İki Araç Arasındaki Farklar

Sedan araçlar, diğer araçlara göre daha ağırdır. Bu da yol tutuşunun kolay olduğunu göstermektedir. Bunun dışında Sedanlar, güvenlik bakımından Hatchbacklere göre bir adım daha önde. Geniş iç hacminin daha fazla olması, yolcuların rahat ve konforlu bir yolculuk yapmasına yardımcı oluyor. Genellikle Opel Astra, Fiat Egea Sedan, Audi A4, Mercedes C180 gibi ürünler tercih ediliyor.

Hatchback araçlar, Sedanlara göre yakıt tüketimi başta olmak üzere pek çok noktada ayrılmaktadır. Kullanıcılara yakıt tasarrufu sağlayan bu modeller, çok başarılı. Sportif, yuvarlak tasarımlı ve dinamik görüntüsüyle genellikle daha fazla tercih ediliyor. Sedanlara göre biraz daha küçük olması, trafikte hâkimiyeti kolaylaştırmaktadır. Virajlı yollarda daha güçlü performans almak isteyenlerin tercihi Hatchback modellerinden yana oluyor. Bu araç için de özellikle Polo, BMW, Mercedes, Fiat Egeda HB, Ford Fiesta, Audi ve Volvo gibi pek çok ürünler tercih ediliyor.

Genellikle ürünlerin farkı bu şekilde. İki modelinde birbirinden üstün olduğu yönler bulunmaktadır.

Designed By Teknolojik bilişim