loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

  • ANASAYFA
  • BLOG
  • HGS Bakiye Sorgulama ve Bakiye Öğrenme Nasıl Yapılır?

HGS Bakiye Sorgulama ve Bakiye Öğrenme Nasıl Yapılır?

blog_img

Hızlı Geçiş Sistemi (HGS), otoyol ve köprü geçişlerde durmaya gerek kalmadan geçiş yapmanızı sağlayan pratik bir sistemdir.  Araç plaka tanıma özelliği sayesinde, tüm geçişlerde ki ücretler HGS aboneliğinizin bakiyesinden tahsil edilir. Bu konu ile en çok merak edilen konulardan bir tanesi de HGS bakiyelerinin yeterli olup olmadığı konusudur. HGS bakiyenizin yeterli olup olmadığını internet üzerinden çok basit ve kısa bir işlemle birkaç dakikada ücretsiz olarak öğrenebilirsiniz. HGS bakiye sorgulama işlemleri PTT’nin HGS için oluşturduğu özel sayfasından müşteri bölümüne giriş yaparak gerçekleştirilir. İçeriğimizin devamında HGS bakiye sorgulamayla ilgili tüm detaylı bilgileri öğrenebilirsiniz.

HGS Bakiye Sorgulama Adımları ve Yöntemleri

Gerekli adımlar şu şekilde devam etmektedir;

  1. hgsmusteri.ptt.gov.tr adresine girilir.
  2. Müşteri hizmetleri giriş bölümünden e-posta ve şifrenizle giriş yapın veya e-devlet şifrenizle girişinizi gerçekleştirin.
  3. Müşteri hizmetleri sayfasından kullanıcı bilgilerinizi kullanarak giriş yaptıktan sonra HGS sorgulama işlemini kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

e-Devlet Üzerinden HGS Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır?

HGS bakiyenizi öğrenmek için ayrıca e-devlet (turkiye.gov.tr) adresi üzerinden de sorgulama yapabilirsiniz. HGS ile ilgili bakiye sorgulama yapabilmek için (https://hgsmusteri.ptt.gov.tr/hgs.jsf) linkine tıklayarak da yapabilirsiniz. Ancak bu işlemi yapabilmeniz için PTT’nin sisteminde üyeliğinizin bulunması gerekmektedir. Üyelik işlemlerinizi sorunsuzca gerçekleştirdikten sonra istediğiniz zaman sisteme giriş yaparak HGS bakiyenizi kolayca öğrenebilirsiniz.

Telefonla HGS Bakiye Sorgulama Yapılıyor Mu?

HGS bakiyenizi telefon aracılığıyla öğrenmek isterseniz öncelikle HGS Çağrı Merkezini aramanız gerekmektedir. 0 850 460 60 60 nolu telefonu arayıp bakiye durumunuz hakkında tüm bilgileri öğrenebilirsiniz.

HGS Bakiye Yükleme Nasıl Yapılır?

Araç sahiplerinin HGS kartlarında mutlaka bakiye bulundurmaları gerekmektedir. Aksi bir durumda kartlarında bakiye bulunmayan sürücücülere gişe geçişlerinde ihlal geçiş nedeniyle cezai işlem uygulanır. HGS hesabına para yüklemek istediğiniz zaman önünüze iki farklı seçenek çıkıyor.

Banka Aracılığıyla HGS Kredi Yükleme

Bankalar aracılığıyla HGS kredi yükleme yapmak istediğiniz zaman anlaşmalı bankalardan HGS yüklemesi yapabilirsiniz. İnternet bankacılığı kullanıyor iseniz bu işlemi online olarak gerçekleştirebilirsiniz. Ziraat Bankası, İş Bankası, QNB Finansbank, Vakıfbank, Halk Bankası ve Türkiye Ekonomi Bankası şubelerinden veya ATM’lerinden ödemelerini gerçekleştirebilirsiniz.

PTT Aracılığıyla HGS Kredi Yükleme

PTT ile bu işlemi gerçekleştirmek için ilk önce PTT’nin resmi web sayfasını girip giriş yapmanız gerekmektedir. Daha sonra HGS sorgulama ekranını ziyaret etmeniz gerekecektir. Burada Ödeme yap butonuna tıklayarak yatıracağınız tutar bilgisini seçmeniz gerekiyor. İstediğiniz tutarı girdikten sonra ödeme onayına tıklayarak işleminizi gerçekleştirmiş olursunuz.

HGS Ceza Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Bakiye sorgulama işleminde olduğu gibi PTT’nin HGS için oluşturduğu özel sayfa üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. (https://hgsmusteri.ptt.gov.tr)

Bunun dışında Turkiye.gov.tr adresinden de yapılmaktadır.  HGS sorgulama işlemlerinde dikkat edilmesi gereken bir konuda cezaların zamanında ödenmesi ile ilgilidir. İstatistiklere göre kesilen yüz binlerce cezanın sürücüler tarafından zamanında ödenmemesi nedeniyle oluşan ceza faizleri, toplam ceza tutarları arasında çok önemli bir yere sahiptir.

HGS Ücretlendirme

HGS’de ücretlendirme araçları sınıflara göre ayrılmıştır. Toplam 6 sınıfa ayrılan araçların HGS ücretlendirmeleri de bu sınıflara göre belirlenir. Her aracın kendi sınıfına göre uygun HGS etiketi olması zorunludur. Farklı etiket kullanan araçların tespit edilmesi halinde etiketleri kara listeye alınmaktadır.

Designed By Teknolojik bilişim