loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

Hız Sabitleyici Nedir?

blog_img

Araçlarla yapılacak olan uzun mesafe seyahatleri için oldukça rahatlık oluşturan Hız Sabitleyici Sistem günümüzün en çok tercih edilen araç sistemlerinden biridir. Aracınızda güvenlik ve konfor sağlayan bir sistem olması oldukça göze çarpmaktadır. Burada ise sorulan soru ‘Hız Sabitleyici nedir? Ne işe yarar? Sorusu karşımıza çıkmaktadır.

Hız Sabitleyici Sistem (Cruise Control) Nedir?

Hız sabitleyici nedir? Uzun mesafe yollara gideceğiniz zaman oldukça zorlanabilmeniz mümkündür. Gittiğiniz uzun yol boyunca dikkatli olmak, aracınızın hızını kontrol altında tutmanız, aracı belirli bir şerit üzerinde tutmak ve gaz pedalına düzenli olarak gaz vermeniz gerekmektedir. Basit olmasına rağmen bu işlemler sürücüyü yol uzadıkça oldukça rahatsız edici bir duruma sokabilmektedir. Bunun zorlukları hafifletmek için yapılmış olan sisteme hız sabitleyici sistem ismi verilmektedir. Peki, hız sabitleyici nedir? Ne işe yarar? Öncelikle araç sürücünü oldukça rahatlatan bu sistem aracınızın hızını bir yere sabitleyerek ve ayarlanarak sürekli aracınızın aynı hızda yola devam etmesini sağlamaktadır. Bu durum araç sürücüsü gaz ya da frene herhangi bir temas edene kadar devamlılık sağlar ve sürücü tekrar temas edene kadar değerlerle sabitleme sistemi çalışır halde bulunmaktadır. Çoğu araçta bu sistem kullanılabilir. Yani otomobil, kamyon ve benzeri araçlarda istediğiniz taktirde bu sistemi kullanabilirsiniz.

Eskiden lüks araçların sahip olduğu bu özellik günümüzde araçlarda oldukça yaygın olarak kullanılan ve satılan bir sistemdir. İnsanların ise bu hız sabitleyici sistemine olan ilgileri oldukça yüksek bulunmaktadır. Ve hız sabitleyici sistemi araçlarında bulunduran ve kullanılan sürücüler aracın sunduğu rahatlık ve konfordan oldukça memnun olduklarını sürekli olarak dile getirmektedir.

Hız Sabitleyici Sistem Nasıl İşlev Gösterir?

Hız sabitleyici sistem oldukça basit bir işleyişe sahiptir. Hız sabitleyici sistem hız sabitleme gereçleri, servo ünitesi, kumanda düğmeleri ve elektrik kontrol ünitesinden meydana gelmektedir. Sistemin çalışır duruma getirilmesi direksiyon üzerine veya çevresine konulan bir kol aracılığıyla olmaktadır. Bu sitem aynı zamanda araçlara çok kolay bir şekilde eklenebilmektedir.

Yakıt Verimi İçin Hız Sabitleyici Sistem

Genel hız sabitleyici sistemin bulunduğu araç sürücülerine sorulduğunda bu sistemin genel olarak ana yol veya otoban fark etmeksizin araç tasarrufu sağlamasıdır. Ortalama olarak 4’te 1 oranında bir yakıt tasarrufu sağlayabilmektedir. Bu sistem frenleri işleme alıp çıkarsa da asıl amacı motora ulaşılan yakıtın miktarını azaltmaktır.

Hız Sabitleyici Sistem Araca Sonradan Eklenebilir Mi?

Hız sabitleyici olarak bahsettiğimiz sistem araçlara sonradan eklenebilir bir sistemdir. Burada önemli olan husus sahip olduğunuz araç sisteminin hız sabitleyici sistemine uygun olması gerekmesidir. Eğer aracınıza hız sabitleyici sistem ekletmek istiyorsanız, araç için yetkili yerlerle konuşarak bu konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Eğer aracınızın sistemi hız sabitleyici sistemine uygunluk gösteriyorsa yine herhangi bir yetkiliyle konuşarak araç sisteminize bu oldukça yararlı olan ve sizi düşünen sistemi ekletebilirsiniz.Hız Sabitleyici Sitemin Güvenliği

Günümüzde bazı araç sahipleri hız sabitleyici sistemlerin güvenliği konusunda oldukça endişe duymaktadır. Buna karşın bazı araç sürücüleri ise hız sabitleyici sistemin uzun mesafelerde araç sürücüsü için oldukça kolaylık sağladığını savunmaktadır. Size uzun yolda oldukça yardımcı olan sistem sizin üstünüzden büyük bir yük alarak yorgunluğunuzu en aza indirmektedir. Buna karşın gece yolculuklarında bu sistem sizin tarafınızdan yaşanacak herhangi bir dikkat dağınıklığında büyük kazalara sebebiyet verebilir.

Designed By Teknolojik bilişim