loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

 • ANASAYFA
 • BLOG
 • İkinci El Araç Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

İkinci El Araç Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

blog_img

Günümüzde hemen hemen herkesi ikinci el araç almak istiyor. Ancak 0 araçlara göre biraz daha riskli bir konu, ikinci el araç almak. Bizler de bu noktada ikinci el araba alırken nelere dikkat edilmeli konusuna değinmemiz gerekiyor. İkinci el araç alanlar, genellikle 0 araçlara bütçeleri yetmeyen kişilerdir.

Bu tür araçları satın alırken, dikkat etmeniz gereken konular çok fazladır. Satın aldığınız aracın hasarsız ve sorunsuz olması gerekmektedir. Peki, ikinci el araç alırken nelere dikkat edilmeli? Nelerin kontrolü yapılmalıdır?

İkinci El Araç Almak

İkinci el araç alırken, ilk olarak bu konudan anlayan biri ile araçları incelemeniz sizin yararınıza olacaktır. Çünkü araçlar fabrika çıkışlı olmadığı için, biri tarafından kullanıldığı için araçta bir takım sorunlar olabilir. Kişiler de bu arızalı araçları elden çıkarmak için sizlere sorunu söylemeden araçları satmaya çalışıyor olabilirler. Ancak satın almak istediğiniz aracı, ilk olarak bir tamirciye götürerek, aracınızı kontrolden geçirebilirsiniz. Bu şekilde araçta meydana gelen hasarları ya da sorunları öğrenebilirsiniz. Araç kontrol edilirken şunlara dikkat edilmelidir:

 • Servis Kayıtlar: 2. El araç alırken, araçlarınızın servis kayıtlarının olması gerekmektedir. Servis kayıtlarını mutlaka istemeniz gerekmektedir. Kayıtların olması, aracın kayıtlarının olması olumlu bir özelliktir.
 • Belgeler: Servis kayıtları kadar, aracınızın belgelerinin olması gerekmektedir. Belgelerin olması çok önemlidir. Belgelerin içerisinde ruhsat, vergi makbuzu ve garanti makbuzu gibi önemli belgelerin bulunması gerekiyor. Aynı zamanda araç üzerinde cezaların olmaması gerekiyor. Bunun için aracı kontrol ettirmeniz gerekmektedir.
 • Çalıntı Araç: Çalıntı bir aracı satın almak, sizi ciddi anlamda sıkıntıya sokabilir. Aracın üzerinde olan şase ve motor numaralarını kontrol ettirebilirsiniz. Çalıntı olan bir aracı satın alırsanız, hem kendinizi temize çıkarmak hem de paranızı kurmak için çok uğraşmanız gerekecektir. Bu sebeple bu noktaya çok dikkat etmeniz gerekmektedir.
 • Kaporta: araçların hasar görüp görmemesi son derece önemli bir konu. Hasar görmeyen araçları almak sizin için çok daha avantajlı olacaktır. Kaporta en sık zarar gören yerlerin başında gelmektedir. Kaporta zarar gördüyse, boyasından anlayabilirsiniz. Eğer anlayamıyorsanız, bu noktada bir ustadan yardım alabilirsiniz.
 • Lastikler: Araçların yaz ve kış lastiklerinin olması son derece önemli. Yedek lastiklerin olması, sizi satarken de rahatlatacaktır. Satın aldığınız lastiklerin dişlerini de kontrol edebilirsiniz.

2. El Araç Satın Alımında Nelere Dikkat Edilmeli?

Hemen hemen herkesin aklında 0 araç satın almak var. Ancak bütçesi yetmeyen kişiler, bu noktada 2. El araçlara yöneliyor. Hem fiyatların uygun olması hem de satılması açısından da çok daha rahat olmaktadır. Bu sebeple, 2. El araçlara olan rağbet çok fazladır.

Araç satın alabilmek için ilk olarak notere gitmeniz gerekiyor.Beğendiğini aracı alarak notere gitmeniz gerekiyor. Ancak notere gittiğinizde, bazı belgelerin hazır olması, işlemlerin tamamlanması açısından son derece önemli. İşte noterden önce toplanması gereken evraklar şu şekildedir:

 • Ruhsat belgesi
 • Trafik Belgesi
 • Ehliyet
 • Nüfus Cüzdanı

Bu belgeler olmadan aracınızı teslim alamazsınız. Mutlaka notere giderken bu evrakları hazırlamanız gerekmektedir. Notere gittiğinizde bu evrakların eksik olup olmadığı kontrol edilecektir. Kimlik paylaşım sistemi üzerinden birçok şey kontrol edilmektedir. Aracın satışında engelleyici bir unsurun olup olmadığı kontrol edilecektir. Eğer bir sorun varsa bu aşamada belli olacaktır. Eğer sorun çıkmazsa, aracınızın satışını alabilirsiniz.

Ancak aracı satın aldıktan sonra 10 gün içerisinde trafik sigortasının yapılması gerekmektedir. Satın aldığınız süre içerisinde 10 gün boyunca, eski sahibinin sigortasından yararlanabilirsiniz. 10 gün sonra eski sigorta bitecek ve eğer yeni sigorta yaptırmadıysanız, aracınız sigortasız sayılacaktır. Ve bildiğiniz gibi, trafik sigortasız trafiğe çıkmaz büyük cezaları da beraberinde getirmektedir.

Aynı şekilde 2. El araç satıyorsanız, aracınızın sigortası olması gerekmektedir. Sigortası olmayan araçlar hiçbir şekilde satış aşamasından geçemeyecektir.

Satın alınan 2. El araçların numaraları TUVTÜRK’e kayıt olmalıdır. Çalıntı, haciz ya da rehinlik gibi bir durum olmamalıdır. Aynı şekilde aracın MTV borcunun da olamaması gerekiyor. Eğer bu borçlar varsa, aracın satışı ne yazık ki gerçekleşmeyecektir. 2. El araç asında bir devir işlemidir. Yukarıdaki belgeleri hazırlayarak, notere gidebilirsiniz.

Designed By Teknolojik bilişim