loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

  • ANASAYFA
  • BLOG
  • Online Trafik Cezası Ödeme Nasıl Yapılır?

Online Trafik Cezası Ödeme Nasıl Yapılır?

blog_img

2021 Güncel Trafik Cezaları

Trafik cezaları, her yıl belirli oranlarda artmaktadır. Bunun amacı, kazaların azalması, vatandaşların can ve mal güvenliğinin artmasıdır. Trafik kural ihlali yapıldığı zaman, trafik cezaları ile karşılaşabilirsiniz. İşte 2021 yılının trafik cezalarını şu şekilde ifade edebiliriz:

Trafikte emniyet kemerinin takılmaması: 144 TL

(Traffic fine penalty for not wearing a seat belt : 144 TL)

Trafik sırasında araçta cep telefonu kullanmak: 314 TL

(Traffic fine penalty for using the mobile phone while driving a vehicle: 314 TL)

Kırmızı ışıkta durmamak: 314 TL

(Traffic fine penalty for not stopping at the red light in traffic: 314 TL)

Hız sınırını ortalama yüzde 10 ila yüzde 30 arasında aşmak: 314 TL

(Traffic fine penalty for exceeding speed limits by 10% - 30% : 314 TL)

Hız sınırını ortalama yüzde 30 ila yüzde 50 arasında aşmak: 652 TL

(Traffic fine penalty for exceeding speed limits by 30% - 50%: 652 TL)

Hız sınırını ortalama yüzde 50’nin üzerinde aşmak: 1.339 TL

Kanda uyuşturucu madde tespiti – alkol tespiti – bunu kabul etmemek: 6.909 TL

(Traffic fine ticket for penalties of refusing to take an alcohol or drug test: 6.909 TL)

Arabada sigara içme cezası: 187.5 TL

(Traffic fine penalty for smoking in the vehicle: 187.50 TL)

Muayenesi olmayan bir araç ile trafiğe çıkmak: 314 TL

Trafik cezaları, günümüzde en sık karşılaşılan ceza türlerinin başında gelmektedir. Trafikte yukarıdaki durumlara uyulmadığı durumlarda, trafik cezası ile karşılaşabilirsiniz. Eğer bu cezaları 30 gün içerisinde öderseniz, her ceza için yüzde 25 oranında indirim alabilirsiniz. Aynı şekilde ceza miktarını da 4 takside böldürebilirsiniz.

Trafikte, son derece dikkatli olmak gerekiyor. Bu dikkat ile hem kendinizi hem araçtakileri hem de karşı taraftakileri koruyabilirsiniz. Trafikte can taşındığı için, bütün kurallara uygun olarak trafiğe çıkmak son derece önemli. Bununla beraber aracınızın muayenesi ve sigortası olmadan da kesinlikle trafiğe çıkmamanız gerekmektedir.

Çeşitli sebeplerden ötürü trafik cezalarıyla karşılaşılabiliyor. Araç sahipleri, internet üzerinden trafik cezalarının olup olmadığının kontrolünü yapabilirler. Zamanında ödenmeyen trafik cezaları, ne yazık ki faizlerle geri ödenmektedir.

Trafik cezalarının amaçları, meydana gelen trafik kazalarının azaltmaya yöneliktir. Can ve mal güvenliğini korumak amacıyla uygulanan bu cezalar hem maddi hem de ceza puanı olarak karşımıza çıkmaktadır. Faizlerle karşılaşmak istemeyenler ise tercihlerini cezaları hemen ödemekten yana kullanıyor.

Trafik Cezasını Ödemezsem Ne Olur?

Trafik cezalarını ödemek için verilen süre 30 gündür. 30 günü aşan trafik cezaları ise faizleri ile geri dönmektedir. Zaman aşımına uğrayan cezalar her ay için yüzde 5 oranında faizle karşılaşmaktadır. Örnek vermek gerekirse, yolda ilerlerken, emniyet kemeri takmadığınız için 108 TL para cezasına çarptırılırsınız. Ancak bu cezayı bir ay içinde ödemezseniz yüzde5 faiz uygulanacağı için ceza 113,4 TL’ye yükselir. Ödemediğiniz her ay yüzde 5 faiz ile karşılaşırsınız. Eğer aracınız çekilirse, ödemeniz gereken ücret 3000 bin TL’yi geçecektir.

Trafik Cezamı Taksitlendirebilir Miyim?

Trafik cezanız varsa, bunu ilk 15 gün içinde ödemeniz durumunda size yüzde 25 indirim uygulanacaktır. Aynı şekilde 30 günlük süre içerisinde öderseniz 4 taksi imkânından da yararlanabilirsiniz. Taksitlendirme için vergi dairelerine başvurabilirsiniz. Genellikle vatandaşlar küçük cezalar için taksitlendirmeyi tercih etmiyor. Ancak büyük miktardaki cezaları taksit olmadan tek bir şekilde ödemek maddi anlamda kişileri zora sokabilir.

Trafik Cezamı Sorgulamak İstiyorum

Trafik cezanızın olup olmadığını öğrenmeniz için illa ki vergi dairense gitmenize gerek yok. Artık internet üzerinden de cezanızı sorgulayabilir, online olarak da ödeme yapabilirsiniz. İşte trafik cezanızın sorgulayabileceğiniz adresler şunlardır:

  • E Devlet Üzerinden Ceza Sorgulama: E devlet sistemine giriş yapın. Yukarı arama kısmına Kurumlar – Emniyet Genel Müdürlüğü adresine gidin. Burada aracınızın plakasını yazarak ceza kontrol et kısmına gelin. Burada üzerinize yazılan trafik cezalarını araştırabilir, cezanın miktarını görebilirsiniz.
  • Emniyet Genel Müdürlüğü: EGM adresine gidin. Burada Trafik Cezası ve Otopark Sorgulama kısmına ilerleyin. Sizlerden istenilen bilgileri yazın. Burada istediğiniz bilgileri görüntüleyebilirsiniz.

Eğer internet üzerinden ödemek istemiyorsanız da şu yolları kullanabilirsiniz:

  • PTT’nin şubelerine giderek ödeme işlemini yapabilirsiniz.
  • Cezanız için anlaşmalı olarak kullanılan bankalara ya da bankaların ATM’lerini kullanabilirsiniz.
  • İnternet bankacılığı ile ödeme yapabilirsiniz.
  • Gelir İdaresi Bakanlığı’nın web sayfasını kullanabilirsiniz.

Bu yöntemlerle sadece nakit değil, aynı zamanda kredi kartı ya da banka kartı ile ödeme yapabilirsiniz. Trafik cezaları, size verilen süre içerisinde ödenmelidir. Eğer belirtilen süreler içerisinde ödeme yapmıyorsanız, yukarıda da belirttiğimiz gibi, faizleriyle ödeme yapmanız gerekebilir. Borcun sürekli olarak artması, bir süre sonra ödemenin de zorlaşmasına da sebebiyet verecektir. Buna ayriyeten otopark ve çekme ücreti de eklenirse, tutar artacaktır.

Designed By Teknolojik bilişim