loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

 • ANASAYFA
 • BLOG
 • Kaputtan Duman Çıkması Durumunda Ne Yapılmalı?

Kaputtan Duman Çıkması Durumunda Ne Yapılmalı?

blog_img

Bazı araçların kaput kısmının altında keçe bulunmaktadır. Özellikle bir ıslaklıkla karşılaşıldığında bu buhar olarak gün yüzüne çıkmaktadır. Teneke kısım bu şekilde daha çabuk ısınacağı için buhar çıkabilir. Bu durum özellikle yağmurlu havalarda daha fazla karşımıza çıkmaktadır.

Bunun dışında kaputtan duman çıkmasını farklı durumlardan kaynaklandığını da ifade edebiliriz. Egzoz üzerine yağ gelmesi, mazotun sızıntı yapması ya da turbo hortumlarının gevşemesi bu durumun sebepleri arasında görülmektedir.

Araçta Yangın Olursa Nasıl Müdahale Etmek Gerekir?

Trafikte seyir halindeyken aracınızın başına gelebilecek en sıkıntılı durum yangındır. Yangının çıkmasındaki en temel sebepleri motordan kaynaklıdır. Bunun dışında yüzde 35’lik kısım yolculardan, yüzde 3’lük kısım yakıt tankı yüzde 2’lik kısımlarda farlardan kaynaklanmaktadır.

Araçta meydana gelen yangın, büyük sorunlara sebebiyet verebilmektedir. Kaputtan duman çıkması durumunda ne yapılmalı sorusunu soruyorsanız, bu durumda şu adımları izleyebilirsiniz:

Kesinlikle sakin olun ve paniğe kapılmayın. Panik ve stres olduğuna hatalı bir uygulama yapabilirsiniz. Eğer yangın araç hareket halindeyken çıkıyorsa, bu durumda hemen aracınızı sakince güvenli bir bölgeye çekmeye çalışın. Aracı hemen durdurun ve kontağı kapatın. El frenini çekmeyi unutmayın. Yavaşça aracınızın kaputunu kaldırın. Bu durumda çevrenizdekileri ve itfaiyeyi arayın.

İtfaiye bulunduğunuz yere gelene kadar, yangın söndürme cihazlarıyla müdahale etmeye çalışın. Zaten her araçta yangın tüpünün bulunması zorunludur. Bu tüplerle aracınıza müdahale edebilirsiniz. Eğer bu sürede aracınıza müdahale etmezseniz, bu durumda aracın tamamı yanacaktır.

Araçta Yangın Tüpünün Zorunluluğu

Ülkemizde bulunan bütün araçlar muayene olmalıdır. Muayenenin zorunlulukları arsında ise, yangın tüpü bulunmaktadır. Yangın tüpünün araçlarda olması gerekiyor. Ancak burada araçlardaki yangın tüpü sayısıdır. Araçların hepsine, bütün yangın gruplarına müdahale edilebilen TS 862 EN3 standartlarına uygun yangın tüpünün olması gerekmektedir. Yangın tüplerinin olması yeterli değildir. Bununla beraber yangın tüplerinin bakımlı olması gerekmektedir.

 • Eğer araç tehlikeli madde taşıyorsa, mutlaka 2 tane yangın tüpünün olması gerekmektedir.
 • Otobüs gibi doldurma kapasitesi olan araçlarda en az 6 kilo olacak şekilde birden fazla yangın tüpünün olması gerekmektedir.
 • Ağırlığın 12 tondan az olduğu araçlarda, 4 kilo ağırlığına denk gelen ağırlıktaki yangın tüpünün olması gerekmektedir.
 • Kamyonet, otomobil ve minibüs gibi araçlarda en az 1 kiloluk yangın tüplerinin olması gerekmektedir.

Aynı zamanda bu yangın tüplerinin kolay bir şekilde ulaşılabilen yerlerde olması gerekmektedir. Hava şartlarından korunması son derece önemlidir. Yangın tüpü, bir araç için son derece önemlidir. Ancak yangın tüpü dışında, araçta zorunlu olarak bulunması gereken baz eşyalar bulunuyor. Bunlar da şu şekildedir:

Pense, kriko, bijon anahtarı, iç aydınlatma ışığı, emniyet kemeri, dış ışık donanımına yeten ampuller, tornavida, stepne, reflektör, yangın tüpü, çekme halatı, karlı ve buzlu havalar için patinaj zinciri, seyyar lamba, el freni şeklindedir. Bu araçların mutlaka araç içerisinde olması gerekmektedir.

Emniyet müdürlüğünün yapmış olduğu açıklamalara göre, araçta zorunlu olarak bulundurulması gereken eşyalar bulunmadığında 108 TL para cezası uygulanmaktadır. Eğer bu cezalar 15 gün içerisinde ödenirse yüzde 25 oranında indirim kazanılacağı için, erken ödenmesinde fayda vardır. Ancak ceza sadece maddi olarak uygulanmamaktadır. Bunun dışında 10 ceza puanı da uygulanmaktadır.

Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Satın alınan araçların, alınmadan önce dikkatle kontrol edilmesi gerekmektedir. Araçla sadece göz teması kurmak yetmiyor. Bununa beraber detaylı bir şekilde incelenmesi gerekiyor. Araç alınırken yapılan kontroller şunlar olmalıdır:

 • İlk olarak aracın etrafını dolaşın. Aracın çerisine oturun ve direksiyon kontrolü yapın. Araç içerisinde küf, sigara ya da yanık kokusu var mı bunu kontrol edin.
 • Daha sonra kilometre sayacına bakın. Sökme ya da değiştirme işlemlerinden geçip geçmediğini kontrol edin.
 • Hava yastıklarını, çatlaklarını, torpido durumunu ve plastik aksamlarını kontrol edin. Eğer buralarda çatlak varsa, araç büyü bir kazaya katılmış olabilir.
 • Motoru kontrol edin. Motor kayışlarının durumu ve su seviyesi de kontrol edilmelidir. Bunu yapmak için de radyatör kapağını kaldırmanız yeterli olacaktır.

Motoru kontrol ettikten sonra, aracı çalıştırın ve o şekilde kontrol edin. Egzozdan çıkan renkleri de göz ardına atmayın. Egzozdan çıkan dumanlar, size aracın durumu ile ilgili bilgi verecektir.

Designed By Teknolojik bilişim