loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

Kar Zinciri Nasıl Takılır?

blog_img

Kar zinciri nasıl takılır sorusu, kış aylarının gelmesi ile beraber arttı. Her bilinçli sürücü, özellikle kış aylarında, kar zinciri kullanıyor. Peki, kar zinciri nasıl takılır? Ne işe yarar? Yararları nelerdir?

Özellikle kış aylarında, havaların soğumasıyla beraber, yollar kayganlaşmakta ve adeta tehlikeli bir yola dönüşmektedir. Kışın yollar ile ilgili yapılacak her şey yapıldıysa, sizlerin de üzerine düşenleri yapmanız gerekmektedir. Burada yapılacak en önemli şey ise kar zinciridir. Kar zincirleri, adından da anlaşılacağı gibi, araçların tekerleklerine takılmaktadır. Buradaki akslara sabitlenerek, kişilerin sağlam bir yolculuk geçirmelerine yardımcı olmaktadır. Bunun dışında farklı yöntemlerle de zincirler sabitlenmektedir. Sabitleme aracı ile birlikte, zincirler sağlam bir hale getirilmektedir. Sürücüler, eğer bunun montajı ile uğraşamayacaklar ise, o zaman hazır montajlı ürünler tercih edebilirler. Bunların klipsleri sayesinde, kar zincirleri araçlara kısa süre içerisinde takılmaktadır.

Ancak kar zinciri konusunda ne yazık ki büyük bir yanlış anlaşılma bulunmaktadır. O da bu zincirlerin, kar lastiği görevi gördüğüdür. Kar zinciri ile kar lastiği aynı işlevi görmemektedir. Aracın, kalkmasını kolaylaştıran bu ürünler, kar lastiği ile karıştırılmamalıdır. Ancak bu zincirleri kullanıyorsanız, aşırı hız yapmaktan kaçınmanız gerekmektedir. Bu şekilde hız yaptığınızda hem aracınızın tekerlekleri zarar görecek, hem de çevreye taşlar sıçrattığı için, çevrenize de zarar vermiş olacaksınız.

Kar Zinciri Hakkında Merak Edilenler

Zemine daha iyi bir şekilde yapışması sağlanarak, aracın daha rahat hareket etmesi sağlanmaktadır. Sizlerin de bildiği gibi, özellikle kış aylarında, sürücülerin direksiyon hakimiyeti çok zorlaşmaktadır. Oldukça sert ve yoğun geçen kış aylarında dikkatli olmak her sürücünün görevidir. Doğru zamanda kış lastiğine geçmek, hayat kurtaracak kadar önemli bir noktadır. Hem sizlerin hem de sevdiklerinizin can güvenliğini sağlamak istiyorsanız, doğru zamanda kış lastiği kullanmalı ve karlı havalarda kar zinciri takmalısınız. Bu zincir, sizlerin daha sağlıklı ve güvenli bir yolculuk yapmasını sağlayacaktır.

Sürüş deneyimini sağlıklı ve güvenli bir şekilde hissetmek istiyorsanız, bu konuda ihmali kesinlikle elden bırakmamanız gerekmektedir.

Ülkemizdeki, kış aylarının ne kadar çetin geçtiğinden bahsetmeye gere yok. Kar zinciri bu noktada alınabilecek en temel önlemlerin başında gelmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, bu zincirlerin araçların modeline ve lastiğin türüne göre değişkenlik gösterebileceğidir. Aracınızın çapı ve lastik boyutu ile uyumlu olan ürünler tercih etmeniz son derece önemlidir. Bu konuda bir bilginiz yoksa uzmanlardan destek almanız çok daha doğru olacaktır.

Ancak bu noktada şu konunun altını çizmek istiyoruz: Kar zincirleri, sadece kar lastiklerine takılabilir. Buda karın belli bir miktara gelmesi gerekmektedir. Aksi durumda, havanın o kadar da kötü olmadığı bir zamanda kar zinciri kullanırsanız, tekerlekleriniz zarar görecektir.

Kar Zinciri Nasıl Kullanılır?

Kar zinciri kullanmak o kadar da zor değildir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, dilerseniz kendiniz takabilir, dilerseniz de bu konu hakkında yardım alabilirsiniz. Bu noktada sizleri bilgilendirmek için adım adım ilerleyebiliriz:

  1. Lastiklerinizin çapını doğru olarak ölçmeli ve bilmelisiniz. Bu doğru zinciri kullanmanız açısından son derece önemlidir.
  2. Lastik üzerindeki sivri kısımları hemen tekerlek ile temas ettirmemelisiniz. Bu durumda, tekerlekleriniz hasar görecek ve sizlere ekstra bir maliyet çıkartacaktır.
  3. Daha sonra, dolanma ihtimaline karşı önleminizi aldıktan sonra, artık zincirinizi takabilirsiniz.
  4. Zinciri, tekerleğin ön kısmına getirirseniz, zinciri takmanız daha da kolay olacaktır.
  5. Son olarak, zincirinizi doğru ve net bir şekilde kenetlemeniz gerekmektedir.

Ayarlama işlemini tamamladıktan sonra, artık buzlu yollarda güven içerisinde ilerleyebilirsiniz. Güvenli bir sürüş için yukarıda belirtilen bütün önlemleri almak son derece önemlidir. Ancak ilk olarak doğru sürmek ve kurallara uymak daha da önemlidir.

Kar zinciri yukarıda da anlattığımız gibi, çok fazla zahmetli olmayan bir uygulamadır. Sadece sistemi hazırlamak, eğer daha önce hâkim değilseniz biraz zorlayabilir. Eğer hala endişeniz varsa, en uygun fiyatlardan bu konu hakkında yardım alabilir, teknik personellere zincirlerinizi taktırabilirsiniz. Çelik zincir kullanırsanız, bu konuda daha kolay kullanabilirsiniz. Aynı zamanda da ürünlerinize de zarar vermezsiniz.

Ancak ne kadar ürün kullanırsanız kullanın, tedbiri hiçbir zaman elden bırakmamanız gerektiğini unutmayın.

Designed By Teknolojik bilişim