loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

 • ANASAYFA
 • BLOG
 • Karlı Havalarda Lastik Basıncı Nasıl Olmalıdır?

Karlı Havalarda Lastik Basıncı Nasıl Olmalıdır?

blog_img

Araç kullanmak için her zaman dikkatli olmak gerekiyor. Ancak karlı havalarda bu dikkatin daha fazla olması, can ve mal sağlığı açısından son derece önemli. Aracın karlı havalarda kontrolünü kaybetmemesi ve bir kazaya karışmaması için doğru tercih edilmesi gerekmektedir.

Tercih edilecek olan lastiklerin ilk olarak diş derinliğine bakılmalıdır. Diş derinliği eğer 1,5 mm nin altına inerse, kesinlikle bu lastiklerini kullanmaması gerekiyor. Aksi durumda, lastiklerden verim alamazsınız. Ancak lastik seçiminin dışında, lastik basıncı da son derece önemlidir. Bizler de bu noktada karlı havalarda lastik basıncı nasıl olmalıdır? Sorusunun cevabını vermek istiyoruz. Genellikle karlı havalarda, lastik basıncının düşük olması gerektiği şeklinde bir inanış bulunmaktadır.

Eğer lastikte düşük basınç tercih edilirse, yere olan temas uzunluğu artacaktır. Bu da genellikle boyuna göre bir temas olacaktır. Bu da dolaylı olarak yakıt tüketiminin artmasına sebebiyet verecektir. Aynı şekilde düşük basınç kullanılan bir lastik, jantta da gevşek durulmasına sebep olacaktır. Sert bir hareket halinde de, iyice gevşeme meydana gelecektir. Bu durumda aracınız hareket halindeyken, jant çıkabilir. Bu da yolda oldukça tehlikeli durumlara sebebiyet verebilir.

Karda Araç Lastik Basıncı Seviyeleri

Lastik havsının indirilmesi sadece belirli dönemlerde önerilmektedir. Ancak bu dönemde de araçların hafif hızda kullanılması önerilmektedir. Günümüzde üretilen ve kullanılan lastiklerin tutuş ve çekme gücü çok fazladır. Bu sebeple doğru lastik seçildiğinde, aracınızdan ve lastiklerinizden yüksek verim alabilirsiniz. Normal yüklü araçların ön ve arka lastik basınçları şunlar olmaktadır:

 • 175/65 R14 lastik ebadı: Ön lastik 2.1 (31) – Arka lastik: 1.8 (26)
 • 195/50 R15 lastik ebadı: Ön lastik 2.1 (31) – Arka lastik 1.8 (26)
 • 195/45 R16 lastik ebadı: Ön lastik: 2.2 (32) – Arka lastik 1.8 (26)
 • 195/40 R17 lastik ebadı: Ön lastik: 2.2 (32) – Arka lastik: 1.8 (26)
 • 195/60 R15 lastik ebadı: Ön lastik: 2.1 (31) – Arka lastik: 2.1 (31)

Eğer karda lastik basınçları hakkında daha fazla bilgi almak ve lastiklerinizi ayarlatmak istiyorsanız, bu noktada uzmanlardan yardım alabilirsiniz. Bu şekilde araçlarınızdan daha fazla verim alabilir, karlı havalarda yola daha güvenli bir şekilde çıkabilirsiniz.

Kış Lastikleri Hakkında Merak Edilenler

Ülkemiz 4 mevsimi yaşadığı için, tek bir lastik ile kış geçirmek son derece tehlikelidir. Yaz aylarında kullandığınız lastikler, kış dönemlerinde çok verimli ve kliteli sürüşler sağlamaz. Aynı zamanda tutuşu olmadığı için de, kaza yapmanız yok yüksek bir hale gelir.

Günümüzde artık kış lastiği kullanmak zorunlu bir hale geldi. Bunun için araç sahibi olan herkes, kar yağsın ya da yağmasın en geç 1 Aralık’ta kış lastiklerini kullanmaya başlaması gerekmektedir. 1 Aralık ila 1 Nisan arasında kış lastiklerinin kullanılması yasal bir hale gelmiştir. Bu sadece ülke içinde olan araçlar için geçerli değil. Yurtdışından gelen yabancı araçlar için de bu durum geçerlidir. Bu uygulamanın yapılmasının sebebi, can güvenliğini sağlamaktır.

Kış Lastiğini Yazın Kullanabilir Miyim?

Kış lastiğini yazın kullanmak gerekli değildir. Bu şekilde kullanmaya devam ederseniz, karşılaşabileceğiniz bazı durumlar bulunmaktadır. Bu durumlar ise şu şekilde ifade edilebilir:

 • Yazın kış lastiği kullanmak, fren mesafesinin uzamasına sebep olacaktır.
 • Keskin virajlarda, araçlarınız daha fazla yana yatacaktır. Bu da aracınızın takla atmasına ya da bir kazaya karışmasına bile sebebiyet verecektir.
 • Mevsimine uygun lastiğin kullanılmaması sadece yakıt tüketimine değil, aynı zamanda karbondioksit salınımının da artmasına sebep olacaktır.

Bu durumlar sebebiyle, yaz lastiğinde kış lastiğinin kullanılmaması gerekmektedir. Kış lastikleri, aracın -7 derece olduğu durumlarda, aracın performansını arttırmaktadır. Aynı zamanda buzlu yollarda aracın performansını ve tutuşunu arttırdığı için kaza risklerini de azaltacaktır.

Aldığım Kış Lastiklerini Kaç Yıl Kullanabilirim?

Kış lastiklerinin de, yaz lastiklerinde olduğu gibi kullanım ömrü bulunmaktadır. Tercih edeceğiniz lastiklerin kalitesinde göre kullanım ömrü bulunmaktadır. Ancak genellikle 5 yıl bir ömür biçilmektedir. Eğer yıl konusunda şüpheye düşüyorsanız, lastik dişlerine bakabilirsiniz. Diş derinliğinin 1,6 mm altına indiği lastikleri kullanmamanız gerekiyor. Aksi durumda, aracınız, buzlu yollarda tutunamayacak ve kayacaktır. Bu da hem can hem de mal güvenliğinizi tehlikeye atacaktır.

Designed By Teknolojik bilişim