loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

Kasko Hangi Araçlara Yapılır?

blog_img

Bilindiği gibi kasko yaptırmak zorunlu değildir. Zorunlu olan trafik sigortasıdır. Zorunlu olmaması sebebiyle, günümüzde pek çok kişi kasko yaptırmamaktadır. Ancak kasko araçların büyük zararlarını karşılamakla beraber, kişiyi de korumaktadır. Peki, kasko hangi araçlara yapılır? Kasko hakkında merak edilenleri sizler için açıklıyoruz.

Kaskoyu Hangi Araçlara Yaptırılabiliriz?

Yapılan açıklamalara göre kasko genel olarak römork, karavanlar, motorlu araçlar, motorsuz araçlar, lastikli tekerlekleri olan araçlar ve iş makineleri gibi araçlara yapılabilmektedir. Burada araçtan kastedilen insan ya da yük taşıyan motorlu araçlardır. Eğer insan ya da hayvan gücüyle çalışıyorsa, bu da motorsuz araç kategorisine girmektedir.

Motorlu araçların içerisinde minibüsler, otomobiller, tırlar, çekiciler, kamyonetler, arazi araçları kamyonlar ve otobüs gibi araçlar bulunmaktadır. Bu araçların hepsi kasko yaptırabilmektedir. Aynı şekilde römork araçlar da kasko yaptırabilmektedir.

Neden Kasko Yaptırılması Gerekiyor? Kasko Zorunlu Mudur?

Kasko, en az trafik sigortası kadar önemlidir. Kasko sigortası yaptırmak için bazı nedenler bulunuyor. Aracınızı kasko sigortası yaptırdığınızda, aynı zamanda hem kendinizi hem de birikimlerinizi koruma altına alabilirsiniz. Aracınızda meydana gelen bir hasar yüzünden zor durumda kalmazsınız.

Araçların başına gelebilecek en büyük sıkıntı trafik kazasıdır. Bu trafik kazaların hem maddi hem de manevi anlamda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Yapılan araştırmalar1 saat içerisinde ortalama 27 kazanın meydana geldiğini ortaya kalmaktadır. Kaza riskinin bu kadar fazla olması, kaskoların fiyatlarının artmasına sebep olmaktadır. Kasko yaptırılmasının sebeplerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Kasko sigortası sadece kazaları koruma altına almıyor. Beraberinde farklı noktalarda da araçları teminat altına alıyor. Hırsızlık, çalıntı ya da yangın gibi durumlarda da araçlarınız koruma altına alınmaktadır.
  • Sel ya da çeşitli doğal afetler sebebiyle, araçlarınız zarar gördü. Bu durumlar sizi maddi sıkıntılara sokacaktır. Ancak kasko bu durumun önüne geçerek, sizleri koruma altına alacaktır.
  • Hasar sebebi ile meydana gelen parça değişimlerini de ek ücret ödemeden değiştirebilirsiniz.
  • Kasko sayesinde aracınızın birikimleri de sizin cebinize kalacaktır. Hasarlarınızdaki maddiyatı düşünmek durumunda kalmazsınız.
  • Hem maddi hem de manevi açıdan sizi kontrol altına alacaktır. Eğer trafikten korkuyorsanız, araçlarınızı koruma altına almak için kasko yaptırmanız gerekmektedir.
  • Hukuksal anlamda da kasko sigortanızı genişletebilirsiniz. Kaza sonucunda karşı taraf ile sıkıntıya girdiğinizde, kasko aradaki uyuşmazlıkları da giderecektir.
  • Terör olaylarından dolayı, acınızdan meydana gelen sıkıntıları da teminat altına alabilirsiniz.
  • Park halinde olan her araç risk altında olmaktadır. Bu sebeple aracınıza zorunlu olarak yaptırdığınız trafik sigortasının yanında kasko sigortası da yaptırmanız gerekmektedir.

Kasko sigortası buradan da anlaşılacağı gibi zorunlu değildir. İsteğe bağlı olmaktadır. Trafikteki araçlar her gün artmaya devam etmektedir. Bu artış aynı zamanda beraberinde kaza oranlarını da arttırmaktadır. Bütün bu kaza ve bilinçsiz sürücü sıkıntılarını ön plana aldığınız sırada trafik sigortasının ve kaskonun ne kadar önemli olduğunu anlayabilirsiniz.

Kasko Sigortası Nedir?

Kasko sigortası, zorunlu trafik sigortası ile çok fazla karıştırılmaktadır. Beklenmedik ya da aracın hareket halindeyken karıştığı bir trafik kazası sonucunda, araç sahibine denen tazminat, kasko olarak ifade edilmektedir.

Kasko sigortasının en temel amacı, sigorta ettirenlere karşı gerekli olan zararların karşılanmasıdır. Bu sigorta türü hem sigortalıyı hem de sigortalının aracını koruma altına almaktadır.

Kasko Sigortasının Teminatları Nedir?

Kasko sigortasının teminatları ile genel trafik sigortasının teminatları son derece farklıdır. Çarpma, yanma, çalınma gibi ana teminatlara karşı araçlarınızı koruma altına alabilirsiniz. İhtiyacınız dışında araçlarınızı ek teminatlarla da koruma altına alabilirsiniz. Ancak bu durumda, fiyatların artabileceğini de belirtmemiz gerekiyor. Çünkü burada fiyatları, teminatlar tarafından belirlenmektedir.

Kasko sigortası, yapıldığı tarihten itibaren 365 gün sonra sona erer. Sigortayı saat kaçta yaptırırsanız yaptırın 365 gün dolduğu zaman saat 12.002de sona ermektedir. Ancak belirtilen tarihten itibaren 30 gün içinde prim borcunuzun ödenmesi gerekiyor. Prim borcu ödenmezse, sigorta şirketleri, feshedebilir.

Kaskoyu Ne Zaman Yaptırmamız Gerekiyor?

Kasko yaptırmak için belirli bir zaman sınırlama bulunmamaktadır. Ancak büyük şehirde bulunuyorsanız, bir an önce yaptırmanızı öneriyoruz. Çünkü bu şehirlerde trafik kazalarında medyana gelen riskler daha fazladır. Çeşitli firmalardan kasko için fiyat bilgisi alabilirsiniz.

Designed By Teknolojik bilişim