loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

 • ANASAYFA
 • BLOG
 • Kasko Hangi Durumlarda Hasarı Karşılamaz?

Kasko Hangi Durumlarda Hasarı Karşılamaz?

blog_img

Aracın başına gelebilecek kaza, çalınma ya da yanma gibi durumlarda devreye giren önemli bir sigorta türüdür. Ancak kasko sigortası, sıklıkla trafik sigortası ile karıştırılmaktadır. İki sigorta birbiri ile benze de temel olarak yaptıkları işler, karşıladıkları teminatlar farklıdır. Bizler bu noktada kaskoyu ele almak istiyoruz. Kasko sigortası, araçların çeşitli zararlara uğraması durumunda, araç sahibinin mağdur kalmaması için ödenen bir sigorta türüdür. Ancak kasko her hasarı karşılamaz. Peki, kasko hangi durumlarda hasarı karşılamaz?

Kasko sigortası, motorlu olan araçların çeşitli durumlarda başına gelen durumlara karşı araç sahibini güvence altına alırlar. Genel olarak kaskonun karşıladığı hasarlar hırsızlık, hırsızlık girişimleri, kundaklama, yangın gibi durumlardır.

Neden Kasko Sigortası Yaptırmam Gerekiyor?

Kasko, zorunlu bir sigorta türü değildir. Ancak araç sahibiyseniz ve aracınızı trafiğin yoğun olduğu bir yerde kullanıyorsanız, bunun için kasko kullanmanız sizin yararınıza olacaktır. Ancak bu durum sadece trafik kazaları için değil, aynı zamanda hırsızlık, yangın ya da terör gibi durumlarda da geçerlidir. Araçlar sadece trafik kazalarında değil, bu durumlarda da zarar görebilmektedir.

Kasko ve Trafik Sigortası Arasındaki Farklar

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, kasko sigortası zorunlu değildir. Tamamen isteğe bağlıdır. Ancak trafik sigortası zorunludur. Trafiğe çıkan – çıkmayan bütün araçların yaptırılması gerekmektedir. Bu şekilde araçlarınızı ve karşı tarafın araçları güven altına alabilirsiniz. Bu durumda aynı zamanda hem maddi hem de manevi hasarlardan korunabilirsiniz.

Kaskoda Hasarsızlık İndirimi Var Mı?

Hasarsızlık indirimi hem trafik sigortasında hem de trafik sigortasında bulunmaktadır. Hasarsızlık indiriminden yararlanmak istiyorsanız, aracınızın bir yıl boyunca hiçbir şekilde hasar almamış olması gerekmektedir. Bu şekilde hasarsızlık indiriminden yararlanırsınız. Ancak aracınız kazaya karışmış ya da bir hasar aldıysanız, bu noktada hasarsızlık indiriminden faydalanamazsınız.

Kasko Sigortamı Sürekli Yenilemek Zorunda Mıyım?

Kaskonun da, aynı şekilde trafik sigortası gibi belirli bir yenileme süresi bulunmaktadır. Kaskolar 1 yıllık düzenlemektedir. Eğer aracınızın sürekli olarak kaskolu olmasını istiyorsanız, her yıl düzenli olarak kaskonuzu yenilemeniz gerekmektedir. Ancak yukarıdaki gibi hasarsızlık indiriminden yararlanmak istiyorsanız, kaskonuz bittiğinde zaman kaybetmemeniz gerekmektedir.

Kasko Hangi Durumları Karşılamaz?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere, kasko her durumu karşılamaz. Kaskonun dışında kalan teminatları şu şekilde sıralayabilirsiniz:

 • Kaza yapan kişinin, sürücü belgesi yoksa
 • Aracın bakımı düzenli olarak yapılmıyorsa ve buna bağlı olarak araçta çürüme ve bozulma gibi durumlar meydana geliyorsa,
 • Savaş durumunda ortaya çıkan hasarlar
 • Araçlar ruhsatsız taşıma yapan gemiler, trenler ya da araçlarla taşınması gerçekleşiyorsa,
 • Araç üzerinde modifiye amaçlı işlemler yapılıyorsa,
 • Alkol ya da uyuşturucu sebebi ile meydana gelen hasarlar
 • Nükleer atık sebebi ile meydana gelen hasarlar

Belirtilen bu hasarlar ne yazık ki, kasko kapsamında değerlendirilmemektedir. Bu durumlarda, aracınızın hasarlarını kendi cebinizden karşılamanız gerekmektedir.

Kasko Hangi Durumlarda Aracın Zararlarını Karşılar?

Yukarıdaki durumların dışında, kaskolar araçlarınızın zararınızı karşılar. Genellikle yanma, çalınma, çalınma teşebbüsü ya da çarpılma gibi durumlarda, aracınızın kaskosu devreye girer.

Standart bir kaskonuz mevcutsa, aracınız seyir halindeyken bu durumda meydana gelen hasarlar, kasko tarafından karşılanmaktadır. Ancak kişi bilerek ve isteyerek aracını bir yere çarparak zarar veriyorsa, bu durumda sigorta devreye girmez.

Dış etkenler ya da aracın teknik durumlarından dolayı bir hasar meydana geliyorsa, bu durumda kasko devreye girerek hasarlarınızı karşılayacaktır.

Bahsedilen çalınmadan kasıt, aracınızda parça çalınması (Ayna, teyp ya da lastik vb.) sebebiyle aracınızın zarar görmesi de bu sigorta türünün teminatları altına girmektedir.

Burada sigortanın hangi ödemeleri yapacağına aslında sigortalı olan kişiler karar vermektedir.  Dileseniz aracınız için ek teminat alarak, aracınızın daha fazla durumlardan korunmasını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde maddi anlamda bir sıkıntı yaşamadan aracınızı emniyete alabilirsiniz. Ancak manevi anlamda bir hasarınız varsa, kasko sigortası bunu karşılamayacaktır. Aracınıza ek teminatlar ekletebilirsiniz. Bunlardan bazıları şunlar olabilir:

 • Grev, eylemler, gösteriler gibi hareketlere karşı aracı koruma altına alabilirsiniz.
 • Teröre karşı aracınızı koruyabilirsiniz.
 • Deprem teminatı satın alabilirsiniz.
 • Aracınızı yurt dışı teminatının içine alabilirsiniz.
 • Sel ve su baskınlarına karşı aracı koruyabilirsiniz.
 • Anahtar kaybı teminatı alabilirsiniz.

Bu durumlar ve daha fazlası ek teminat olarak alabilirsiniz.

Designed By Teknolojik bilişim