loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

Kasko Hangi Durumlarda İptal Edilir?

blog_img

Araçların çalınması, hasar görmesi ya da kazaya karışması gibi durumlarda devreye giren kasko sigortası önemli bir sigorta türüdür. Kasko sigortası yaptırmak son derece önemlidir. Sizlerin de tahmin edebileceği gibi, kazaların nerden ne zaman gelebileceği hiç belli olmamaktadır. Ancak yaptırdığınız kaskoya bir süre sonra ihtiyaç duymayabilir ya da iptal ettirmek isteyebilirsiniz. Bizler de bu noktada kasko hangi durumlarda iptal edilir? Sorusuna cevap vermek istiyoruz. Ancak bundan önce, kasko hakkında merak edilenleri sizlere aktaracağız.

Aynı trafik sigortası gibi, kasko sigortası da mutlaka olması gereken sigortaların başında gelmektedir. Zorunlu bir sigorta türü değildir. Ancak belirli durumlarda yaptırdığınız zorunlu trafik sigortası, ihtiyaçlarınızı karşılamazken, kasko sigortası bu durumda sizi mağdur etmeyecektir.

Hele de büyük şehirdeyseniz, trafik kazalarıyla karşılaşma durumunuz çok daha fazladır. Çünkü burada insanlar biraz daha aceleci hareket etmektedir. Durum da böyle olunca, trafik kazaları kaçınılmaz bir hale gelecektir. Uygun miktarlarda, sizler de aracınıza göre kasko yaptırabilir, trafiğe daha güvenli bir şekilde çıkabilirsiniz.

Kaskonun İptali

Gerekmediği durumlarda, kaskonun iptal ettirilmesini önermiyoruz. Hatta trafikte dikkatsiz ve bilinçsiz sürücülerin arttırdığı bu dönemde asla önermiyoruz. Ancak bazı durumlar kaskonun iptalini gerektirebilir. Kasko yaptırmak isteyen bir kişi, sadece kaskoyu araç sahibinin üzerine yaptırabilmektedir.

Kaskonun iptal olduğu durumların başında, aracın satılması gelebilmektedir. Kaskosu olan bir kişi, bunun başka bir kişiye devredemez. Ancak aracınızı sattığınızda kaskonuzu devretmek isteyebilirsiniz. Bu durumda genellikle şirketler var olan kaskoyu iptal eder ve yeni araç sahibine isteğe göre kasko düzenleyebilir. Ya da aracınızı satıp yeni bir araç almak isterseniz de kaskonuz iptal edilecektir.

Kasko ile Trafik Sigortası Farklılıkları

Ne yazık ki kasko ile trafik sigortası birbiri ile çok karıştırılan sigorta türleridir. Ancak aralarında belirli farklar bulunmaktadır. Aralarındaki en temel fark, trafik sigortasının zorunlu, kaskonun ihtiyaca bağlı olmasıdır. Kaskosuz olarak trafiğe çıkarsanız, hiçbir şekilde sorun yaşamayacaksınız. Ancak trafik sigortası yaptırmadan trafiğe çıkarsanız, büyük trafik cezalarıyla karşılaşabilirsiniz.

Trafik sigortası, meydana gelebilecek bütün hasarları karşılamaktadır. Bedensel ve maddi zararlar belirli limitler olarak karşılanabilmektedir. Bütün bunları şu şekilde ifade edebiliriz:

  • Yukarıda da belirttiğimiz gibi trafik zorunlu, kasko ihtiyaca bağlı bir sigorta türüdür. Trafik sigortası, karşı tarafa karşı sorumluluklarınızı ele alırken, kasko aracınız ve sizi teminat altına alır.
  • Kasko sizi, trafik sigortası da karşı tarafı koruma altına almaktadır.           
  • Trafik sigortasının bedellerini devlet belirlemektedir. Ve bu belirlemede serbest tarife uygulanmaktadır. Bu sebeple, sigorta şirketleri bu noktada devreye girmektedir.
  • Trafik sigortasının tutarı, kaskoya göre çok daha uygundur. Bunun sebebi, kaskoda risk oranlarının düşük olmasından kaynaklanmaktadır.
  • İki sigortanın da risk teminatları oldukça farklıdır. Kaza, yaralanma ya da ölüm gibi durumlar sebebi üzerinden ödemeler yapılmaktadır. Limitler aşılırsa, sorumluluk araç sahibine ait olacaktır. Örnek vermek gerekirse, yaşadığınız bir trafik kazasında hasar 50 bin TL’yi buldu. Ancak trafik sigortanız bunun sadece 35 bin TL’sini karşıladı. Kalan 15 bin TL’lik kısım size ait olacaktır.
  • Kaskonun teminatları, trafik sigortasındaki gibi sabit değildir. Aracınızın bedeli TSRSB’nin belirlemiş olduğu bedeller üzerinden ifade edilmektedir. Ancak neye karşı aracınızı sigortalatmak istediğinizi kendiniz de belirleyebilirsiniz.
  • Fiyatlar da iki sigorta türü için farklıdır. Fiyatlarının farklı olmasının en temel sebepleri, riskleri ile alakalı bir durumdur. Trafik sigortası daha az riski kapsadığı için daha uygundur. Fakat kasko sigortası, bu sigortaya göre daha fazla risk kapsamaktadır. Bu sebeple çok daha pahalı olabilmektedir.
  • Hasarsızlık indirimleri de farklıdır. Trafik sigortasında, hasarsızlığınız varsa, ortalama yüzde 20 civarında bir indirim alırsınız. Bu da oldukça uygun fiyatlara tekabül etmektedir. Ancak kaskodaki bu indirim neredeyse yüzde 70’e kadar ulaşabilmektedir. İndirimin burada daha ciddi olduğunu ifade edebiliriz.

Zaten trafik sigortası zorunlu ve yaptırılması gereken sigorta türlerinin içerisinde bulunmaktadır. Ancak kasko isteğe bağlı olduğu için çok fazla yaptırılmamaktadır. Yine de kendinizi trafikte kontrol altında hissetmek istiyorsanız, mutlaka kasko sigortası yaptırmanız sizin yararınıza olacaktır.

Bütün bu sigorta çeşitlerinden yararlanmak için, sürücünün hem ehliyetli hem de alkolsüz olması gerekmektedir!

Designed By Teknolojik bilişim