loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

Kasko Hangi Zararları Karşılar?

blog_img

Günümüzde kasko ile trafik sigortası çok fazla karıştırılmaktadır. Bizler de bu noktada kaskonun hangi zararları karşılar sorusuna cevap vermeden önce, kasko hakkında genel bilgiler vermek istiyoruz.

Kaskonun ilk olarak zorunlu olmadığını belirtelim. Araçların çalınması, kaza geçirmesi ya da çalınmaya teşebbüs edilmesi gibi durumlarda, araç sahibini koruyan bir sigorta sözleşmesidir. Trafik sigortasından farklı zorunlu olmaması ve araç sahibini koruyor olması. Trafik sigortası karşı tarafı ve 3. Şahsı koruma altına alırken, kasko kişiyi ve aracını koruma altına almaktadır. Araçta meydana gelen hasarın bir kısmı ya da tamamı karşılanabilmektedir.

Kişiyi her türlü durumda koruma altına alan kaskonun bazı şartları bulunuyor. Kaskonun genel teminatları şu şekildedir:

 • Yanma: Yangın ve yangından dolayı medyana gelen patlamalara karşı araçlar koruma altına alınmaktadır.
 • Çarpma ve Çarpılma: Araç dururken ya da hareket halindeyken bir cismin çarpması sonucunda meydana gelen hasarları teminat altına almaktadır.
 • Ferdi Teminatlar: Hastalık ya da yaralanma gibi durumlarda, sigortalının ve ya da sigortalıya eşlik edenlerin sağlık kurumuna nakledilmesi anlamına gelmektedir. Sadece bu değil, aynı zamanda konaklama ve sağlık gibi çeşitli noktaları da güvence altına almaktadır.
 • Çalınma ya da Çalınmaya Teşebbüs Etme: Aracın ya da aracın içerisinde olan cisimlerin çalınmasına karşın sigortalı olan kişileri teminat altına almaktadır.

Kasko Çeşitleri Hakkında

Kasko, sadece tek çeşitten ibaret değildir. Tam olarak 4 adet kasko türü bulunmaktadır. Sizler de ihtiyacınıza ve bütçenize göre bu kasko türlerinden birini tercih edebilirsiniz:

Dar Kasko: Ana teminat grubunun sadece bir kısmı güvence altına alınmaktadır. Bu hem sigorta yaptıracak hem de yapacak kurumlar tarafından önerilmemektedir.

Genişletilmiş Kasko: Genel teminatın büyük bir kısmını içerisine alır. Aynı zamanda bazı riskler için de teminat vermektedir. Diğer kasko türlerine göre daha çok tercih edilmektedir.

Kasko: Bütün teminat gruplarını içerisinde barındırır. Oldukça fazla tercih edilen bir türdür.

Tam Kasko: Hem ana teminat gruplarını hem de bütün risklerin tamamını içerisinde barındırmaktadır. Diğer kasko türlerine göre daha pahalıdır. Bu sebeple çok fazla tercih edilmemektedir.

Kaskonun Karşıladığı Zararlar

Kaskonun genel olarak ne işe yaradığını ve çeşitlerini açıkladık. Bunun dışında, kaskonun karşıladığı zararlara ve teminatlara değinmemiz gerekiyor. Eğer aracınıza kasko sigortası yaptırmak istiyorsanız, bu noktada ihtiyacınızı hangi kaskonun karşıladığını bilmeniz gerekiyor. Kaskonun karşıladığı zararlar şu şekildedir:

 1. Enflasyon Teminatı: Enflasyon artışında araç sahibinin enflasyondan etkilenmesini önler.
 2. Terör Teminatı: Kargaşalık, grev ya da çeşitli halk hareketlerini azaltmak amacıyla meydana gelen zararlar bu teminat altında güvence altına alınmaktadır.
 3. Sel ve Su Baskını Teminatı: Sel ve su baskınları yüzünden araçta hasar geliyorsa, bu teminat kişiyi koruma altına alır.
 4. Ferdi Kaza Teminatı: Kaza sonucunda vefat ya da sakatlık durumu yaşanırsa, bu poliçe devreye girmektedir.
 5. Ferdi Kaza Deprem Teminatı: Deprem sonucunda araçtaki yolcular vefat ederse ya da sakat kalırlarsa, tazminat ödemesi yapılmaktadır.
 6. İhtiyari Mali Mesuliyet Teminatı: 3. Şahıslara verilen zarar, miktarı aşıyorsa, bu durumda bu teminat devreye girerek hasar karşılamaktadır.
 7. Hukuksal Yardım Teminatı: Kaza sonucu, medyana gelen hukuksal giderler karşılanmaktadır.
 8. Eskime Payı Düşmeme Teminatı: Arızalanan araç parçaları, sigortalı tarafından ödenmeden, kasko tarafından karşılanır. Yeni parçalar takılır.
 9. Kullanım Kaybı Teminatı: Araçta sorun olduğunda, araç yerine kullanılan kiralık araç ya da taksi gibi giderler karşılanır.
 10. Yardım Hizmet Paketi Teminatı: Elektrik arızası gibi çeşitli sebeplerden meydana gelen arızalardır. Bu arızalar sonucunda yolculara gerekli yardımlar yapılmaktadır.
 11. Hasar İkame Teminatı: Araç zarara uğrarsa, sigortanın bedeli düşer ve yeni sigorta bedeli üzerinden işlem devam eder. Eski bedel üzerinden devam edilmesi için hasar ikame zeyli yapılmalıdır.     
 12. Alevsiz Yangın Teminatı: Sigara ya da farklı maddelerden dolayı araçta çıkan yangın bu kasam içindedir.
 13. Kilit Sistemi Teminatı: Araç çalındığında ya da çalınmaya teşebbüs edildiğinde medyana gelen kilit arızaları.
 14. Yurtdışı Teminatı: Aracın yurtdışına çıktığı durumlardaki hasarlar bu poliçe kapsamına dahil edilmektedir.

Bu riskler kasko ürünlerine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Sizler de bütçenize göre dilediğiniz teminatı ekletebilirsiniz.

Designed By Teknolojik bilişim