loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

  • ANASAYFA
  • BLOG
  • Kasko ve Trafik Sigortası Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kasko ve Trafik Sigortası Arasındaki Farklar Nelerdir?

blog_img

Kasko ve trafik sigortası arasında gerçekten de önemli farklar bulunmaktadır. Birinin zorunlu olduğu birinin de ihtiyaca bağlı olduğu bu sigorta türleri hakkında merak edilenleri, sizler için anlatıyoruz.

Sigorta Türleri Arasındaki Farklar

Kasko ve trafik sigortası dediğimizde ilke olarak trafik sigortasını ele almamız daha doğru olacaktır. Trafik sigortası, her araç için zorunludur. Buna bağı olarak da kaskonun isteğe bağlı olarak yapıldığını söyleyebiliriz. Aynı zamanda kaskoların içerisinde ek teminatlar bulunmaktadır. En temel farkları bunlardır.

Trafik Sigortası Hakkında

Trafik sigortası zorunludur. Aynı DASK gibi. 2918 sayılı kanuna göre, arık her aracın, trafik sigortasının olması gerekmektedir. Bu sigortanın yapılmasındaki en temel amaç, karşı tarafa verilen hasarın maddi ve manevi olarak giderilmesini sağlamaktır. Kısacası 3. Şahsın güvenliğini sağlayan önemli bir sigorta türüdür. Para cezası ile karşılaştırılamaz ve telafi edilemez. Eğer trafik sigortası yaptırmadan trafiğe çıkarsanız ve yakalanırsanız, hem aracınız bağlanır hem de bu konu hakkında ceza ödemek durumunda kalırsınız.

Trafik Sigortasının Fiyatları Nedir?

Trafik sigortasının fiyatları, aracın türüne ve kaza geçmişine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Sigortanın 1 ila 7. Derecede katmanları bulunuyor. 1. Derecedeki araçlar kazalı araçlardır. Bu sebeple, trafik sigortaları, normal araçlara göre daha fazla çıkmaktadır. Hasarsızlık kaydı7 olan bir aracın sigortası bun bağlı olarak daha düşük çıkmaktadır. Kaza yapmadıkça, her yıl indirimden yararlanır ve daha düşük trafik sigortası ödersiniz. Hasar kaydınız arttıkça da ödediğiniz fiyat buna bağlı olarak artar.

Kasko Nedir?

Trafik sigortası nasıl zorunluysa, kasko sigortası da tam tersi, isteğe bağlı olarak yaptırılan bir sigorta türüdür. Trafik sigortası, karşıdaki aracı güvence altına alırken, kasko, sürücüyü güvence altına almaktadır. Kaza durumlarında kişilerin aracını güvence altına alarak, olsa bir zararı karşılamakla görevlidir. Genellikle aracın hasarlanması ve çalınması gibi zararlı durumları içerisinde barındırmaktadır. İsteğe bağlı olarak yaptırılan bu sigortanın içerikleri, sigortayı yaptıracak kişiye göre belirlenebilmektedir. Fiyatları da aynı, trafik sigortasındaki gibi, değişkenlik gösterebilmektedir.

Sigortalar Arasındaki Farklar

Kasko ve trafik sigortası arasındaki farklar genel olarak bu şekildedir. Ancak biraz daha detaylı olarak ele almak istersek, konu ile ilgili şunları söyleyebiliriz:

  • Yukarıda da belirttiğimiz gibi en temel fark, birinin isteğe bağlı olmasıyken, diğerinin zorunlu olmasıdır. Bu sebeple trafik yaptırmazsanız, aracınızı kullanamazsınız. Ama kaskoda da bu tür bir zorunluluk bulunmamaktadır.
  • Trafik karşı tarafın hasarlarını karşılarken, kasko olası bir durumda sürücünün yanındadır ve onun hasarlarını karşılamaktadır.
  • Trafik sigortasının belirli bir limiti bulunmaktadır. Örneğin yapılan bir kazada, karşı tarafın hasarı 40.000 TL iken, sigorta bunun sadece 30.000 TL’sini karşılamaktadır. Kalan kısmı, sürücü kendisi karşılamaktadır. Aynı zamanda bir sonraki sigorta alımında da fiyat artacaktır. Poliçe kapsamı kaskoda, kişi tarafından belirlendiği için daha esnektir.
  • Trafik sigortasının fiyatları, değişkenlik göstermektedir. Bu sebeple, trafik sigortası yaptıracaksanız, farklı firmalar üzerinden araştırma yapmanızı öneriyoruz. Bu şekilde kendinize en uygun sigortayı bulabilirsiniz. Serbest fiyat uygulaması olacağı için, farklı firmalardan teklif almanız yararınıza olacaktır. Aynı zamanda firmaların tekliflerinin 15 gün geçerli olacağını belirtmemiz gerekiyor.

Dünyada en fazla kullanılan ulaşım şeklinin kara yolu olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Bu sebeple Kasko ve trafik sigortası son derece önemli. Hem kişi hem de karşı tarafı güvence altına alan bu sigortalardan en doğru şekilde faydalanmak gerekiyor.

Kasko ve trafik sigortası arasındaki en temel farklardan bir tanesi ise, vefat ve yaralanma gibi durumlarda trafik sigortası bunları teminat altına almaktadır. Ancak kasko biraz daha geniş kriterleri teminat altına almaktadır. Daha esnektir. Bu sebeple kasko daha uygun fiyatlarda olurken, trafik sigortaları buna bağlı olarak daha pahalıdır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi mutlaka araştırılması gerekmektedir. Sizler de bu noktada araştırarak, satın almanız son derece önemlidir.

Zorunluluk ve ihtiyaç noktalarında farklılığı olan bu sigortalar, günümüzde çok fazla kişi tarafından araştırılmakta ve yapılmaktadır. Sigortasız olarak trafiğe çıkılmamaktadır. Ancak kaskosuz olarak trafiğe çıkabilirsiniz. Bu konuda bir sınırlandırılma bulunmamaktadır. İki sigorta içinde daha ayrıntılı fiyat bilgisi almak için acentelere başvurabilir, araştırmalar da bulunabilirsiniz.

Designed By Teknolojik bilişim