loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

Kırmızı Işıkta Geçme Cezası

blog_img

Ülkemizde ne yazık ki, çoğu kişi, kırmızı ışığın ne anlama geldiğini çok fazla bilmiyor. Bunun için, kırmızı ışıkta geçen kişiler için ceza düzenleniyor. Peki, kırmızı ışıkta geçmenin cezası nedir? Merak edilenleri sizler için açıklıyoruz. TBMM Genel Kurulu’nun kabul ettiği değişikliğe göre, başta kırmızı ışıkta geçme cezası olmakla beraber, diğer cezalarda da artış gösterdi.

Geçen yıl kırmızı ışıkta ceza alan bir kişi bu yıl aynı hatayı yaptığında bu cezası yüzde 23 oranında daha fazla ödeyecek.

Kırmızı Işığın İhlali Ne Kadar?

Kırmızı ışığın ihlali artık 314 TL para cezası ile cezalandırılacak. Bu ceza dışında eğer bu durum trafik polisleri tarafından fark ediliyorsa, bu durumda, sürücünün sürücü puanına da ceza yazılmaktadır.

Yapılan son düzenlemelerle beraber, bir sürücü eğer 3 defa kırmızı ışığı geçerse, ehliyetine 30 gün boyunca el koyulabilmektedir. Bundan dolayı, sürücüler, kırmızı ışık konusunda dikkatli olmaları gerekmektedir. Ehliyetleri alındığında, ya da el konulduğunda bu durumda trafiğe de çıkamazlar.

Kırmızı Işıkta Ne Kadar Ceza Puanı Düşer?

Emin olun ki, bu nokta son derece önemlidir. Özellikle bu para cezalarının olmasının en temel sebebi, cezaların daha etkili bir şekilde uygulanabilmesinden kaynaklanmaktadır. Yapılan son düzenlemeler, aynı yıl içerisinde eğer 2 defa daha, kırmızı ışıkta sürücü geçiş yaparsa, 3. Defa yakalanan bir kişi 30 gün, 6. Defa yakalanan bir kişi 45 gün, 9. Defa yakalanan bir kişi ise 60 gün boyunca ehliyetine ulaşamayacak.

Bununla beraber, çok fazla kırmızı ışıkta geçiş yapan bir kişi, psiko teknik tesine de tabi tutulması da kararlaştırıldı. Sürücülerin bu sebeple, yola çıktıklarında dikkatli olması son derece önemli.

Kırmızı Işık İçin Ceza Aldım, Cezayı Nereye Ödeyebilirim?

Kırmızı ışık için ceza alan kişiler, bu noktada cezayı nereye ödeyeceklerini merak etmektedir. Artık günümüzde, sizin de bildiğiniz gibi pek çok işlem e devlet kanalı üzerinden yapılmaktadır. E devlete girişiniz varsa, işlemi çabucak halledebilirsiniz. Eğer e devletinizi mail ile entegre yaptıysanız, trafik cezanız varsa, cezalar mail yolu ile sizlere aktarılmaktadır. Bunun dışında trafik cezası, elinize geldiğinde dilediğiniz ödeme yöntemi ile ödeme yapabilirsiniz.

Ödemelerinizi kredi kartı ile yapabileceğiniz gibi, nakit olarak da yapabilirsiniz. Ancak kredi kartı ile ödeme yapmak isteyenlerin, anlaşmalı bankaları tercih edebileceğini belirtmek isiyoruz. İşte tercih edebileceğiniz, anlaşmalı bankalar şu şekildedir:

  • Yapı Kredi Bankası
  • Akbank
  • Garanti Bankası
  • TEB
  • Vakıf Bankası
  • Türkiye Finans Katılım Banksı
  • HSBC
  • Ziraat Bankası şeklindedir.

Eğer ödemenizi nakit olarak yapmak istiyorsanız da, PTT’ye ya da vergi dairesine giderek ödemelerinizi yerine getirebilirsiniz.

Eğer banka şubesine ya da PTT’ye gidecek vaktiniz yoksa, bu noktada interneti kulanabilirsiniz. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sayfasından da br yere gitmeden ödemelerinizi yapabilirsiniz. Teknolojinin artık bukadar fazla gelişmesi beraberinde, ödeme noktasında da kolaylık sağlamaktadır.

Eğer size geldiğinde, ödemelerinizi 15 gün içerisinde yaparsanız, devletin size sunduğu indirimden de faydalanabilrsiniz. Bu indirim yaklaşık olarak yüzde 25 oranındadır. Ceza geldiğinde ise en geç 1 ay içerisinde ödemenizi yapmış olmanız gerekmektedir. Eğer ödeme yapmazsanız, cezanız her geçen gün faizlenecektir. Bu da işin içerisinde çıkamayacağınız bir borç ile size geri dönecektir.

Ceza Tutanağı Elime Ulaşmadı, Cezadan Muaf Olabilir Miyim?

Eğer sizin tarafınıza o ceza yazıldıysa, o cezadan muaf olma gibi bir durumunuz bulunmamaktadır. Ceza tutanağınız elinize ulaşmadıysa, ilk olarak mahalle muhtarına teslim edilmektedir. Eğer mahalle muhtarından da size ulaşmıyorsa, geri Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ulaşmaktadır. Buradan sonra işlem başlamıştır. Artık cezanız yasal takibe düşmüştür.

Cezamın Olup Olmadığını Nasıl Öğreneceğim?

Kırmızı ışık konusunda ya da herhangi bir konuda cezanızın olup olmadığını öğrenmek için, E Devlete giriş yapabilir, Gelir Dairesine gidebilir ya da PTT şubesini ziyaret edebilirsiniz.Ayrıntılı bilgiyi ve detayları bu şekilde öğrenebilirsiniz.

Kırmızı ışıkta geçmek, çoğu kişi tarafından çok büyük bir olay gibi görünmez. Ancak ne yazık ki ciddi sorunlara ve kazalara sebebiyet verebilmektedir. Sizler de böyle bir sorumluluğun altına girmek istemiyorsanız, trafik kurallarına ve ışıklara uyun. Aksi durumda hem maddi hem de manevi yara alabilirsiniz.

Designed By Teknolojik bilişim