loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

Kış Lastiği Nasıl Saklanmalı?

blog_img

Güvenliğiniz ve yakıt tasarrufunuz için lastik bakımına dikkat etmeli aynı zamanda mevsimine göre lastik kullanmalısınız. Lastiklerinizi güvenli ve sorunsuz bir şekilde saklayabilmeniz için makul fiyatlı birçok alternatif yöntem bulunmaktadır. Araba markalarının sunduğu lastik saklama hizmetinin yanında lastik firmaları gibi şirketlerde lastik saklama hizmetini sunabilmektedir. Ama ben kendi lastiğimi kendi imkanlarımla saklamak istiyorum derseniz de gelin birlikte kış lastiği nasıl saklanmalı konusunu inceleyelim...

Kış Lastiği Saklama

Lastiklerinizi çıkarmadan evvel aracınızda hangi lastiğin nerede olduğuna dikkat ederseniz, lastikleri tekrar kullanacağınız için lastiklerin kullanımından oluşan aşınmaya göre araca bir denge sağlayabilirsiniz. Ön tekerlekleri arka kısma, arka tarafın tekerleklerini ise ön kısım için kullanarak bir denge oluşturabilirsiniz.

Yerinden çıkarıp bir sonraki mevsimde kullanacağınız lastikleri temizlemeyi gözden kaçırmayın. Lastikleri yerinden söktüğünüzde iyi bir şekilde temizliğini yapmak oldukça önem taşımaktadır. Bunun nedeni kir, toz, çamur ve özellikle zift gibi kirlilikler kauçuk yıpranmasına sebep olur. Bu kirlilikleri temizlemede uzun süre saklamanız araç lastiklerinizin sertleşerek yapısının bozulmasına sebebiyet verecektir. Araç lastiklerinizi basıncı yüksek olmayan bir su ve kimyasal olarak çok zedeleyici olmayan temizlik ürünleriyle temizlemelisiniz. Burada dikkat etmeniz araç lastiklerinizi temizledikten lastik üzerinde herhangi bir deterjan veya kir kalıntısının kalmaması olacaktır.

Lastiklerin düzgün bir şekilde saklanması yeniden aynı şekilde kullanmanız için önemli bir husustur. Lastiklerin jantlı ya da jantsız olmasına göre saklanması gerekmektedir.

Öncelikle jantlı olan lastiklere baktığımızda araç lastiklerinizi jantlarından bir yere asabilirsiniz. Eğer yatık bir halde saklamak istiyorsanız araç lastiklerinizi koyduğunuz yüzeyin pürüzsüz olmasına ve lastiğe takılabilecek ve onu hasara uğratabilecek herhangi bir şeyin olmadığına dikkat etmelisiniz. Burada amaç lastiklerin yüzeyine herhangi bir zarar gelmemesidir. Eğer lastiklerinizi yer kaplamasın diye üst üste koyarsanız belirli aralıklarla alt üst durumunu değiştirmeniz iyi olacaktır.

Jantsız lastiklere sahip iseniz saklarken lastikleri boydan dik bir şekilde koymanız ve herhangi bir sorun yaşamamak için yine belirli sürelerle yine ters döndürmeniz faydalı olacaktır.

Aracınızın kış lastiklerini saklarken bunun için kullandığınız mekanın özelliklerini göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Araç lastiklerinin kauçuktan meydana geldiğini unutulmamalı. Araç lastikleri belirli bir süreden daha fazla güneş ışınlarına maruz kaldığında ya da normalden daha sıcak veya soğuk mekanlarda saklanırsa yapıları bozuluyor ve sertleşerek çatlamalar meydana gelebiliyor. Kış lastiklerinin ideal korunma ortamı serin, kuru ve düzenli olarak havalandırılan mekanlar olması gerekmektedir.

Kış lastiklerinin korunduğu ortamda zarar verici aşındırıcı kimyasallar olmamasına dikkat edilmelidir. Elektrik motorları ve kaynak makinası gibi araç gereçler ozonlu bir ortam yarattıklarından ötürü lastiklerde geri dönülemez hasarlara neden olabiliyorlar.

Kış lastiklerinin yapıları oldukça duyarlıdır bu sebeple sıcaklık değişimleri bu lastikleri oldukça etkileyebilmektedir. Böyle bir durumda lastiklerde sertleşme ve çatlatma oldukça görülen bir hasardır. Bu gibi durumlardan kurtulmak için ise kış lastiğinizi varsa kendi özel saklama poşetlerinde yoksa eğer hava geçirgenliği olmayan paketlerde özenle ağzını kapatarak saklayabilirsiniz. Eğer aracınız için bu koruma sağlayan paketleme sistemlerine sahip değilseniz herhangi bir servisten veya lastikçilerden temiz edebilirsiniz.

Eğer üst üste koymanız gerekiyorsa en azından çok fazla üstlerine yük bindirmemeye mümkün olduğu kadar lastikleri birbiri üstüne koymamaya özen verin.

Lastiklerinizi bir yerden bir yere götürürken de darbe almamasına herhangi bir kesici aletten uzak tutmaya özen gösterin.

Designed By Teknolojik bilişim