loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

Lastik Hava Basıncı Nasıl Olmalı?

blog_img

Lastik hava basıncı nasıl olmalı sorusunun cevabını vermek istediğimizde belirtmeliyiz ki olması gereken lastik basıncı, araçtan araca değişim gösterebilen araç modeli ve lastik ebadı gibi etkenlere bağlı olan bir değişkendir. Aracınızı eğer ilk elden yani sıfır olarak aldıysanız lastik hava basıncı nasıl olmalı sorunuz için gerekli olan bilgiyi aracınızın kullanma kitapçığına bakarak kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Buna ek olarak bazı araçların yakıt deposu kapağının içinde, sürücü kapısının iç tarafında veya bagaj içinde herhangi bir yerde lastik ebatlarına göre uygun olarak lastik hava basıncının kaç Psi olduğu bilgisi yer almaktadır.

Lastik Hava Basıncı Hakkında Detaylar

Araçlardaki lastiklerin hava basınç değerleri, araç içinde bulunan ağırlık durumu ve bu ağırlığın ne şekilde konumlandırıldığına bakılarak birbirinden farklı olmaktadır. Aslında burada lastiklere etki eden başka faktörler de bulunabilmektedir fakat yük durumu ve dağılımı en çok dikkat edilmesi gereken durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Yük dağılımı ön tarafta bulunan araçları düşündüğümüzde, bu araçların ön lastik hava basıncının arka taraftaki lastiklere göre daha fazla olması yani daha yüksek olması gerekmektedir. Bu daha çok önden çekişli araçlarda görülen bir durumdur. Arkadan itişli olarak adlandırılan araçlarda ise yarı yarıya bir yük konumlandırılması yapıldığı görülmekte ve bundan ötürü diğer bir etken olan yolcu sayısı göz önünde bulundurulmaktadır. Önden çekişli araçlarda ağırlıkların motor gibi ön tarafta bulunmasından ötürü ön taraftaki lastiklerin hava basıncı arka taraftaki lastiklerin basıncına göre daha fazla olması gerekmektedir. Buna karşın arkadan itiş özellikli araçlarda yük dağılımı neredeyse eşit olduğundan dediğimiz gibi göz önünde bulundurulan etken yolcu sayısı ve ağırlığı olmalıdır.

Araç sahibi sık sık özellikle de uzun yollara giderken lastiklerin hava basıncını kontrol etmelidir. Bunun için genel kontrol aralığı lastiğe dışardan herhangi bir zarar gelmediği süre 15 gün ile 25 gün arası olarak söylenmektedir. Normal durumlarda bile lastiğiniz değer kaybı yaşayabilmektedir. Lastiklerinizin hava basıncı olması gereken durumlarda olmadığı zaman viraj alırken sorunlar yaşayabilir ve bir kazaya davet çıkarabilir. Aynı zamanda frenleme sisteminde sorunlar oluşabilmekle beraber yakıt tüketiminde de istenilen performansı alamayabilirsiniz. Benzin istasyonlarının çoğunda hava basınç sistemleri bulunmaktadır. Bu basınç sistemlerinden veya lastikçiye giderek basit bir şekilde yardım alabilirsiniz.

Dediğimiz gibi lastik hava basınçları araçtan araca lastik ebatlarına bağlı olarak değişim göstermektedir. Şimdi beraber bazı lastik basınçlarına bakalım.

225 40 R18 Ebatında Lastik Hava Basıncı

Aracın yük durumu yarı yarıya ve önde iki yolcu mevcut olduğu durumda, ön taraftaki lastikler 40Psi, arka taraftaki lastikler ise 38Psi olmalıdır. Ön ve arka koltuklarda ikişer yolcu olduğunda tüm lastiklerin 40Psi olması uygundur. Öne iki arkaya üç kişilik durumda ön lastikler için 40Psi arka 42 Psi uygundur.

205 55 R16 Ebatında Lastik Hava Basıncı

Araç yük durumunun eşit olduğu durumlarda, önde iki kişi arka taraf boş ise, lastik basınçları ön taraf için 36 Psi arka lastik 34 Psi olmalıdır. Önde iki arkada iki kişi olduğu durumda lastiklerin hepsi 36 Psi olmalıdır.

Aracın kendi yük durumunda ön taraf daha yüklüyse ilk durum için önde sadece iki birey olduğu düşünüldüğünde ön lastikler için 36 Psi arka taraf için 34 Psi olmalıdır. Diğer bir durumda önde iki arka tarafta iki birey bulunduğunda ön lastikler için 38 Psi arka lastikler için 36 Psi uygundur. Ve bir ihtimal önde iki arka tarafta üç birey olunduğunda yük durumları neredeyse yarı yarıya olacağından lastiklerin hepsi için 38 Psi uygundur.

Designed By Teknolojik bilişim