loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

  • ANASAYFA
  • BLOG
  • LPG`li ve Benzinli Araç Arasındaki Farklar

LPG`li ve Benzinli Araç Arasındaki Farklar

blog_img

LPG’li ve benzinli araç arasındaki farklar konusunu açıklamadan önce, bu araçlar hakkında bir takım önemli noktalara değinmemiz gerekiyor. Günümüzde araç alacak olan kişiler, ilk olarak araçların yakıt türüne dikkat ederler. Bunun sebebi, her geçen gün artan yakıt fiyatlarından kaynaklanmaktadır. Farkları açıklamadan önce, ilk olarak LPG’li araçların özelliklerinden bahsetmemiz daha doğru olacaktır.

LPG’li Araçlar Hakkında

LPG, aslında sıvılaştırılan petrol gazı olarak da ifade edilmektedir. Görünüm itibariyle renksiz ve kokusuz olan ürünlerdir. LPG’li olan araçların motorları düzenli olarak kontrol edilmelidir. Çünkü yapılan araştırmalar, LPG’li araçların motorlarının yaklaşık yüzde 10’luk bir kısmının bozulabileceğini ortaya koymuştur. Araçlarda kesinlikle performans düşüklüğü yaşatmaz. Ancak yaşanılan performans düşüklüğü, araçların özel durumlarına göre farklılık gösterebilmektedir. Bu tür araçların kullanımında dikkatli olmak son derece önemlidir. Kullanılan gaz kaliteli olmalıdır.

LPG’li Olan Araçların Yaşadığı Olumsuz Durumlar

LPG’nin yararları olduğu gibi, dezavantajları da olabilmektedir. Yaşanılan olumsuzluk durumlarını şu şekilde ifade edebiliriz Bu tür araçların kapalı alanlarda park edilmesi kesinlikle yasaktır. Yakıt deposu, araçların ham ağırlığını değiştirebilmektedir. Aracın arka kısmında LPG tankı olacağı için, bagajda hacim azalacaktır. Bu da yer kaybı yaşamanıza sebep olacaktır. Motorun ömrü kısalabilir. Ancak bu aracın türüne göre de değişkenlik gösterebilmektedir. Performansta da ufak tefek düşüklükler meydana gelebilir.

Benzinli Araçlar Hakkında

Günümüzde, çoğu kişi benzinli araç satın almaktadır. Ancak benzinli araç almak istiyorsanız, ilk olarak yıl içerisinde ne kadar kilometre yapacağınızı belirlemeniz gerekiyor. Eğer uzun yıl gidiyorsanız, benzinli araçlar sizin yararınıza olmayacaktır. Benzinli araçlar, diğer araçlara göre çok daha konforludur. Çünkü çalışma sırasında motorlarından ses çıkmaz. Kişiye yüksek performans sunar. Bu şekilde araçlarında hem sessizlik hem de yüksek verim almak isteyenler, genellikle benzinli araçları tercih ediyor. Ateşleme süresi güçlüdür. Bu sebeple araçlar hemen çalışır.

Benzinli Olan Araçların Yaşadığı Olumsuz Durumlar

Benzinli araçlar diğer araçlara göre daha pahalıdır. Pahalı olmasından ziyade, daha fazla yakıt tüketirler. Bu da maddi anlamda sizleri zorlayabilir. Ancak kısa yollar (şehir içi) için tercih ediyorsanız, maddi anlamda çok fazla zorlanmayacaksınız.

LPG’li ve Benzinli Araçlar 

Araç almak isteyenlerin kafasında hangi tür yakıtı tercih edecekleri sorusu bulunmaktadır. İki tür yakıt araçlarında kendilerine göre olumsuz durumlar bulunuyor. Benzinli araçlar, diğer yakıtlara göre daha pahalıyken, LPG’li araçlarda performans düşüklüğüne sebep oluyor.

Ancak benzinli araçlar, her türlü daha atik ve yüksek performanslı araçlardır. Sessiz ve sıkıntısız olan bu araçlar, ülkemizde çok fazla satılmaktadır. Araçların fiyatları, eğer benzinli modelse daha yükseklerden satılabiliyor. Çok yol gidilmeyecekse, hem performans hem de yakıt açısından benzinli araç tercih de bilirsiniz.

Ancak benzinli olan araçların daha az tork tükettiğini ifade edebiliriz. Bu da yüklü araçların verimsiz çalıştığının altını çizmemiz gerekiyor. Her gün araç kullanıyorsanız, benzin maliyetleri, yukarıda da belirttiğimiz gibi sizleri zorlayabilir. Aynı zamanda al sat yapaksanız, benzinli araçlar kolay kolay satılmıyor. Bunun sebebi, yukarıda belirttiğimiz sebepler.

LPG’li Araçlar

LPG’li olan araçlar, halk arasında tüplü araçlar olarak biliniyor. Hem benzinden hem de dizelden çok daha ucuz fiyatlarda yakıt alabilmek mümkün. Ancak bu araçla, kapalı garajlara, AVM’lein kapalı otoparklarına giremezsiniz. Hatta araçlı feribotların kapalı olanlarına bile giremezsiniz. Çünkü kapalı alanlarda patlama riskleri bulunuyor.

Tüp taktırırken, size ilk olarak belirli bir miktarda maliyet oluşturabilir. Fakat yakıttan ettiğiniz tasarruf sayesinde bu tüp fiyatını fazla fazla çıkartabilirsiniz. Günümüzde artık hemen hemen her marka, LPG’li araç üretiliyor. Çünkü insanların büyük bir kısmı araç alırken artık yakıt türünü ön plana alıyor. Çünkü araç kullanımı son derece arttı. Herkes işine, markete, gezmeye toplu taşıma araçları yerine kendi araçlarını kullanıyor. Bu da otomobillerin önemini artıyor. Bununla beraber, LPG’nin doğaya en az zarar veren yakıt türü olduğunu da eklememiz gerekiyor. Dizel ve benzin, doğaya çok daha fazla zarar veriyor.

Tercih edilen LPG’li araçlar performans bakımından dizel ve benzinli araçların yanından geçemiyor. Tüpünün sonradan ya da fabrika çıkışında takılıyor olması hiç önemli değil. Yakıt sebebiyle, araçtan çok fazla verim almayacağınızı ifade etmemiz gerekiyor.

Designed By Teknolojik bilişim