loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

Motor Yağı Değişimi Faydaları

blog_img

Arabanın yağını değiştirmek, aracın verimliliği açısından son derece önemlidir. Motor yağı değişimi faydaları durumundan yararlanmak istiyorsanız, aracınız için doğru yağ tercih etmeniz gerekiyor. Motor yağı hakkında bilinen pek çok doğru ve yanlışlar bulunuyor.

Yağ dolumu yaparken, çok yağ koymanın iyi olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak karteri çok yağ ile doldurmak araca yarardan çok zarar verecektir. Bu da motor yağı değişimi faydaları durumundan yararlanamayacağınız anlamına gelir.

“Bütün motor yağları aynıdır” şeklinde bir kanıya varmak ne yazık ki yanlış bir düşüncedir. Çünkü sektör içerisinde tercih edebileceğiniz pek çok motor yağı bulunmaktadır. Bu motor yağları araçların türlerine gere değişkenlik gösterebilir. Motor yağı değişimi faydaları araçlarınızın verimi arttırır. Ancak bu faydalardan yararlanmak istiyorsanız, aracınıza doğru yağ seçmelisiniz.

Motor Yağı Değişimi Faydaları

Motor yağı değişimi faydaları dediğimizde, aslında yağ değişiminin zamanını da belirtmemiz gerekiyor. Aracın çalışması için yağa ihtiyacı vardır. Ancak bu yağlarında düzenli olarak değiştirilmesi gerekiyor. Çünkü her yağın bir ömrü bulunuyor. Düzenli olarak değiştirdiğiniz yağlardan verim kazanabilir, bu şekilde bir takım maliyetlerden de kurtulabilirsiniz.

Motor yağı değişimi faydaları konusunu şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Yağı değiştirmezseniz, aracınızın motoru arızalanacaktır. Bu da motor aksamlarının arızalanmasına sebebiyet verecektir. Düzenli olarak yağ maliyeti yerine, aracınızın bozulma maliyetini ödemek zorunda kalacaksınız. Emin olun ki, bu maliyet çok daha fazladır.
 • Aracınızın performansı düşecektir. Aracınızın verimli ve düzgün çalışmasını istiyorsanız, yağ değişimini yapmanız gerekiyor.
 • Araçlarınızın çalışmasını engelleyen yağ temelli hasarların da önüne geçmiş olacaksınız.

Motor Yağı Değişimi Nasıl Yapılır?

Motor yağını düzenli olarak değiştirdiğinizde, aracınızdan daha fazla verim alabileceğinizi belirtebiliriz. Aracınız motor yağlarının değişimi sayesinde daha uzun ömürlü olacaktır. Bu yağlar kolay bir şekilde değişebilmektedir. Motor yağı değiştirmeden önce yağ seçimini doğru yapmalı ve aracınızı hazırlamalısınız. Motor yağı değişimi faydaları sayılamayacak kadar çoktur. Aracınızdan yüksek performans almak istiyorsanız, bu konuya önem vermelisiniz.

 • Motor Yağı Seçimi: Her yağı, her araç için kullanamazsınız. Her araç için uygun yağlar bulunmaktadır. Eğer aracınızı normal sürüş için kullanacaksanız, buna uygun yağlar tercih etmelisiniz.
 • Araç Hazırlanması: Yukarıda da belirttiğimiz gibi, yağı tercih ettikten sonra, aracınızı hazırlamanız gerekiyor. Kriko ile araçlarınızı yükseltmeyin. Bunun için kullanılan rampaları tercih edebilirsiniz. Bu rampalar sayesinde aracınız, altına girebileceğiniz kadar yükselecektir. Aracınızı el freni çekin. Vitesli araçlarda birinci vites, otomatik araçlarda da “Park” durumunu kullanabilirsiniz.
 • Yağ Filtresini Çıkartın: Bu işlemi yaparken, sıcak egzoza dokunmayın. Eski filtre dolmuş olacağı için, çıkarmanız biraz zor olabilir.
 • Filtreyi Değiştirin: Çıkardığınız filtrenin çevresini ve içini temizleyin.
 • Yeni Yağı Ekleyin: Yağı, dolması gereken seviyeye kadar doldurun. Dolumu ayarlamak için çubuk kullanabilirsiniz.

Yukarıda da görüldüğü gibi motor yağını değiştirmek çok kolay. Eğer filtreyi değiştirmek sizin için zorsa, oto tamircilerinden destek alabilirsiniz.

Motor Yağı Nasıl Seçilir?

Aracınızın performansını koruyan motor yağları, uzun ömürlülük açısından çok önemlidir. Aracınızın hayat suyu olarak da bilinen bu motor yağlarından verim almak için doğru ürün tercih etmelisiniz. Motor yağlarının nasıl seçildiğin açıklamadan önce, motor yağının görevlerinden bahsetmemiz daha doğru olacaktır.

Motor yağları, araç içerisinde sürtünmeyi en aza indirir. Parçaların ısınarak deforme ya da zarar görmesini engeller. Motor filtresine gelen kir ve tozların, motor parçalarına gelmesini önler. Motor yağının seçiminde şu noktalara dikkat etmelisiniz:

 1. Aracınızın teknik özelliklerine göre motor yağı tercih etmelisiniz. Yüksek devirli çalışan araçlarda yağ boşluğu azdır. Bu da SAE numarasının düşük olduğu yağların kullanılmasını gerekli kılmaktadır.
 2. Aracınızın modelini de göz önünde bulundurmalısınız. Dizel araçlar için CJ-4 serisinin yağlarını kullanabilirsiniz. Benzinli araçlar için SL kodlu yağları seçebilirsiniz.
 3. Hava sıcaklığını da göz önünde bulundurmalısınız. Yağların kullanım sıcaklığı bulunmaktadır. Bunun için bir uzmandan yardım alabilirsiniz. Bizler hangi sıcaklıklar için hangi yağlar uygun bunun bilgisini paylaşabiliriz:

-8 ve -30 sıcaklık için: SAE 5W-20 yağlar,

-30 ve 16 sıcaklık için: SAE 5W-30 yağlar,

-18 ve 16 sıcaklık için: SAE 10W yağlar,

-18 ve 40 sıcaklık için: SAE 10W-30 yağlar kullanılabilir.

Designed By Teknolojik bilişim