loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

MTV 2. Dönem Ödemesi Ne Zaman?

blog_img

Tüm motorlu araçlar için geçerli olan zorunlu MTV 2.dönem ödemesi temmuz ayı içerisinde yapılır. Var olan hesaplamaların ardından belirlenen yıllık ödenmesi tutar iki eşit dönemle tahsil edilir. Birinci dönem ocak ayında olurken ay içerisinde herhangi bir gün ödemeler yapılabilir. 2.dönem ise Temmuz ayıyla başlamaktadır. 2022 31 Temmuz günü de dahil olmak üzere her gün farklı kanallar üzerinden mtv ödemesi yapılmasında bir sakınca yoktur. Her araç için farklı standartlara göre ayrılan ödemelerde işlemler belirtilen tarihler arasında olmalıdır. Gecikme durumlarında faiz var olurken aynı zamanda aracın muayene işlemlerinin yapılmaması da sonuçlar arasındadır.

MTV Ödemelerinde Tutarlar Nasıl Belirlenir?

Karayolları kaydına sahip tüm motorlu taşıtların MTV 2.dönem ödemesi temmuz ayındadır. Ayrıca Sivil Havacılık lisansına sahip olan uçak ve helikopterler içinde aynı durum geçerlidir. Liman ya da belediyelere kayıtlı olan motorlu deniz taşıtları da yıl içindeki 2.dönem ödemelerini temmuz ayı içerisinde tamamlamak zorundadır. Temmuz ayında ödeme yapılması için ocak ayı borcunun da tamamlanmış olması istenir. Bununla birlikte araç yaşına ve var olan silindir hacmine göre fiyatlar belirlenir. 1-3 yaş araçlarda çok daha yüksek mtv ödemeleri vardır. Aracın giderek yaş almasıyla yıllık vergi tutarı da azalır. 16 yaş araçlarda minimum vergi 2019 yılı için 107 TL’dir. 1301-1600 cm3 silindir hacimli araçlarda ise 256 TL ödeme durumu vardır. 4-6 yaş ve 7-11 yaş sınıflandırması bulunurken MTV 2. Dönem ödemesi eşit bölünen tutarın ikinci kısmını ifade eder. Yüksek silindir hacimli olması durumunda araçlar için zorunlu taşıt vergisi çok daha yüksek tutarlarda olabilir. Sıfır araçlarda ise ödemeler için vergi tutarlarının belirlenmesinde taşıt değeri rol oynar. Silindir hacmine göre araçlar 40.000, 70.000. 100.000, 125.000 gibi değerlere göre ayrılır. 50.107 TL’lik yıllık mtv ödemesine sahip araçlarda bulunmaktadır.

MTV 2. Dönem Ödemesi Nasıl Yapılır?

Temmuz ayı içerisinde mutlaka yapılması gereken MTV 2. Dönem ödemesi için GİB sayfası kullanılabilir. Banka hesaplarından kredi kartları kullanılarak da ödemeler oluşturulabilir. Birçok banka 2 ya da 3 taksit olanakları da bulunmaktadır. MTV hesaplama ve sorgulama işlemlerinin yanı sıra ödemelerinin de dakikalar için online olarak gerçekleştirmesi mümkündür. MTV borçlarının ödenmesiyle birlikte herhangi bir yaptırım durumu olmayacağı da bilinmelidir. Aksi durumda ağustos ayına sarkma durumlarında ise gecikme bedelleri de tahsil edilir. Ayrıca kişinin üstüne kayıtlı ruhsatların e-devlet üzerinden görüntülenmesi de yapılabilir. Motorlu Taşıtlar Vergisi yıllık olarak yeniden değerleme oranına göre zamlanır. 2022 yılı için yeniden değerleme oranı %15,9 olarak hesap edilmiştir. Cumhurbaşkanlığı Kararı olarak açıklanıp yürürlüğe alınarak kesinleştirilmiştir. Ödemeler buna göre yapılırken temmuz ayı 2.dönem ödemesi de eşit taksit imkanını sağlar. Yıl içinde iki dönem halinde ödemeler gerçekleşir.

MTV Ödemelerini Kimler Yapar?

Motorlu taşıtlara sahip her vatandaşın yıllık iki dönem şeklinde mtv ödemelerini yapması gereklidir. Ödeme durumları için kişinin kendi hesabının kullanılması ya da işlemleri kendisinin yapmasına gerek yoktur. MTV 2.dönem ödemesi farklı kişiye ait kredi kartı üzerinden dahi gerçekleştirilebilir. Önemli olan husus ise araç bilgilerinin doğru bir şekilde verilmesi ve işlemlerin onaylanmasıdır.

Designed By Teknolojik bilişim