loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

OGS Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır?

blog_img

Köprü ve otoyollarda yaşanan uzun gişe kuyruklarının geride kalmasını sağlayan sistemlerden OGS bakiye sorgulama en önemli hususların başında gelmektedir. Bunun nedeni ise var olan bakiyeye göre işlemlerin düzenlenir olmasıdır. Çoğu zaman bakiyenin bitmesinden habersiz olunmasıyla çok daha yüksek oranlarda cezalar ödenir. Böyle bir durumun yaşanmaması için OGS sahibi herkes tarafından farklı şekillerde bakiyenin sorgulanması yapılabilmektedir. OGS olarak tanımlanan Otomatik Geçiş Sistemi son yıllarda tam olarak oturmuş bir işleyişe sahiptir. Var olan hesap içine bakiye konularak gişelerden dur-kalk yapmadan geçilmesi sağlanır. Böylelikle trafik oluşmayacağı için zamandan da büyük oranda tasarruf edilir. Peki, herhangi bir para cezasıyla karşılaşılmaması için gerekli olan OGS bakiye sorgulamaları nasıl yapılmaktadır?

E-Devlet Üzerinden OGS Bakiye Sorgulama

Her sürücünün tek tek şubeler aracılığıyla bakiye sorgulama yapabilmesi pek mümkün olmayacağı gibi çok daha zahmetsiz yolları bulunmaktadır. Bunların başında hemen her işlem için kullanılan E-devlet gelir. Sistem üzerinden kişi hesabına girilerek kolay bir şekilde OGS bakiye sorgulama sağlanır. Banka şubeleri ya da PTT şubelerine gitmeye gerek kalmadan online bir şekilde bakiyelerin öğrenilmesi mümkün olur. Bunun için hizmetler bölümünden Karayolları Genel Müdürlüğü bölümü açılır. Alt kısımda OGS Hesap Detayı Sorgulama bölümü bulunur. Buradan kolaylıkla bir dakika içinde tüm hesabın görüntülenmesi yapılabilmektedir. Bununla birlikte var olması halinde OGS geçiş bilgileri ve ihlal bilgileri görüntülemesine de izin verilir. Çeşitli durumlarda OGS şikâyet ve istek başvuruları da yine aynı bölüm üzerinden yapılabilmektedir.

Banka Hesaplarından OGS Bakiye İşlemleri

OGS borç dökümlerinin görülmesi, hesap hareketlerinin incelenmesi için bankalarda kullanılabilir. Hesap üzerinden plaka yardımıyla OGS bakiye sorgulama zahmetsiz bir şekilde sunulur. Ayrıca hesaba para gönderimleri de yapılarak bakiye yükseltilebilir. İnternet Bankacılığı ve Mobil Bankacılık alternatifleri de bu amaç doğrultusunda kullanılabilmektedir. Hiçbir sınırlandırma olmadan biten OGS bakiyesine anında yükleme talimatı verilebilir. Banka hesabından çekim yapılabileceği gibi kredi kartı da işlemlerde kullanılabilir. Ayrıca OGS alımı yapılan banka şubelerinden de nakit bir şekilde ödemeler yapılabilir. Plaka bilgisi yeterli olurken kart bilgileri ya da ATM cihazlarıyla da OGS bakiyelerine aktarım imkânı verilir. Ziraat Bankası gibi bazı bankalar ise çok daha kolay hale getirmek için SMS yolunu da tercih etmektedir. “OGSYUK” yazarak plaka girildikten sonra 4747’ye gönderilmesiyle Ziraat Bankası OGS yüklemeleri gerçekleştirilebilir.

Otomatik Talimatlı OGS Bakiye Yüklemeleri

OGS etiket güncelleme işlemleri de var olan tüm sistemler üzerinden yapılabilmektedir. Bununla birlikte devamlı olarak OGS kullanımı gerekli oluyorsa OGS bakiye sorgulama çoğu zaman zulme dahi dönüşebilmektedir. Bu durumdan kurtulmak ve geçiş sırasında tereddüt yaşanmaması için otomatik yükleme talimatı oluşturulabilir. Bakiyenin olup olmadığının bilinmesine gerek kalmayacak bir şekilde OGS bakiye sorgulamaları da artık yapılmayabilir. Bakiyenin belirli bir limitin altına gelmesiyle hemen hesaptan çekim gerçekleştirilir. Bu sayede devamlı olarak OGS kullanımı kontrol edilmeksizin kullanılabilir. Tüm araç sahipleri için yapılabilecek bu farkla birlikte OGS çok daha anlamlı bir yapıya dönüştürülebilir. Özellikle bakiyenin olmaması halinde ödenecek yüksek cezalardan kaçınmak içinde en iyi yol olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Designed By Teknolojik bilişim