loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

OGS Ceza Sorgulama Nasıl Yapılır?

blog_img

Birçok yönden sağladığı kolaylıklardan dolayı yararlar getiren OGS ceza sorgulama yapılarak tüm geçiş ihlalleri hakkında bilgi sahibi olunabilir. Ücretli köprü ve otoyollardan geçiş için kullanılan OGS sistemleri üzerinden tüm veriler saklanır. Bakiyenin yetersiz olması veya OGS sistemin yenilenmemesi halinde geçişlerde cezai işlemler yapılmaktadır. Otomatik olarak plaka üzerinden araç sahibine ceza gönderimleri söz konusu olurken birçok farklı etkene de bağlıdır. OGS bakiye yükleme işlemleri yapmadan geçiş durumlarında ücretin birkaçı katı kadar bedelle cezası vardır. Tüm bu durumlarla ilgili cezaların kısa süre içinde ödenmesi halinde ise indirim hakkından yararlanabilir. Var olan cezalara ilişkin ise bazı durumlarda hatalı gönderimlerde yapılabilmektedir. Araca ait OGS bakiyesinin yeterli olduğu düşünülüyorsa gişe kaynaklı sorundan ötürü oluşan hatalarda itiraz hakkı da kullanılabilir.

OGS Ceza Sorgulama ve OGS Ceza Ödemeleri

Gerçekleştirilen OGS ceza sorgulama işlemleri için PTT ve banka şubeleri kullanılabilir, ödemeler anında nakit olarak yapılabilir. Ayrıca E-Devlet üzerinden de plaka kaydıyla araca ait tüm geçiş cezaları görülebilmektedir. Sorgulama süreçleri için ceza durumlarına bakılabilir, ödemelerde doğrudan resmi site üzerinden online bir şekilde gerçekleştirilebilir. Banka hesaplarından da OGS ceza sorgulama sonrasında ödemelerin yapılmasına izin verilir. Taksitlendirme seçenekleri de var olurken hızlı şekilde mobil bankacılık değerlendirilebilir. Ayrıca PTT resmî sitesi üzerinden de var olan tüm OGS süreçleri yönetilebilir, işlemler ve başvurular yapılabilmektedir. Çağrı merkezleri üzerinden de

OGS Bakiye Yüklemesi

OGS cezalarının yaşanmaması için düzenli olarak bakiye yükleme işlemleri yapılmalıdır. Ancak bilindiği gibi çoğu zaman bakiye durumlarına bakılmadığı için geçiş ihlalleri ortaya çıkar. Bu tip bir ceza sonrasında normal geçiş tutarın birkaç katı kadar ödeme alınır. Çok sık bir şekilde köprü ve otoyolların kullanımı ise her gün tereddüt yaşanmasını da beraberinde getirir. Devamlı olarak bakiyenin var olup olmadığının sorgulanmasının zor olmasından dolayı otomatik yükleme talimatı verilmesi en mantıklı seçim olacaktır. Bu vesileyle tanımlanan OGS hesabına düzenli bir şekilde bakiye yüklemesi yapılır. Hiçbir şekilde bakiyenin bitme durumu olmayacağı için yetersizlik ortadan kalkacaktır. OGS ceza sorgulama yapılarak hiçbir cezanın olmadığı da bu şekilde öğrenilebilir. Her araç sahibi için yapılabilecek bu otomatik bakiye talimatlarında banka hesapları ya da kredi kartları kullanılır. Kredi kartından doğrudan çekim yapılarak aylık olarak yenilemesi söz konusudur. Bunların dışında bazı petrol istasyonlarıyla alışveriş merkezleri içerisinde yer alan marketlerden de bakiye yüklemeleri ve sorgulamaları yapılabilir.

OGS Cezalarının Etkileri

OGS cezalarına itiraz hakkı da saklı tutulmaktadır. Ancak herhangi bir yanlışlık olmaması halinde cezanın hemen ödenmesi çok daha mantıklı olacaktır. Bunun sebebi ise var olan OGS cezalarından dolayı aracın muayene randevu alabilmesi dahi söz konusu değildir. Bilindiği gibi trafik cezalarıyla birlikte tüm OGS borçlarının kapatılmasının ardından randevu süreçlerinde onay verilir. Aracın muayene girebilmesinin tek yolu bu olurken aksi durumda çok daha yüksek tutarlı cezalar alınabilir. Muayene gerekliliklerinin yanı sıra cezanın ödemesinin geciktirilmesi de faiz eklenmesine neden olur. OGS ceza sorgulama bundan dolayı belirli periyotlarda yapılmalıdır. İlerleyen yıllarda çok daha büyük bir borç ödemesiyle karşı karşıya kalınabilir. 15 günlük süre zarfında yapılacak ödemeyle ise indirim uygulandığı da bilinir.

Designed By Teknolojik bilişim