loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

OGS mi HGS mi Daha Avantajlı?

blog_img

OGS Mİ HGS mi daha avantajlı düşüncesi sık sık duyduğumuz bir konudur. OGS ve HGS sistemleri fiyatlandırılma yönünden karşılaştırıldığında bazı koşullarda OGS HGS’ye kıyasla daha yüksek fiyatlandırma durumuna sahip olabilmektedir. Aynı zamanda OGS daha fazla uğraştıran bir sistemdir. OGS sistemi HGS’ye kıyasla biraz daha indirim sağlıyor fakat burada karşımıza çıkan durum ise OGS için cihazınızda oluşabilecek herhangi bir arıza tekrar belirli bir miktar ücret ödemenize sebep olabiliyor. Ve bu sıklıkla oluşabilecek bir arıza olarak karşımıza çıkabilmektedir. HGS için ise böyle bir durum bulunmamaktadır. OGS mi HGS mi daha avantajlı? sorusunda bakmamız gereken diğer bir husus ise trafikteki yoğunlukla birlikte oluşan zaman kaybıdır.

OGS’de çok fazla zaman kaybı olmazken maalesef HGS gişelerinde meydana gelen yoğunluk zaman kaybı olarak HGS gişelerine yansımaktadır. ‘OGS mi HGS mi daha avantajlı?’ sorusun için göz önünde bulundurmanız gereken köprüleri kullanım durumunuzun ne kadar sürede bir olduğudur. Eğer her gün köprüyü kullanmak zorundaysanız tercihinizi zaman konusunda avantaj sağlayan OGS’den yana kullanmanız daha mantıklı olabilmektedir. Köprüleri nadir olarak kullanıyorsanız fiyat olarak daha makul olan ve basit olan HGS sizler için daha iyi olabilir.

Gelin birlikte OGS ve HGS’nin tam olarak ne ifade ettiğini inceleyelim.

OGS Nedir?

OGS açılımı Otomatik Geçiş Sistemi’dir. Paralı otoyollar veya köprü üzerinde yol alırken ödenmesi zorunlu olan miktarının otomatik bir şekilde verilmesine olanak sağlayan bir sistemdir. Araçta genellikle ön camda bulunan OGS sistemleri, otoyol veya köprülerde yol alırken sistemin direkt olarak ücreti ödemesiyle beraber uygulanan sistem için ayrı gişeler vardır. Aracınızda bulunan bu sisteme önceden belirli bir miktar yatırdığınız taktirde sistem otomatik olarak ücretinizi alıyor. Geçiş ücretleri araçtan araca değişim gösterebilmektedir.

HGS Nedir?

HGS açılımı Hızlı Geçiş Sistemi’dir. HGS’nin asıl amacı daha önce var olan OGS’nin kaldırılarak tamamen HGS kullanımına geçilmesiydi. OGS’ye kıyasla araçların zaman kaybı olmadan daha hızlı bir şekilde yollarına devam etmesi amaçlayan bir sistemdir. Fakat günümüzde hala her ikisi de kullanılmaya devam etmekte ve tamamıyla HGS’ye geçilmiş durumda değildir.

OGS ve HGS Nereden Temin Edilir?

OGS ve HGS ayrı sistemlerdir fakat her ikisini de anlaşmalı bankalar veya PTT’den alabilirsiniz. Bu iki sistemin birbirinden farklı olmasıyla beraber maliyetleri de farklılık göstermektedir. OGS HGS’ye göre daha pahalıdır. Aynı zamanda ücretlendirme bankadan bankaya farklılık gösterebilmektedir. Bu sistemleri temin ederken genel olarak gereken belgeler araç ruhsatı ve kimlik olmaktadır.

OGS ve HGS Para Yüklemesi

Anlaşmalı bankalar veya PTT ile aracınıza OGS ve HGS para yüklemesini kolayca yapabilme imkanınız bulunmaktadır. Eğer aracınızda ne kadar para mevcut olduğunu merak ediyorsanız OGS ve HGS bakiye sorgulama için oldukça basit sistem ve uygulamalar mevcuttur. Aracınızda bulunan sisteme para yüklemeden önce bu uygulamalardan yararlanarak araç içerisinde bulunan paranız hakkında bilgi edinebilirsiniz. Bu konuda günümüzde en kolay görülen sistem e-Devlet olarak görülmekle beraber tercihinize bağlı olarak bankalar veya PTT içerisinde de bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Designed By Teknolojik bilişim