loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

 • ANASAYFA
 • BLOG
 • Oto Ekspertiz Nedir ve Hangi Durumlarda Gerekir?

Oto Ekspertiz Nedir ve Hangi Durumlarda Gerekir?

blog_img

Günümüzde en çok tercih edilen mesleklerin başında oto ekspertiz gelmektedir. Bu noktada da çoğu kişi tarafından oto ekspertiz nedir ve hangi durumlarda gerekir? Sorusunun cevabını araştırmaktadır. Oto ekspertiz özellikle ikinci el piyasası için son derece önemlidir. Ekspertiz kelimesi, Fransızca kökenlidir. Aynı şekilde Fransızcadan expert anlamına gelmektedir. Ustaların çeşitli cihazlar kullanarak araçları incelemesi anlamına gelmektedir. Bu şekilde otomobiller incelenerek, gerekli raporlar hazırlanmaktadır.

Bu inceleme sadece yakın zaman odaklı olmamaktadır. Aynı şekilde geçmişte yaşanan kazalara dayalı olarak da incelenmektedir. Oto ekspertiz yaptığı araştırmalar ve incelemeler sonucunda gerekli sonuçları rapor olarak ortaya çıkarmakta ve bunu sunum şeklinde açıklamaktadır.

Nasıl Oto Ekspertiz Olunur?

Bir hasarı maliyetini hesaplayan kişiler, ekspertiz olarak tanımlanmaktadır. Oto ekspertiz ise otomobiller ile ilgili görülere verilen isim olarak adlandırılmaktadır. Bu kişiler tespit ettikleri kazalar ve araçlar ile ilgili şu sorulara cevap vermelidir:

 • Aracın herhangi bir parçası değişmiş midir?
 • Aracın geçmişte yaşamış olduğu bir kaza var mıdır?
 • Aracın dış görünüşünde bir eksiklik ya da bir kusur var mıdır?
 • Araç kazaya karışmış ise, toplum içerisindeki maddi boyutu ne kadardır?
 • Aracın özellikleri, gerçeklerle uyuşuyor mu?

Aracın değerinin ortaya çıkması için bu sorulara cevap verilmesi gerekmektedir. Peki, oto ekspertiz nasıl olunabilir?

Ülkemizde bu alanda çalışan çok fazla kişiler bulunmaktadır. Bu konu hakkında Hazine Müsteşarlığı bu iş ile ilgili bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar ise şu şekildedir:

 • Kişilerin daha önce hiç iflas etmemiş olması gerekmektedir
 • Ya da konkordato ikan etmemesi gerekmektedir.
 • Eğer oto ekspertizliği için 2 yıllık MYO programından mezun olmak gerekiyor.
 • Eğer ekspertiz olmak için 4 yıllık herhangi bir lisans programından mezun olmak gerekiyor.

Bunların dışında daha ayrıntılı şartlar da bulunmaktadır. Şartlar, resmi gazetede yayımlanmıştır.

Ekspertiz Maaşları Ne Kadar?

Bu sektörde çalışmanın şartları Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlendiği gibi, ücretler de aynı birim tarafından belirlenmektedir. Her yıl TÜİK’in açıklamış olduğu ücretlere göre Ekspertiz maaşları belirlenmektedir.

Oto Ekspertiz Yapılmadan Otomobil Alınmalı Mıdır?

Günümüzde araç almak isteyen herkes, tercihini 2. El otomobillerden yana kullanmaktadır. Bu Pazar içerisinde az kullanılan ve masrafsız olan araçlar, ne yazık ki görüldüğü gibi çıkmamaktadır. Bu da alıcıyı oldukça sıkıntıya sokmaktadır. Eğer sizler de bu durumlarla karşılaşmamak istiyorsanız, ilk olarak aracın sahibinden mutlaka oto ekspertiz raporu almanız gerekmektedir. Bu raporu incelendiğinizde, aracınızın hasar durumunu anında öğrenebilirsiniz. Eğer size aktarılan bir konu dışında farklı bir konu varsa, bunu kayıtlardan öğrenebilirsiniz. Aynı şekilde, araçta meydana gelebilecek sorunları da göz önünde bulundurabilirsiniz.

Oto Eksperi Hangi Durumlarda Tercih Edilmektedir?

Araçları ne kadar sanayiye götürmüş olsanız bile, bazı durumlarda doğru sonuçlar çıkmayabilmektedir. Ortaya sonradan çıkan hasarlar hem sizi hem de araç sahibini sıkıntı içine sokabilir. Ekspertiz raporu ile bu zararlara karşı kendini koruyabilirsiniz. Aracınız hakkında daha ayrıntılı bilgi sahibi olmak istiyorsanız, bu konuda eksper raporuna başvurabilirsiniz. İncelediğiniz bu rapor sayesinde kendinizi kârlı bir duruma sokabilirsiniz.

Araç satıcıları ne yazık ki araç ile ilgili bazı bilgileri saklayabiliyor. Bu da araç alımı sırasında, satıcı zor duruma sokabiliyor. Aynı şekilde bu aracı alan kişiler, ne yazık ki araçlar satmaya çalışırken de büyük sıkıntılarla karşılaşabiliyorlar.

Otomobil ekspertizleri araçlara su soruları sorup, doğru cevapları alabilir:

 • Araç içinde değişen parçalar bulunuyor mu?
 • Araçların üzerinde ya da herhangi bir yerinde boya var mıdır?
 • Aracın kilometresi ile oynanmış mıdır?
 • Aracın geçmişe karışmış kazası var mıdır?
 • Airback patlamış mı? Yoksa kamufle edilmiş midir?

Boyaları kontrol edilerek, araçların işlem görünen parçaları tespit edilmektedir. Bunun dışında araçlara fren testleri yapılarak, frenin sağlam olup olmadığı tespit edilir. Mekanik kontroller yapılmaktadır.

Araç Ekspertizin Avantajları Bulunuyor Mu?

Oto ekspertizin avantajları bulunmaktadır. Bu kişiler aracın geçmiş hasarın ve kilometre kontrolünü yapabilmektedir. Aynı şekilde 10 yaşına kadar araçların maddi anlamdaki değerlerini ortaya koyabilmektedir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi kaza ve pert kayıtları da ortaya koyulmaktadır. Araçtaki çeşitli sorunlar uzman tarafından bu şekilde ortaya konulmaktadır.

Designed By Teknolojik bilişim