loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

Otomatik Vites Ehliyeti Nasıl Alınır?

blog_img

Otomatik vites ehliyeti son zamanlarda ortaya çıkan ve her geçen gün popüler olan bir ehliyet türüdür. Bizler bu tür bir ehliyetin nasıl alınacağından bahsetmeden önce, bu ehliyetin ne olduğunu ve içerisinde neleri barındırdığını açıklamak istiyoruz. İşte otomatik ehliyet nedir ve ne işe yarar sorusunun cevabı:

Otomatik Ehliyet Hakkında

Artık çıkan yasaya göre, otomatik ehliyetleri bir ehliyet alıyorsanız, manuel olan araç kullanmayacaksınız. Artık iki vitesli aracında ehliyetleri ve sınavları farklı olarak. İkisi içinde sürücülere ayrı ayrı ehliyet verilecek. Günümüzde artım hemen hemen her kurs, otomatik vites için ehliyet kursu veriyor.

Eski zamanlarda ehliyet kurslarına giden kişiler, sadece manuel araç üzerinde çalıştırılıyor ve o şekilde sınava sokuluyordu. Ancak değişen kanuna göre böyle bir zorunluluk bulunmuyor. Manuel vitesli ehliyet alan kişiler hem manuel hem de otomatik araç kullanabiliyor. Ancak sadece otomatik vites alan kişiler ne yazık ki, sadece otomatik araçları kullanabiliyor. Manuel araç kullanmak isteyen kişiler, manuel ehliyet almaları gerekiyor.

Otomatik Ehliyet Alınca, Ehliyetimde Ne Yazacak?

Otomatik vites ehliyeti aldığınız zaman, ehliyetinizde sadece “Sadece otomatik araç kullanılır” ibaresi yer alacak. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, manuel araç kullanamayacaksınız. Bu tür bir ehliyet almak istiyorsanız, ortalama olarak ödeyeceğiniz tutarlar şu şekilde olacaktır:

  1. İlk olarak kurs ücreti ödemeniz gerekiyor. Bu ücret ise şehirden şehre göre değişebileceği için ortalama bu tutara 2000 TL diyebiliriz. (Daha fazla olabileceği gibi daha da az olabilir)
  2. Teori sınavına girmeniz gerekecek. (Bunun içinde 85 TL ödeyeceksiniz) Bu sınavın ücreti her yerde aynı ve sabittir. Değişkenlik göstermez.
  3. Teori sınavını geçen kişiler, direksiyon sınavına girmesi gerekiyor. (Bunun için de 110 TL ödemeniz gerekecektir) Aynı şekilde bu sınavın fiyatı da 110 TL’dir. Değişkenlik göstermeyecektir. Her yerde aynıdır.
  4. Son olarak sınavı geçtiğinizde kart ve harç ücretlerini yatırmanız gerekiyor. Bu herkes için geçerli ve zorunlu ola bir tutardır. 805 TL ödemelisiniz.

Ortalama 3000 TL’ye günümüzde ehliyet almak mümkündür. Genellikle yatırılan tuatarlr, kurs fiyatının dışında sabittir.

Otomatik Ehliyet Alınca, Bunu Manuele Çevirebilir Miyim?

Otomatik ehliyet aldınız. Ancak bunu manuele çevirmek istiyosunuz. Otomatik vites ehliyeti alan kişilerin merak ettiği konulardan bir tanesi de budur. Elbette bunu değiştirebilir, düzenlettirebilirsiniz. Bunun için tekrardan başvurduğunuzda sadece direksiyon eğitiminin yarısını alarak, ehliyetinizi değiştirebilirsiniz. Bir kişi otomatik ehliyetten manuel ehliyete geçi yaptığı zaman 7 saatlik bir direksiyon eğitimi alması gerekecektir. Bu eğitimden sonra sınava girerek, başarılı olduğunda ehliyetini değiştirebilir.

Otomatik Vitesten Manuel Vitese Geçiş İçin Ne Kadar Ödemem Gerekiyor?

Eğer otomatik ehliyetten manuel ehliyete geçiş yapıyorsanız, bunun içinde belirli bir tutar ödemeniz gerekiyor. Bu tutarları şu şekilde belirtebiliriz:

  • İlk olarak kursa gittiğiniz için kurs ücreti ödemeniz gerekecektir. Ortalama 1000 TL denebilir. Şehirden şehre göre farklılık gösterdiği için fiyat değişkenlik gösterebilir.
  • Diğer dersleri aldınız. Ancak direksiyon dersini tekrar almanız gerekecek. Bunun için de 110 TL direksiyon sınav ücretini ödemeniz gerekiyor. Bu fiyat her yerde aynı ve sabittir.
  • Daha sonra sınavı geçtiğinizde harç ücreti ödemeniz gerekecektir. Bu da aynı şekilde her yerde aynı ve sabit bir fiyattır.

Günümüzde ortalama bir ehliyet aldığınızda, bu ehliyeti değiştirmek için yarı bir fiyat ödemeniz gerektir. Bu sebeple ehliyeti ilk alırken doğru karar vermeniz son derece önemlidir. Manuel araç kullanmak tahmin ettiğiniz kadar zor değil. Günümüzde pek çok kişi manuel araç sürmektedir. Düzenli çalışma, pratik ve dikkat, manuel araç kullanmanızı kolaylaştıracaktır.

Otomatik Vites Ehliyetimle Manuel Araç Kullanmak İstiyorum

Otomatik vites ehliyeti aldığınızda, manuel araç kullanamayacağınızı en bata belirtmiştik. Ancak bu şekilde kullanmaya devam etmek istiyorsanız, bunun bir cezasının olduğunu da belirtmek istiyoruz. Bu cezanın adı Yetersiz Ehliyet Cezasıdır. Yani otomatik vites ehliyet alan bir kişinin, manuel araç kullanmak için yetkisi bulunmamaktadır. Bunun için ödemesi gereken ceza 10002 TL’dir. Otomatik vites ehliyeti alırken, bütün bu noktaları göz önünde bulundurmanız sizin yararınıza olacaktır. Aynı zamanda ehliyetine ceza puanının da ekleneceğini hatırlatalım.

Designed By Teknolojik bilişim