loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

  • ANASAYFA
  • BLOG
  • Park Cezası Ne Kadar ve Park Cezası Sorgulama

Park Cezası Ne Kadar ve Park Cezası Sorgulama

blog_img

2019 yılı içerisinde %24 zam oranı getirilen trafik cezaları içerisinde park cezası çokça karşılaşılan durumlar arasındadır. Hatalı park durumu ve yanlış yere park halinde cezai yaptırımlarla karşı karşıya gelinir. Bundan dolayı park durumlarına ilişkin tüm uyarılar dikkate alınmalı, park sürelerine bakılarak işlemler yapılmalıdır. Daha ziyade ana caddeler üzerinde gerçekleşen yanlış park etme durumlarından ötürü cezalar kesilir. Park cezaları üç farklı şekilde uygulanırken var olan mesafe durumuna göre de tutarda değişiklik bulunmaktadır. Hatalı park etme halinde cezaların verilirken aracın görüntüsüyle birlikte dosya oluşturulur. PTT aracılığıyla cezanın adrese gönderimi yapılır. Ödemelerde de var olan indirimli süre kullanılarak park cezası daha düşük tutarlara getirilebilir. Peki, park cezası ne kadar?

Park Cezası Sorgulama

Çekme ile birlikte taşıma ve kurtarma için ödenmesi gereken cezai tutarlar bulunmaktadır. Park cezası genel anlamda taşıma yapılan mesafeye göre belirlenir. Parka alınan araçlar için günlük 12 TL ücret vardır. Bununla birlikte 3 aşamanın da kullanımı sonucunda aracın çekilmesiyle 236 TL ceza oluşur. Ödeme durumlarına bağlı olarak cezalarda artış ya da azalış olabilir. Gecikme bedeliyle birlikte çok daha farklı tutarlar ödenebileceği gibi bankalara özel taksit seçenekleri de vardır. Park cezası sorgulamaları ise E-Devlet üzerinden gerçekleştirilebilir. E-Devlet hesabı açılarak araca ait bilgiler sayfasından var olan tüm trafik cezaları çıkarılabilir. Park cezasının nerede olduğu, tarih ve saatle birlikte tüm veriler kontrol edilebilir. Ayrıca görüntü alımı da olduğu için cezaya itiraz durumlarında belgeler takdim edilir. Ancak olası hatalı işlemden ötürü yine de park cezasına itiraz süreçleri başlatılabilir. EGM sayfası üzerinden de plaka ve araç bilgileriyle park cezaları çıkarılabilir. Park cezası sorgulaması bu şekilde de yapılabilir. Banka hesaplarından mobil bankacılık ya da internet bankacılığıyla araca ait cezaların ödemesi hemen yapılabilir. İndirimli şekilde yanlış park kaynaklı cezaların ödemesi tamamlanır.

Kiralık Araçlarda Park Cezasını Kim Öder?

Araç kiralama sonrasında alınan trafik cezalarına ilişkin mevzuatlar bulunmaktadır. Hali hazırda aracın aldığı cezanın ödemesi şirket tarafından yapılır. Ancak aracın o gün ve o saatte hangi müşteri olduğu tespit edilir. Araç ödemesi sırasında var olan park cezası da eklenir. Böylelikle aracı kullanan kişiden cezaya ilişkin ödeme de talep edilir. Var olan trafik cezalarına ilişkin düzenlemede ise yükümlülükler belirleyici olur. Sürücü kaynaklı ceza durumlarında kiralayan müşteri tarafından ödemeler yapılır. Bunun haricinde aracın herhangi bir eksikliğinden kaynaklı cezai durumlarda ise kiralama şirketi sorumlu tutulur. Araç arızası hallerine ilişkinde tüm süreçlerde kiralama firmasıyla iletişim geçilmelidir. Bu durumlara ilişkin araç kiralama firmasının şartları detaylı bir şekilde incelenmelidir. Görev ve sorumlulukların farklı olabileceği de unutulmamalıdır.

Park Cezası Ödemeleri

Park cezası ödemelerinde işlemler online olarak da hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilir. Doğrudan E-Devlet yönlendirmesiyle gidilen resmi sayfa üzerinden kredi kartı girilerek ödemeler başlatılır. Kişiye ait banka hesabı üzerinden ise ödemeler sayfasından trafik cezaları seçilir. Araca ait bilgilerin girilmesiyle var olan tüm park ceza durumları görüntülenir. Gerek banka hesabı üzerinden gerek kredi kartıyla taksit yaptırarak da ödemeler tamamlanır. Park cezasından dolayı aracın çekilmesi halinde otopark işlemlerinde anında ödeme yapılır.

Designed By Teknolojik bilişim