loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

Plaka Değişimi Nasıl Yapılır?

blog_img

Plaka değiştirme işlemi genellikle 2. El araba alanların en çok araştırdığı konuların başında gelmektedir. Bizler de bu noktada plaka değişim işleminin nasıl olduğunu ve bu konu hakkında merak edilen bütün konuların açıklanması adına, bu içeriği hazırladık. Plaka değişimi hakkında merak edilen ücret ve adımlara içeriğimizde ulaşabilirsiniz!

2. el araç alım satımında yapılması gereken işlemlerden bir tanesi, plaka değiştirmedir. Bu genellikle plaka yenileme ile karıştırılmaktadır. Farklı bir şehre taşındığınızda ya da yukarıda da belirttiğimiz gibi ikinci bir el araç satın aldığınızda mutlaka yapılması gereken bir işlemdir. Plaka yenileme işlemi ise, eğer plakanız zarar gördüyse, ya da okunmuyorsa, bu işlem yapılır.

Plaka Değişimi Hakkında Merak Edilenler

Plaka değiştirme işlemi genel olarak şu şekilde yapılmaktadır:

İlk olarak 2. El araç satın aldığınız zaman plaka değişikliği yaptırmak istiyorsanız, bunu notere belirtmeniz gerekiyor. Eğer bu işlemi yapacağınızı söylemediyseniz, ne yazık ki plaka değişimi yapılamayacaktır.

Gerekli olan ve sizlerden istenilen belgeleri hazırladıktan sonra en geç 1 ay içinde Emniyet Genel Müdürlüğü’ne başvurmanız yeterli olacaktır. İşte plaka değişimde istenilen evraklar şu şekildedir:

  1. Zorunu yaptırılan trafik sigortasına ait poliçeler
  2. Zorunlu olarak ödenen MTV borcunun ödendiğine dair bilir belge
  3. Noterde yapılan satış işleminin fotokopisi ve aslı
  4. Aracın trafik belgeleri ve plakası
  5. Kimlik

Belirtilen bu belgeler ile Plaka değiştirme işlemi yapabilirsiniz. Bu belgeleriniz tamam olarak başvurduğunuzda, Şoförler Odası’nda plaka basımınızı yaptırabilirsiniz. Geçtiğimiz yıl, paka değişim işlemi için 283 TL tutar ödenmesi gerekmektedir. Plaka değişim fiyatları her yıl değişkenlik göstermektedir.

Eğer araç alıp satarken, bu araçların plakalarını değiştirmek ile uğraşmak istemiyorsanız, bunu yapmanız zorunlu değil. Ancak durduk yere, keyfi olarak plaka değiştirme işlemi için bir takım koşulları yerine getirmeniz gerekiyor. Arabanın birine devredilmesi, şehir değişikliği ya da plakanın çalınmış olması gibi durumlar gerekmektedir.

Araç Plakamı Nerede Değiştirebilirim?

Plaka değiştirme işleminin nerede yapıldığı da merak edilmektedir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi yenileme ile değiştirme işlemi birbirinden farklıdır. Plaka değiştirme işlemi, Şoförler Odası’na bağlı olan basım merkezlerinde yapılabilmektedir. Bunun için, Emniyetten randevu almanız gerekmektedir. Yukarıdaki belgelerle başvurduğunuzda plakanız değiştirilecektir.

Araç Plakları Neye Göre Hazırlanıyor?

Sizlerinde bildiği gibi, araçlar 2 yılda bir muayeneden geçmelidir. Araç plakaları da buna bağlı olarak TUVTÜRK’ün kriterlerine göre hazırlanmaktadır. Aşağıdaki araçların plakaları ise muayeneden geçemiyor. Eğe yakın zamanda bir araç muayeneniz varsa, plakanızı gözden geçirmenizde yarar var:

  • Aracın özel ölçüleler yapılması
  • Plakanın üzerinde vida ve çivinin olması. Ancak bu sebeplerle plakanın harfleri ve rakamlarının okunmaması sorun yaratır. Onun dışında sorun olmayacaktır.
  • Lakanın yanlarında bulunan çizgilerin şekillerinin ve renginin değiştirilmesi
  • Plakaların okunmayacak şekilde çökük, kırık ya da lekeli olması

Belirtilen bu kriterlerdeki araçların plakaları muayeneden geçemeyecektir.

Plaka Değişikliği Zorunlu Bir İşlem Midir?

Plaka değişikliğinin zorunlu bir işlem olmadığını belirtebiliriz. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, yaşadığınız şehirden taşındığınızda ya da farklı bir yerden araç aldığınızda plakayı değiştirebilirsiniz. Onun dışında bir zorunluluğu bulunmamaktadır.

2019 Yılındaki Plaka Değiştirme Ücreti Ne Kadardır?

Plaka değiştirme işleminin geçen yıl ki, tutarı 283 TL’dir. Fakat bu ücret dışında aynı zamanda, Şoförler Odası’na bir 50 TL’lik ücret ödemeniz gerekmektedir. Kısacası bu yıl ki, toplam plaka değişiklik ücreti için 340 TL’Lik bir ödeme yapmanız gerekmektedir.

Araç satışı yaptırdıktan sonra plaka değiştirmek istiyorsanız, bunun için en fazla 1 ay zamanınız bulunmaktadır.

Plakanızın tek yönünü değiştirmek istiyorsanız 21 TL ücret öderken, iki taraflı değiştirmek istiyorsanız 42 TL ödemeniz gerekiyor.

Özel Plaka Almak İstiyorum, Ne Yapmalıyım?

Baştan belirtmemiz gerekiyor ki, özel plaka almak biraz pahalı olabilir. İlk olarak plakayı nerden almak istiyorsanız, orada yaşayıp yaşamadığınıza bakılıyor. Yani plakanızın 06 ile başlamasını istiyorsanız, Ankara’da yaşayıp, yaşmadığınıza bakılacaktır. Bu şartı taşımayanlar ne yazık ki, özel plaka çıkartamıyor. Bunun dışında, kulüp, isim, siyasi parti vb. kısaltmalar için ücret 10 bin TL’ye kadar çıkabilmektedir. Ancak ücretlerin değişken olabileceğini belirtmemiz gerekiyor.

Normal sıradaki plakayı aldığınızda, normal değişiklik ücretini ödemeniz yeterli olacaktır.

Designed By Teknolojik bilişim