loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

Polen Filtresi Nedir, Ne İşe Yarar?

blog_img

Polen fitresi klima sistemlerinin bir parçası olmakla beraber aracın içine dışardan toz girmesini önleyen basit bir sisteme sahiptir. Polen fitresi arabanın içine klimayla giren havayı süzmeye ve bu tozların araba içine girişini önlemektedir. Aslında polen fitresinin asıl tasarım amacı araç içindeki bireylerin havasının daha kalite olmasıdır ve bu nedenle insan sağlığı için oldukça büyük bir öneme sahiptir. 1990 yıllarının sonlarına rastlayan yaygınlaşma süreciyle beraber artık araçların çoğunda bulunmaktadır.

Polen Filtesi Ne İşe Yarar?

Karbonlu ve karbonsuz olmak üzere polen fitreleri iki kategoride bulunmaktadır. Karbonlu filtrelere baktığımızda karbonlu filtrelerin havada bulunan tozları tutmasıyla birlikte aracın içine dışardan gelen kötü kokuları engelleme gibi bir özelliği de bulunmaktadır. Günümüzde çoğu araç genel temel donanım parçası olarak normal bir polen fitresi içinde bulundurmaktadır. Aracınıza isteğinize bağlı olarak daha sonra karbonlu polen filtresi ekleterek dışardan gelen egzoz gibi birçok kötü kokuların araca girişini önleyebilirsiniz.

Bilmemiz gereken diğer bir husus polen filtresinin düzenli olarak bakımının yapılması gerektiğidir. Polen filtrelerinde kirlilik oranı araç için genel bir sorun oluşturmuyor ve bu yüzden araç sahipleri çoğunlukla filtredeki kirliliği umursamıyor veya hiç fark etmiyor.  Fakat polen filtreleri belirli bir kirlilik oranını geçtiğinde araç sahibi ve araç içindeki bireyler için oldukça tehlikeli hale gelerek solunum hastalıklarına sebebiyet verebiliyor. Bu tehlike özellikle bebekleri ve çocukları etkiliyor. Bu yüzden öncelikle kendimiz ve daha sonra araç içindeki diğer bireyler için polen filtreleri hakkında bilgi sahibi olmamız faydalı olacaktır.

Polen Filtresi Bakım Zamanı

Polen filtrelerinin verimli bir şekilde çalışabilmesi için bu filtrelerin değişiminin her yıl ya da her 25 bin kilometrede bir yapılması gerekmektedir. Fakat klimanın ve ısıtıcının düzenli olarak kullanıldığı araçlarda polen filtresinin ömrü daha az olabilmektedir ve aracın kullanıldığı yere göre havada çok fazla toz, kir olan yerler veya mevsimlerde filtre değişimi genel olan zamanlamadan daha önce yapılabilir.

Polen Fitresi Değişimi

Genel olarak polen filtreleri arabaların torpido gözlerinin altında yer almaktadır. İlk olarak torpido gözü yerinden çıkarılıyor. Torpidoyu çıkarma hakkında bilginiz yoksa yardım almak için kullanıcı el kitabına bakabilirsiniz. Torpido gözünü ayırdığınızda polen filtresi karşınızda olacaktır. Bir sonraki adım yeni filtreyi takmanız olacaktır. Yeni bir polen filtresi oldukça uygun fiyata bulunabilmektedir. Eski filtreyi temizlemenin uğraştırıcı olması, temizlik sırasında filtreye gelebilecek hasarlar düşünüldüğünde yeni bir filtre takmayı tercih edebilirsiniz. Eski filtre temizlenirken filtreye gelebilecek herhangi bir zarar işlevini yitirmesine ve sizin sağlığınıza tehdit oluşturabilmektedir. Son olarak yeni filtre takılırken dikkat edilmesi gereken nokta hava akış yönünün doğru takılmasıdır.

Polen Filtresi Değişiminin Avantajları

Polen filtresinin kirliliğinin yüksek olması durumunda klimalar araç içini ısıtırken ya da soğuturken kullandığı güç artığı için motor gerilimi yükseliyor ve bu sebeple yakıt tüketimi de daha fazla artış gösteriyor.

Klima temiz bir polen filtresi kullanıldığında daha sessiz ve daha verimli şekilde çalışmaktadır.

Kirli bir filtre sağlığınızı tehlikeye sokabilmekte hatta alerjiye sebebiyet verebilmektedir. Temiz bir filtre kullanarak daha kaliteli ve sağlıklı olan havayı kullanabilirsiniz.

Designed By Teknolojik bilişim