loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

Radar Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

blog_img

Radar cezası günümüzde pek çok sürücünün sıkıntı çektiği konuların başında gelmektedir. Trafikte ne yazık ki meydana gelen kazalar can ve mal kaybına sebep olabilmektedir. Trafik cezaları arasında en sık karşılaşılan cezalardan bir tanesi de radar cezası olmaktadır. Radar cezası, yediyseniz, endişelenmeniz gerek yok. Eğer haksız bir şekilde ceza yediyseniz, bu noktada cezalara itiraz edebileceğini ifade etmek istiyoruz. Trafik cezalarının her geçen gün artması sebebiyle vatandaşlar, yazılan bu cezalara nasıl itiraz edebileceğini merak etmektedir. Biler de radar cezasına nasıl itiraz edebilirsiniz? Bu noktada kullanabileceğini belgeler nelerdir? Merak edilen pek çok noktayı sizlere cevaplandırıyoruz.

Radar Cezasına Ne Zaman İtiraz Edebilirim?

Radar cezasına itiraz etmek istiyorsanız belirli bir süre içerisinde bu cezaya itiraz etmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda cezanızın itirazı için Sulh Ceza Mahkemesi'ne de başvurmanız gerekecektir. Cezaya elinize ulaştığı andan itibaren 15 gün içerisinde itiraz edebilirsiniz. Cezaya itiraz ederken 15 gün süresini aşmamanız sın derece önemli. Aynı zaman da radar cezası itiraz işlemin yapmak için dilekçe hazırlamanız gerekiyor. Dilekçe hazırlarken adres, kimlik numarası ve araç bilgileri gibi önemli bilgileri doğru bir şekilde doldurmanız gerekmektedir. Dilekçeye mutlaka cezanızın neden iptal edilmesi gerektiğini kısmını da atlamamalısınız. Örneğin, "O yolda radar uyarısı yoktu", "O yoldan ben geçmedim" vb. itirazlarla dilekçenizi hazırlamalısınız.

Radar Cezasına İtiraz Etmek İçin Hangi Belgeleri Hazırlamanız Gerekiyor?

Radar cezası uygulamasına itiraz edebilmeniz için, yukarıda da belirttiğimiz gibi bir takım belgeleri hazırlamanız gerekmektedir. Belgelerin hazırlanmasında da kullanabileceğini evraklar şu şekilde olacaktır:

- Kimliğinizin fotokopisi,
- Ruhsatınızın fotokopisi,
- Trafik karar tutanağının fotokopisi,
- Karar tutanak tebligat evrakının fotokopisini hazırlamanız gerekiyor. Ancak başvuru sırasında mutlaka belgelerinizin asıllarını da yanınızda bulundurmanız son derece önemlidir.

Bütün bu evrakları hazırladıktan sonra, radar cezanıza itiraz edebilirsiniz. Çoğu sürücü, trafik cezaları başta olmak üzere, radar cezalarına nasıl itiraz edileceğini bilmemektedir. Ancak cezalara itiraz etmek son derece kolay ve basittir. Burada belirtmemiz gereken önemli bir nokta var. Dava görüldüğünde eğer suçun sizde olduğu tespit edilirse, bu noktada hem radar cezanızı ödemeli hem de mahkeme masraflarını karşılamanız gerekmektedir. Aslında cezaya itiraz ederken, bu tür noktaları da düşünmeniz gerekecektir. Çoğu sürücü bu noktada radar cezası itirazı sırasında tereddütte düşebilmektedir.

Trafik Cezalarını Nasıl Sorgulayabilirim? Güvenilir Kanallar Nelerdir?

Trafik cezalarını ödemek isteyen sürücüler, cezalarını sorgulamak için hangi kanalı kullanacaklarını merak ederler. Bu durumda trafik cezalarını sorgulayabileceğini en net kanalları şu şekilde ifade edebiliriz:

- E-Devlet sayfası: E-devlet sayfasında adınıza ya da plakanıza kesilen cezaları öğrenebilirsiniz. Sizin de bildiğiniz gibi cezalar hem plakaya hem de isme kesilebilmektedir.
- Emniyet Genel Müdürlüğü: Emniyet Genel Müdürlüğü de trafik cezalarını öğrenebileceğiniz adreslerden bir tanesidir. Resmi sayfaya girerek, adınıza ve plakanıza sorgulamalar yapabilirsiniz.

Cezaya itiraz etmeyi düşünüyorsanız, adres ve telefon gibi önemli bilgilerinizi sürekli olarak güncel tutmanız gerekmektedir. Çünkü dava sürecinde tarafınıza bazı bilgilendirme mesajları gönderilebilmektedir. Sistemden gelen mesajları kaçırmamak için telefon numaranızı güncel tutun.

Designed By Teknolojik bilişim