loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

Radar Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

blog_img

Radar cezasına itiraz günümüzde sürücüleri ilgilendiren önemli bir konudur. Trafikteki can ve mal güvenliğinin artması amacıyla, sürekli olarak kontroller yapılmakta ve bu sebeple de belirli cezalar düzenlemektedir. Bu cezaların başında ise para cezası gelmektedir. Para cezalarının her yıl düzenli olarak artması, trafik kurallarına uyma zorunluluğunu da beraberinde getirmektedir. Eğer sizler de haksız bir şekilde radar cezası aldığınızı düşünüyorsanız, bu durumda sizlere sevineceğiniz bir haberimiz var! Radar cezasına itiraz edebileceğinizi biliyor musunuz? Ancak bunun için bazı evrakları hazırlamalı ve belirli süre içerisinde gerekli yerlere başvurmanız gerekmektedir.

Son zamanlarda başta radar olmak üzere trafikte pek çok noktadan, sürücülere ceza yazılmaktadır. Kişiler de bu noktada trafik cezalarına nasıl itiraz edeceğini düşünmektedir.

Trafik Cezasına Kaç Gün İçinde İtiraz Etmem Gerekiyor?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, cezanıza itiraz etmek istiyorsanız, bunu belirli bir süre içerisinde yapmanız gerekiyor. Ceza size ulaştığı günden itibaren 15 gün içinde cezaya itiraz etmeniz gerekiyor. Bunun için de Sulh Ceza Mahkemesine başvurmanız gerekecektir. Tarafınıza ulaşan tutanakta nereye başvurabileceğiniz gözükmektedir. Radar cezasına itiraz etmek için bir tane dilekçe hazırlamanız gerekiyor. Dilekçede tarafınızdan istenilen bilgiler eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekiyor. Burada dikkat etmeniz gereken önemli nokta TC kimlik numarası ve adres gibi bilgileri doğru doldurmak. Dilekçede sizden istenilen bilgilerden bir tanesi de cezanın tebellüğ tarihidir. Bu tarihe, tarafınıza gelen ceza tutanağının tarihini yazmanız gerekiyor. Yani teslim aldığınız tarihi. Dilekçeye cezanın neden iptal edilmesi gerektiği ile ilgili bir bilgilendirme metni yazmalısınız. “ben oradan geçmedim” “Ben o yolu kullanmadım” ya da “Ben o hızda geçmedim” vb. gibi durumlarla itiraz edebilirsiniz.

Radar Cezasına İtiraz Etme

Radar cezasına itiraz etmek kolaydır. Ancak işlemlerinizin sorunsuz bir şekilde ilerlemesini istiyorsanız, bu noktada evraklarınızı da hazırlamanız gerekiyor. Hazırlayacağınız evrakları da şu şekilde ifade edebiliriz:

  • Trafik karar tutanağının fotokopisi
  • Kimliğinizin fotokopisi
  • Ruhsatınızın fotokopisi
  • Karar tutanak tebligat evrakının fotokopisi

Yukarıda belirtilen evrakların asıllarını da başvuru sırasında yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. Radar cezasına itiraz ederken, sizlerden herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Belki sadece 1 TL gibi düşük bir dosya ücreti ödeyebilirsiniz. Ancak bu yerden yere göre değişebilir. Adliye kırtasiyelerinden dosya alabilir, ya da evinizde dosyalarınızı kullanabilirsiniz.

Radar Cezasını Ödemek

Radar cezasına itiraz etmek istemeyip, ödemek isteyen sürücüler de olabilir. Bu sürücüler, cezaların doğru yazıldığından dolayı, ödeme yolunu tercih ediyor. Burada belirtmemiz gereken önemli bir detay bulunuyor. Eğer cezanızı ödemek için indirmeden faydalanmak istiyorsanız, yüzde 25 indirim için 15 gün içerisinde ödeme yapmanız gerekiyor. Erken ödeme indiriminden yararlanarak, cezanızın daha az ödeyebilirsiniz. Ancak erken ödeme imkânınız yoksa, 30 gün içerisinde ödeme yapmalısınız. 30 günden sonraki her zaman için cezanız faizlenecektir. Bu da ödemeniz gereken ceza miktarını arttıracaktır.

Yine de cezanızın haksız olduğunu düşünüp, ödeme yapmış olabilirsiniz. Davayı kazanmanız halinde, tarafınıza yatırdığınız ceza ücreti iade olacaktır. Ancak bu halde açtığız davayı da kabul ederseniz, ödediğiniz miktar size iade edilmeyeceği gibi, ne yazık ki mahkeme ve avukat masraflarını da sizler ödeyeceksiniz. Bu sebeple eğer size yazılan cezaların gerçekten haksız olduğunu düşünüyorsanız, bu yolu tercih etmeniz gerektiğini öneriyoruz. Eğer davayı açmak istiyorsanız, 15 gün içinde başvurmanız gerektiğini hatırlatmak istiyoruz!

Tarafıma Yazılan Trafik Cezalarını Nasıl Öğrenirim?

Trafik cezalarını öğrenmek için illa ki, tebligatın elinize ulaşmasını beklemeyebilirsiniz. İnternet üzerinden de size kesilen cezaları öğrenmek mümkün. Kullanabileceğiniz sayfaları şu şekilde belirtebiliriz:

  • Emniyet Genel Müdürlüğünün Sayfası
  • E – Devlet Sayfası

Bu sayfalardan tarafınıza yazılan trafik cezalarını öğrenebilirsiniz. Cezalar hem plakaya hem de kişinin üzerine yazılabilir. Buna göre arama yaparak, cezalarını sorgulayabilirsiniz. Tarafınıza ulaştırılmak istenilen trafik cezası, ne yazık ki evde olmamanız sebebi ile size ulaşmayabilir. Bu durumda belge bir imza karşılığında muhtarlığa teslim edilir. İmza atılıp, teslim alındığı tarihten itibaren, tebliğ başlamış olacaktır. Eğer adresinizi değiştirmeniz halinde bunu güncellemiyorsanız, suçlu yine araç sahibi olur. Bu konular son derece önemlidir. Adresinizi güncel tutmalı ve trafik cezalarınızı kontrol etmelisiniz.

Designed By Teknolojik bilişim