loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

Rejeneratif Frenleme Nedir?

blog_img

Gelişen dünyanın gelişen teknolojisi ile günümüzde birçok yenilikler yapılmaktadır. Normalde sahip olunan içten yanmalı sisteme sahip motorlu otomobiller, teknolojin daha da gelişme göstermesi ile beraber yeni bir düzenek olan elektrikli araçlara bırakmıştır. Elektrik ile çalışan araçlar dünya genelinde oldukça ilgi görmektedir. Elektrikli araçların genel piyasasında bu kadar ilgi görmesinin birçok sebebi bulunmaktadır. Elektrikli araçlar ekonomik ve çevreci olan özelliklerinden ötürü oldukça ön plana çıkmaktadır. Elektrikli araçlardaki en önemli parametre aldığı mesafe yani menzili olmaktadır. Kat edilen mesafeyi arttıran elektrikli motoruna sahip olan araçlar bazı koşullarda generatör gibi de bir işlev üstlenmesi olası bir durumdur. Elektrik motorunun generatör olarak çalışması frenleme ile ortaya çıkan enerji ile yeniden kullanıma imkan sağlayan enerji ortaya çıkmaktadır. Bu olayın isimlendirilmesi rejeneratif frenleme olarak yapılmaktadır. Rejeneratif frenleme oldukça verim sağlayan bir sistem olmakla beraber tasarruf bakımından da oldukça dikkat çeken bir sistem olmaktadır.

Rejeneratif Frenleme Nedir?

Rejeneratif frenleme nedir? Kinetik enerji denen enerjiyi gereksinim olan zamana kadar veya anında kullanılabilen şekle getirerek, hareket eden bir aracın ya da nesnenin hızını azaltan enerjinin geri kullanımına imkan sağlayan sistem rejeneratif frenleme olarak isimlendirilmektedir.

Sisteminde araç momentumu kullanılmaktadır. Elektrikli olan çekiş motoru fren disklerinden kayıp olacak enerjiyi yeniden kullanım için kazanmaya çalışır. Dinamik frenlerle ters bir işleme sahiptir. Rejenerasyon sistemi aslında aracın geneline bakıldığında performans bakımında bir fayda sağlasa da aynı zamanda aracın mekanik parçalarının kısa sürede hasar görmesinden dolayı frenin genel sistem bakımından ömrünü oldukça kısaltabilmektedir. Yani rejeneratif frenleme her ne kadar verim ve tasarruf açısından fayda sağlasa da aynı zamanda aracınızın ömrünü de kısaltabilecek bir etkiye sahip olabilmektedir. Tasarruf sağlaması, veriminin yüksek olması ve oldukça çevreci bir sistem olması motora verdiği aşınma etkisinin önüne geçmektedir. Elektrikli araçlarda rejeneratif frenleme sistemi olması elektrikli araç piyasasının oldukça canlı kalmasına sebep olmaktadır.

AC İndüsksiyon Motorlarında Rejeneratif Frenleme Nedir?

Rejeneratif frenleme burada zıt bir şekilde işlev göstermektedir. İleri momentuma sahip araç hızını azaltmak istediğinde, akı dalgası rotora göre daha az hızda hareket etmelidir. Statorun beslemesi düşüş yaşar bundan dolayı da akı dalgası sistemi rotordan daha az bir hıza sahiptir. Bununla beraber motor negatif kayma denilen şekilde çalışır.

AC endüksiyon motoru yenilenmesi için gerejkli olan bir güç kaynağı mevcuttur bunun sebebi meydana gelecek kuvvet için rotorun iletkenleri üzerine bir manyetik alan indüklenmelidir.

Elektrikli Araçlarda Rejeneratif Frenleme Nedir?

Elektrikli araçlar içinde bulunan elektrik makinası frenleme anında adeta jeneratör görevi görerek kinetik enerjisinin elektrik enerjisine dönüşmesini sağlar ve bir aküde depolar. Bu depolanan enerji aynı zamanda aracın hızını yükseltmek için değerlendirilebilir. Yani burada olay kaybedilen enerjinin rejeneratif frenleme ile yeniden değerlendirilerek kullanılmasına olanak sağlar. Bu sistem sadece tam olarak elektrik enerjisinin bulunduğu araçlarda ve elektrikli motorlar bulunduran hibrid elektrikli araç denilen araçlarda işlev görmektedir. Rejeneratif frenleme sisteminin kullanıldığı araçlara tamamıyla elektirkli olan Tesla Roadster ve hibrid olan Toyota Prius örnek olarak verilebilmektedir.

Designed By Teknolojik bilişim