loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

  • ANASAYFA
  • BLOG
  • Rot Balans Ayarı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Rot Balans Ayarı Nedir ve Nasıl Yapılır?

blog_img

Otomobillerde son derece büyük öneme sahip olan rot balans ayarı, tekerlekler arasında var olan açı ve uzaklık durumlarının eşitliğini ifade eder. Düzgün çalışır durumda olan araçta herhangi bir uzaklık farkı olmayacağı gibi tekerleklerin durumlarından da anlaşılır. Var olabilecek ayar sorunlarında ise sürüş anında tekerleklerde titreme hissedilir. Aracın sağ ve sola doğru çekme yapması, savrulması da rot balans anlamında sorunlara işaret eder. Bu şekilde aracın kullanımı güvenli olmayacağı gibi aynı zamanda tekerlek dişlilerine de hasar verir. Bunun neticesinde ise tekerleklerin çok daha kısa süre diliminde yıpranma durumu ortaya çıkar. Dönüşlerde tekerleklerin ses çıkarması, direksiyon ile tekerlekler arasında farklı dönüş durumlarının oluşması da rot ayarı bozukluğunu belirtilir.

Rot Balans Ayarlarında Bilgisayar Sistemleri

Araç tekerlekleriyle ilgili var olan şikayet durumlarının oluşması halinde rot ayarı kontrolleri gerçekleştirilebilir. Çoğunlukla kaza ya da çarpma durumlarında ortaya çıkabilecek bu tarz problemlerin farklı gerekçeleri de olabilmektedir. Araç modeline göre çok daha sık görülebilirken tam anlamıyla teknik mesele olduğunu söylemek de yanlış olmayacaktır. Tekerlekler arasındaki mesafelerin ölçülmesi, direksiyon kontrollerinin testlerden geçilmesi ve buna bağlı tüm işlemlerde bilgisayarlar kullanılır. Gelişen teknolojik durumların sayesinde çok daha hızlı bir şekilde yapılan rot balans ayarı kusursuz olmaktadır.

Rot Balans Ayarı Süreçleri

Balans olarak belirtilen kelime denge anlamı taşırken rot kısmında ayarlanma olarak belirtilir. Rot balans ayarı ile aracın dengede kullanılması da beraberinde getirilir. Öncelikli olarak işlemler istasyonlarda gerçekleşirken alanında uzman teknik kişiler görev alır. Rot ayarı bozukluklarındaki araç tekerlekleri sensörlerle bilgisayara bağlanır. Burada bozukluk derecesi ortaya çıkarılır. Ardından rot ayarı yapılırken karşılıklı iki tekerleğin aynı dengeye getirilmesi sağlanır. Balans işlemlerinde aracın tekerlekleri sökülür. Ekipler tarafından jant ve lastik basınçları kontrol edilir. Herhangi bir eksiklik olması halinde tamamlanır. Tekerlekler cihazlara takılarak döndürülür. Tekerlekler arasında var olan rot balans ayarı dengesizliğinin ne durumda olduğu bilgisayar sisteminde bu şekilde çıkarılır. Derecenin öğrenilmesiyle birlikte tekerleklerin uygun ağırlıklara gelmesi de sağlanır. Dinamik balans ayarı da denilen bu işlemlerin yapılmasının sonrasında tekerlekler takılır. Araç kontrolleri yapılarak sürüşte ne gibi durumların ortaya çıktığı gözlemlenir. Herhangi bir problemin oluşmamasıyla sorunsuz bir şekilde yapılan rot balans ayarı sonrasında teslim gerçekleşir.

Rot Balans Ayarı Farklılıkları

Özellikle çok daha yüksek hız durumlarında rot balans sorunları kendisini gösterir. Şehirlerarası yolculuklarda aracın direksiyon hakimiyetinin kaybedilmesine dahi yol açabilmektedir. Dönüşlerde de tekerleklerin çıkardığı sesler ve kontrolün çok zor olması rot balans ayarı sorunlarını gösterir niteliktedir. Her ne kadar işleyişe etkisi olmasa da çok büyük tehditlere yol açabileceği unutulmamalıdır. Bundan dolayı böyle bir sorunun akla gelmesiyle hemen rot balans kontrolü için profesyonel destek alınmalıdır. Giderek çok daha sorunlu olan parçaların değişimi, lastiklerin yenilenmesi çok daha büyük maliyetleri de kaçınılmaz kılabilir. Ayrıca olası sürüş anlarındaki kontrol kaybıyla telafisi imkansız sonuçlarla da karşı karşıya kalınabilir. Böyle bir durumun ihtimalinin dahi olmaması için gerekli olan tüm kontrolleri yapılmalı, rot balans ayarlarına baktırılmalıdır. Tereddütsüz bir şekilde yolculukların yapılabilmesinde de bu tip işlemler yardımcı olur.

Designed By Teknolojik bilişim