loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?

blog_img

Koronavirüs salgını tüm dünyayı etkisi altına alınmış bulunmamaktadır. Koronavirüsün kolay bulaşılabilir olması ve hava aracılığıyla özellikle kapalı ortamlarda çok büyük bir risk doğurmaktadır. Koronavirüs salgınının hala tedavisinin bulunmamış olması önlemlerin daha da artmasına sebebiyet vermektedir.

Seyahat izin belgesi nasıl alınır? sorusunun cevabı sürekli merak edilen bir konu haline gelmiş bulunmaktadır. Salgın dolayısıyla seyahatlere getirilen kısıtlamalar birçok soruyu beraberinde getirmiş bulunmaktadır. Peki bu sorulardan biri olan seyahat izin belgesi nasıl alınır? sorusunu sizler için cevaplayalım.

Seyahat izin belgesi nasıl alınır? Seyahat izin belgesinin teminini Alo 199 çağrı merkezinden, e-Devlet üzerinden veya genellikle otogarlarda bulunan başvuru masaları üzerinden ya da valilik ve kaymakamlık dairelerinden sağlayabilirsiniz.

Evinizde veya telefonunuzda internet bağlantınız var ise e- Devlet üzerinden işlem sağlayabilirsiniz. İnternet üzerinden işlem yaparken öncelikle internet aracılığıyla e-Devlet sistemine giriş yapıyorsunuz. Oradan yaptığınız belirli adımları izleyerek yaptığınız başvurunuz belirli bir seyahat izin kuruluna iletiliyor ve başvurunuz bir değerlendirme sürecine giriyor. Seyahat izin kurulunca değerlendirmeniz sonucunda başvurunuz onaylanırsa ‘Başvurunuz kabul edilmiştir’ şeklinde fakat eğer onaylanmamışsa ‘Başvurunuz reddedilmiştir.’ diye bir bilgi mesajı, e-Devlette bulunan numaranız üzerinden tarafınıza sms olarak iletilmektedir. Daha sonra yani başvurunuz kabul edildikten sonra otobüs terminaline gittiğinizde otobüs terminalinde bulunan başvuru masalarına giderek T.C Kimlik Numarası ile doğrulama yapılmasıyla otobüse alınacaktır.

Seyahat İzin Belgesi Nedir?

Dünyada ölümcül sonuçlar doğuran ve oldukça hızlı bir bulaşıcılık özelliği gösteren korono virüsün yayılımının önüne geçilmesi için alınan birçok önlem mevcuttur. Bu önlemlerden birisi seyahat kısıtlaması olarak karşımıza çıkmaktadır. Eğer şehirler arası seyahat etmeniz gerekiyorsa öncesinde birçok işlemi halletmeniz ve bunun sonucunda özel bir izin almanız gerekmektedir. Devlet tarafından belirlenen şekilde farklı yollar aracılığıyla elde edeceğiniz belge seyahat izin belgesi olarak isimlendiriliyor.

65 Yaş Üstü İçin Seyahat İzin Belgesi Alma

Özellikle korono virüs önlemlerinin yansıdığı 65 yaş üstü bireyler için yeni açıklamalar getirildi. Önlemler sonucunda koronavirüs etkisinin azalması 65 yaş ve üzeri bireyler içinde yeni düzenlemeler getirilmesine sebep oldu. Düzenlemeye ve yapılan açıklamaya göre 65 yaş ve üzeri vatandaşlar için turizm amaçlı veya normal seyahatlerin mümkün olduğunu bildirdi.

65 yaş ve üzeri insanların son üç seneyi kapsayan süreç içinde organ nakli, kemik iliği nakli veya böbrek yetmezliğinden dolayı diyaliz gören insanların bu düzenleme dışında tutulduğu belirtildi. Bu bireylerin ‘Turizm Amaçlı Seyahat Belgesi’ adı altında seyahat izin belgesi almaları gerekmektedir.

Başvuru sırasında göz önüne alınan bir başka husus başvuru yapan kişinin veya birlikte yaşadığı bireylerin kovid-19 evde izolasyon sorgusu olmaktadır. Belirtilen hastalık belirtilerinin olup olmadığı önemli bir rol oynamaktadır. Bu sorgu sistem üzerinden otomatik bir biçimde yapılmaktadır.

Başvuru esnasında forumda otel tatili veya yazlık gibi seçenekler karşınıza çıkmaktadır. Bu seçenekler yapacağınız tatile göre bir seçim yapmanız gerekmektedir.  Burada sisteme iletmeniz gereken bir diğer bilgi eğer otel tatiliyse rezervasyon bilgilerinizi, yazlık ise tapu belgesi, Karavan tarzı tatil için sahiplik belgesini kiralık yerler için kira sözleşmenizdir.

Designed By Teknolojik bilişim