loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

  • ANASAYFA
  • BLOG
  • Sıfır Araç Alınırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Sıfır Araç Alınırken Nelere Dikkat Edilmeli?

blog_img

Günümüzde artık hemen hemen herkesin arabası bulunuyor. Bu araçları alırken dikkat etmeniz gereken pek çok nokta bulunuyor. Eğer bu noktalara dikkat etmeden araba alırsanız, aracınızdan hem verim alamazsınız hem de satmak istediğinizde, aracınız elinizde kalır.

Satın alınan arabalar sıfır ve 2. El olarak ikiye ayrılmaktadır. Bizler bu noktada sıfır arabalardan bahsetmek istiyor. Sıfır arabalar normal 2. El arabalara göre biraz daha pahalıdır. Ancak direkt fabrika çıkışlı ürünlerdir. Bu sebeple, 2. Ele kıyasla çok daha avantajlı olduklarını söyleyebiliriz. İkinci el araç satın aldığınızda, bu araçların önceki sahiplerin araçlara nasıl davrandıklarını çok fazla bilemezsiniz. Bu sebeple fabrika çıkışlı araç almak çok daha sağlıklı olacaktır. Her bütçeye göre sıfır araç bulmak mümkün.

0 araç alırken heyecanlanıp bazı şeyleri gözden kaçırmış olabilirsiniz. Ancak aracınızı teslim almadan önce bazı noktalara dikkat etmeniz önemli. Aracı satın almadan önce çok istekli olmayın. Aracı teslim almanız için size randevu versinler.

Araçların özelliklerini kesinlikle çok iyi dinleyin. Zaten size kullanma kılavuzu verecekler. Aracınızı teslim alırken, kesinlikle karanlık, kirli ve ıslak ortamlarda teslim almayın. Aydınlık ortamda teslim alırken, baktığınızda gözünüze eksik ya da çizik gelen yer var mı kontrol edin. Bu tür durumlar, araç teslim edilmeden önce kontrol edilir. Ancak yine de gözden kaçan kısımlar olabilir. Bizler bu noktada sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

Sıfır Araç Satın Alınması Hakkında

Yeni araç satın alınırken, ilk olarak bir araçtan ne beklediğinize karar vermeniz gerekmektedir. Sadece dış görünüşüne göre araç satın alınmaması gerekiyor. Yeterince araştırma yapmadan araba almak ne yazık ki, zaman içerisinde istediğiniz verimi alamamanıza sebep olacaktır. Bir araçtan beklentiniz nedir? Sadece fiyat bakımından sizi tatmin etmesi yeterli midir? Ya da fiyatın uygunluğunun dışında teknolojik, performans, konfor ve bunun gibi pek çok özelliği bir arada mı istiyorsunuz? Sadece bütçeye göre karar vermek ne yazık ki sorun yaşamanıza sebep olacaktır.

Araç Alınırken Hangi Belgelere Dikkat Edilmesi Gerekiyor?

Araç alınırken bazı belgelerin tam olması gerekmektedir. Aracı teslim aldığınızda, firma tarafından size bazı belgelerin verilmesi gerekiyor. Bu belgeler, artık çoğu firmalarda hemen hazırlanmaktadır. Bu belgelerden bazıları fatura, garanti belgesi, vergi makbuzları gibi bazı belgeleri teslim aldığınızdan emin olmanız gerekmektedir.

Sıfır bir araç satın almak istiyorsanız, ilk olarak aracı 2 ya da 3 saat içerisinde bayiden alabileceğinizi belirtmeniz gerekiyor. Ancak aracınız stokta yoksa aynı zamanda bazı özellikler ekletmek istiyorsanız, bunun için 1 ya da 3 ay beklemeniz gerekecektir.

Aracınızın ücretini, bayilere ödeyebilirsiniz. Ancak parayı ödemden, almak istediğiniz aracınız kaporasını ödeyerek de ayırtabilirsiniz. Almak istediğiniz aracın hangi bayilerde olduğunu öğrenerek, bir takım fiyat araştırmalar da bulunabilirsiniz.

Yeni Araç Alınırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yeni araç almadan önce, ilk olarak kullanım amacını ön planda tutmanız gerekmektedir. Araba araştırırken, bu noktaları ön plana almanız sizin yararınıza olacaktır. Model ve bütçeden önce şu kriterleri ön plana alabilirsiniz:

  • Aracınızı kısa mesafede mi kullanmaya yoksa uzun mesafede kullanmaya mı karar verdiniz?
  • Aracınızı iş amaçlı mı kullanacaksınız, yoksa ailenizle beraber vakit geçirmek amacıyla mı?
  • Aracınızda ayriyeten özellik istiyor musunuz? İstiyorsanız, bunlar hangi özellikler olmalıdır?
  • Aracınızın hızlı mı? Güvenilir mi? Ekonomik mi olmasını istersiniz?
  • Aracınız al sat amacıyla mı alacaksınız? Al sat için almayacaksanız, kaç yıl kullanmayı düşünüyorsunuz?

Eğer bütçe sizin için ön plandaysa, ilk olarak aracınız için harcanacak miktarları çıkartabilirsiniz. Ancak bu miktarlar, satın alacağınız aracın özelliklerine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Aracınız eğer benzinli ya da dizel olacaksa, yakıt masrafı da ona göre değişkenlik gösterecektir.

Eğer bütçeniz el veriyorsa, 0 araç almak her zaman daha mantıklı. Fabrikadan çıkan bir araç, her daim firmaların garantisi altındadır. Bu şekilde uzun süreli aracınızı kullanabilirsiniz. Bu da aracınızı kullanırken, kafanızın rahat olmasına yardımcı olacaktır.

Galeriden aldığınızda, test sürüşü yaparak, aracın kullanımının rahat olup olmadığına karar verebilirsiniz. Bu da alım sırasında daha kolay karar vermenize yardımcı olacaktır. Bütçeniz el vermiyorsa, taşıt kredisine başvurabilirsiniz.

Designed By Teknolojik bilişim