loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

SRC Belgesi Nasıl Alınır?

blog_img

Herhangi bir amaç doğrultusunda taşıtların ticari amaçlı kullanımı için SRC belgesi alımı ve bulundurulması zorunludur. 4923 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu çerçevesinde bazı başvuru süreçlerinin ardından belge alımı yapılır. Burada önemli olan kritik husus ise kişinin 2003 yılından önce B sınıfı ehliyetinin olup olmadığıdır. Sürücü belgesi alımı 2003 öncesinde ise SRC belgesi özelinde muafiyet hakkından yararlanılır. 2003 yılından sonra ehliyet alımı yapılması durumunda ise öncelikli olarak bakanlık tarafından verilen eğitim programlarına katılım gösterilmelidir. SRC belgesinin alımları için bazı şartlar var olurken bunlar sınıflarına göre ayrılır. SRC belgesinin alımlarıyla ilişkili olarak büyük otobüs kullanımlarında alt yaş 26’dır. 26 yaşından küçük kişilerin ticari amaçla kullanılan büyük otobüsleri kullanabilmesi söz konusu değildir. Ayrıca belge için üst yaş sınırı ise 66 olup 2016 yılında son kez değiştirilmiştir. Yapılacak olan SRC belgesi sınavından ise 100 puanlık değerlendirme üzerinden kişinin 60 puan alması gerekir. Var olan bu şartların sağlanmasıyla belge alımı gerçekleşir.

SRC Belgesi Alma Süreçleri

Var olan farklı sınıflandırmalara göre SRC belgesi alımları için eğitim kurumu üzerinden kayıt oluşturulur. Yurt içi özelinde taşımacılık faaliyetleri yapılabilmesi için minimum 28 saat eğitim dersi alınır. Uluslararası taşımacılıkta ise 32 saat süren eğitim vardır. Eğitimlerin tamamına katılım gösterilmesi zorunlu olup herhangi bir ayrıcalık tanınmamaktadır. Ardından eğitimlerin tamamlanmasıyla birlikte girilen mesleki yeterlilik sınavında 60 puan alan kişiler belge kazanır. Sınavda temelde farklı alanlar var olurken yanlışlar doğruları götürmemektedir.

SRC Belgesi Evrakları

Kayıt süreçlerinde kişiye ait bir adet kimlik fotokopisi, 1 adet sürücü belgesinin fotokopisi ve 1 adet diploma fotokopisi istenir. Ayrıca son altı ay içerisinde çekilmiş olan iki adet vesikalık ile başvuru belgeleri tamamlanır. SRC belgesi özelinde taban ücret durumu yoktur. Her kentte farklı eğitim kurumlarında bir fiyatlandırma yer alır. Bundan dolayı SRC belgesi alımı için şu kadar bir ücret ödenmesi gerekiyor ibaresi yanlış olacaktır. Eğitim sunan kurumlarla iletişime geçerek fiyatlar hakkında bilgi alımı çok daha doğru olacaktır.

SRC Belgesi Sınıfları

Var olan SRC belgesi alımları öncesinde hangi sınıf araç kullanımı yapılacağı belirlenmelidir. Uluslararası anlamda hizmet veren yolcu taşıyan araçlar için SRC 1 belgesi gerekli olmaktadır. Gümrük sınır kapıları geçiş izinleri var olurken aynı zamanda SRC 2 belgesinin alınmasına da gerek kalmamaktadır. Yurt içi özelinde faaliyetler için SRC 2 belgesi var olurken kentler arasında ya da kent içinde de ticari taşımacılık yapılmasında sorun yoktur. Ehliyet durumuna göre kişinin istediği yolcu taşıma araçlarını kullanmasında da sakınca olmamaktadır. SRC 3 belgesi alımıyla ise uluslararası anlamda yük ve eşya taşımacılığı yapılabilir. Yurt içi özelinde de bu belgenin kullanımı söz konusudur. Yalnızca Türkiye içi için eşya taşımacılığı yapılması yeterli ise SRC 4 belgesi alınarak faaliyetlere başlanılabilir. Tehlikeli madde taşımacılığı yapılması için ise SRC 5 olarak bilinen ADR belgesi alımları da yine aynı şekilde olmaktadır.

SRC Belgesi Muafiyet İşlemleri

2003 yılından önce B sınıfı ehliyet almış kişilerin SRC belgesi için herhangi bir eğitim ve sınava girmesine gerek olmamaktadır. Bundan dolayı böyle bir talep olması halinde belirtilen evrakların Ulaştırma Bakanlığı’na gönderilmesi yeterlidir. İşlemlerin başlatılmasının ardından hızlı bir şekilde kişinin SRC belgesi alımı süreçleri de tamamlanır. SGK ya da Bağkur primlerine dair herhangi bir gönderim yapılma şartı da son düzenlemeyle kaldırılmıştır.

Designed By Teknolojik bilişim