loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

Trafik Kazası Sonrası Ne Yapılmalı?

blog_img

Siz kurallara uymaya özen gösterseniz dahi anlık bir dikkatsizlik trafik kazalarının meydana gelmesine neden olabilir. Yaşanan bir trafik kazası sonrasında ne yapacağınızı bilmeniz ise, soğukkanlı bir şekilde süreci yönetmenize ve sonrasında daha büyük problemler ortaya çıkmasına engel olur. Yapılan trafik kazasının maddi hasarlı ya da yaralanmalı olması, süreci direkt olarak etkiler. Kaza tespit tutanağının taraflar arasında doldurulamayacağı durumların yaşanması ya da taraflar arasında anlaşmazlık olması, farklı bir yol izlemenizi gerektirebilir.

Kaza Yaşandığında İlk Yapılması Gerekenler Neler?

Bir araba kazası yaşadığınızda paniklemeniz son derece doğaldır. Sakinleşmeye çalışıp can ve mal kaybının artmaması adına gerekli kontrolleri yaptıktan sonra önlemleri almanız en doğrusu olacaktır. İlk olarak kazanın nerede gerçekleştiği, kazaya karışan taraflar ve ölü ya da yaralı olup olmadığına dair bilgileri toplayarak işe başlayabilirsiniz. Ölü ya da yaralı varsa vakit kaybetmeden sağlık ekiplerini çağırmak için 112’yi, trafik polislerine kazayı bildirmek için de 154’ü aramalısınız. Yakıt ya da gaz sızıntısı problemi yaşıyorsanız, yangın çıkma ihtimaline karşı 110’u arayarak itfaiyeyi çağırabilirsiniz. Sonrasında başka kazaların yaşanma ihtimalini en aza indirebilmek için yansıtıcı ve ışıklı işaret cihazlarıyla diğer sürücüleri uyarabilirsiniz. Yaşadığınız kaza çok büyük değilse trafiği aksatmamak adına araç ya da araçları kenara çekebilirsiniz. Fakat öncesinde, kazanın gerçekleştiği sırada araçların konumunu farklı açılardan fotoğraflamayı unutmamalısınız. Çekilen fotoğrafların tarafların kusur oranlarını belirlemede önemli rol oynadığını aklınızdan çıkarmadan, özellikle araçların darbe alan bölgelerini birkaç farklı açıdan fotoğraflamayı atlamamalısınız. 

Trafikte seyreden tüm araçların yaptırması zorunlu olan, herhangi bir trafik kazası yaşanması durumunda diğer araç ve üçüncü kişilere verebileceğiniz maddi hasar ve zararlara karşı sizi ve aracınızı güvence altına alır. Bu nedenle, aracınızın trafik sigortasını yaptırmadıysanız, ilerleyen süreçte farklı yaptırımlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. 

Maddi Hasarlı Trafik Kazası Durumunda Ne Yapmalısınız?

Herhangi bir can kaybı ya da yaralanmanın olmadığı, sadece araçların hasar aldığı trafik kazaları maddi hasarlı trafik kazası statüsünde yer alır. Gerekli güvenlik önlemleri alındıktan sonra taraflar uygun bir yere geçerek ehliyet ve ruhsat gibi belgelerin kontrolünü yapabilir, gereken durumlarda fotoğrafını çekebilir ya da fotokopi alabilir. Kazaya karışan sürücülerden birinin alkollü olduğu düşünülüyorsa kolluk kuvvetleri çağrılmalı ve alkol raporu alınmalıdır.

Maddi hasarlı trafik kazalarında taraflar uzlaşıyor ve ekstrem bir durum bulunmuyorsa, tarafların jandarma ya da polis çağırması ya da emniyet güçleri gelene kadar beklemesi gerekmez. En yakın kırtasiyeden kolaylıkla edinebilecekleri kaza tespit tutanağını kendi aralarında doldurulabilirler. Taraflar ilgili cep telefonu uygulamalarından destek alabilecekleri gibi internetten çıktısını aldıkları tutanağı eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra birer nüshasını alabilir, çekilen kaza fotoğraflarını ekleyerek sigorta şirketlerine sunabilirler. Eğer karşı tarafla uzlaşamıyorsanız, vakit kaybetmeden kazanın gerçekleştiği bölgeye göre polis ya da jandarmayı aramalısınız. Bu durumda kaza tespit tutanağını onların hazırlamasını talep etmek en doğru yöntem olacaktır.

Ölüm, Yaralanma ve Diğer Durumlarda

Eğer;

  • Kaza ölümlü ya da yaralanmalıysa,
  • Taraflardan birinin aracının trafik sigortası yoksa, 
  • Herhangi bir kamu malı kaza sırasında zarar gördüyse,
  • Kaza yapan araçlardan birinde resmî plaka varsa,
  • Kazaya karışan taraflardan birinin yaşı küçükse, ehliyeti yoksa, alkollü ya da uyuşturucu madde etkisindeyse ya da ehliyeti yetersizse taraflar kendi aralarında trafik kazası tutanağı dolduramaz. Yukarıdaki durumlar söz konusu olduğunda polis ya da jandarma çağırabilir, süreci onların yönetmesine izin vererek tutanağı onların hazırlamasını bekleyebilirsiniz. 

Karşı Taraf Kaza Mahallini Terk Ettiyse Ne Yapmalısınız?

Diyelim, bir kazaya karıştınız ve karşı taraf hiç durmadan aracını sürdü ve kayıplara karıştı. Telaşlanmanıza gerek yok, kanunların sizi koruduğuna emin olabilirsiniz. Öncelikle kaçan aracın modeli, rengi ve plakasını bir yere not edebilir, kazaya tanık olan herhangi bir kişi olup olmadığına bakabilirsiniz. Sonrasında aracınızın hasar gören bölgelerini ayrıntılı bir şekilde fotoğraflayabilir, size en yakın emniyet merkezine, mümkünse olaya tanık olan kişiyle beraber giderek kaçan sürücüden şikayetçi olabilirsiniz. Kaçan araç sürücüsüne olay yeri terk cezası kestirebilirsiniz. Eğer herhangi bir görgü tanığı yoksa, hiçbir şekilde size çarpıp kaçan araç sürücüsüne ulaşamıyorsanız ve kaskonuz da varsa aracınızın hasar aldığı kısımları çektiğiniz fotoğraflar sayesinde kaskodan talep edebilirsiniz. 

Designed By Teknolojik bilişim