loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

Yakıt Hesaplama Nasıl Yapılır?

blog_img

Son dönemde yakıtlara yapılan zamlar, ne yazık ki sürücüleri maddi anlamda sıkıntıya sokuyor. Bu durumda sürücüler yakıt hesaplama yaparak, bütçelerini sarsmadan araç kullanmaya çalışıyor. Hesaplama yapmak tahmin ettiğinizden de çok kolay bir hale geldi. Ancak yapacağınız bu hesaplamalar size ortalama bir sonuç verecektir. Aracı nasıl sürdüğünüz, ne kadar yol gittiğiniz, kullandığınız yakıtın türü ve hıza göre vites tercihi, yakıt durumunu etkilemektedir.

Yakıt Tüketimi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Yakıt hesaplama için ilk olarak aracınızın deposunu tamamen doldurun. Hesaplamalarınızı kolay ve küsüratsız yapmak için 100 ve katlarında hesaplama yapabilirsiniz. Ancak hesaplama yapacaksanız, aracınızı full doldurduktan sonra, kilometreyi sıfırlamanız gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse, aracınızı doldurduğunuzda 200 TL tutar ödediniz. Deponuz bittiğinde de sayacınız 500 km gösteriyor. Burada yakıt hesaplama için yapacağınız şey, tutarı yola bölmek. 200/500: 0.40 yani aracınız kilometre başına 40 kuruş yakıyor. Bu şekilde hesaplamanızı yapabilir. Ne kadar harcama yaptığınızı bu şekilde öğrenebilirsiniz.

Yakıt Tüketimini Azaltmak İstiyorum

Yakıt hesaplama işlemi yaptığınızda, yakıt tüketiminizi azaltmak isteyebilirsiniz. Bunu için yapabileceğiniz bazı işlemler bulunuyor. En önemli nokta, aracın bakımlarını kesinlikle aksatmamaktır. Aracınızın bakımları düzenli olarak yapılırsa, motor verimliliği artacak ve ömrü uzayacaktır. Sizler de yakıt tüketimini azaltmış olacaksınız. Bunun dışında yakıt tüketimi için yapabileceğiniz diğer çalışmalar şu şekildedir:

 • Aracınızın hızına uygun devri kullanın. Yüksek ya da düşük devirde kullanmak, aracınızın daha fazla yakıt tüketmesine sebep olacaktır.
 • Yokuşlarda, genellikle araçlar boşa alınmaktadır. Boşa alarak, aracınızı sürekli frende kullanacaksınız. Kalkmak için aniden gaza yükleyeceğiniz için, bu da hızlı güç tüketimine sebep olacaktır.
 • Lastik basınçlarını sabit ve eşit tutmalısınız. Aynı zamanda mevsimine uygun lastik kullanmanız gerektiğini de hatırlatmak istiyoruz.
 • Aracınızı çok hızlı kullanmaktan kaçının. Bu şekilde aracın daha fazla çalışmasını ve çok yakıt kullanmasını engellemiş olursunuz.
 • Aracınıza ekleyeceğiniz fazla yükler, aracın daha fazla güç harcamasına sebep olur. Bu da yakıt ihtiyacını arttırır.
 • Mümkün olduğu kadar trafiğin akış hızına göre aracınızı hızlandırın.

Bütün bu noktalara uyduğunuzda yakıt hesaplama işleminin daha güzel sonuçlar verdiğini göreceksiniz.

Yakıt Hesaplama

Yeni araç alacak ya da aracını değiştirecek kişiler yakıt hesaplama işlemine önem vermektedir. Temel olarak özetlemek gerekirse aracınıza aldığınız yakıt tutarı ile o yakıtla yaptığınız kilometreyi böldüğünüzde, aracınızın kilometre başına ne kadar yakıt tükettiğini öğrenmiş olursunuz. Yakıtınız için ne kadar harcama yaptığınızı bilince, bütçenizi de ona göre ayarlamış oluyorsunuz. Eğer az km gitmenize rağmen, aracınız çok fazla yakıyorsa, burada bir terslik var. Bu durumda yakıt hesaplama sırasında, aracınızda mevcut olan arızaları da tespit edebilirsiniz.

Uzun Yolda Aracım Ne Kadar Yakar?

Aracın en çok yakıt harcadığı durumlar dur – kalk’tır. Sürekli dur – kalk yapmak yakıt tüketimini arttıracaktır. Ancak aracınızla uzun yolda uzun kilometreler boyunca kullanıyorsanız, yakıt konusunda kara geçtiğinizi söyleyebiliriz. Düşük motorlu araçlarda büyük değişimler gözükebilir.

Yakıt Tüketimini Neler Etkiler?

Yakıt tüketimi konusunu etkileyen pek çok nokta bulunmaktadır. Bu noktalardan bazıları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Lastiğin durumu
 • Klimanın kullanımı
 • Aracın doğru viteste hareket etmesi
 • Araçta gereksiz yük taşıma
 • Sabit hızda hareket etme
 • Motor yağının değişimi ve motor yağının bakımı gibi durumlar, yakıt tüketimini olumlu yönde etkilemektedir.

Araç kullanmak aslında bizim için büyük bir avantaj. Ancak araç satın alırken sadece markasına ve modeline değil, maliyetine de dikkat etmek gerekiyor. İşin içine para girince, hesaplamak o kadar keyifli olmuyor. Çünkü araçların en büyük gideri yakıt. Yakıtların sürekli olarak zamlanması can sıkıyor. Yakıt tüketiminde büyük sürprizlerle karşılaşmak istiyorsanız, hesaplamalara dikkat etmeli ve yukarıdaki noktaları dikkate almalısınız. Araç satın almadan yakıt tüketimini öğrenmek istiyorsanız, markaların fabrika verilerini incelemelisiniz.

Kimler Yakıt Hesabı Yapar?

Aslında araç kullanan çoğu kişi yakıt hesaplaması yapar. Fakat öyle uzun yollar kat etmeyecekseniz, sürekli hesaplama yapmanıza gerek yok. Eğer aracınızı her gün kullanıyorsanız, yakıt hesaplama sizin için çok önemli olacaktır. Yakıt tüketimi arttıkça, araç sahiplerinin maliyeti de artacaktır.

Designed By Teknolojik bilişim