loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

Yerli Araba Ne Zaman Çıkacak?

blog_img

Uzun zamandır çoğu insanın aklındaki merak edilen en önemli sorulardan biri ‘yerli araba ne zaman çıkacak?’ olmaktadır. Türkiye’de çoğu insanın heyecanla beklediği ve ilgilenenlerinin oldukça çok olduğu yerli otomobil üretimi yapıldı. Tamamen elektrikli çalışan yerli Türk üretimi otomobil TOGG olarak isimlendirilerek otomobilin tanıtımı da geçtiğimiz zaman diliminde yapıldı. Araç tanıtımı, insanların daha da fazla meraklanmasına ve tüm dikkatlerinin bu elektrikli araç üzerine çekilmesine sebep oldu.

Yerli Otomobil Çıkış Tarihi

Bunun üzerine aracın günümüzde en çok merak edilen sorusu ise ‘yerli araba ne zaman çıkacak?’ olmaktadır. Yerli araba olan TOGG otomobilinin sokağa çıkarılma ve trafiğe girme zamanı için çoğu insan artık sabırsızlanmaya başlamış durumda. Aracın yapımında rol alan grup temsilcileri tarafından işaret edilen zamanı ise 2023 yılı olarak duyuruldu. Yani aracın herhangi bir sorun olmazsa 2022 yılında sokağa çıkarılmış olacak. Gelin birlikte Türkiye’nin ilk yerli otomobili olan TOGG için birlikte detayları inceleyelim.

TOGG olarak isimlendirilen bu aracın tamamıyla elektrikli araç olması meraklıları tarafından en dikkat çekici özelliklerinden biri olduğu söylenmektedir. Aracın tanıtımında prototipler olarak Suv ve Sedan modelleri sunuldu. Aracın 5 kapılı olanı Suv modeli 4 kapılı olanı ise Sedan modeli olarak tanıtımı yapıldı. Araçların orta sınıf c segmentli elektrikli otomobil sınıfına dahil olduğu belirtildi. Bu üretimi yapılan araçlar 3. Seviye otonom sürüş özelliğini içinde barındırmakta.

Yerli Araba İçin Atılan Adımlar

2011 yılının başı olan ocak ayında TÜSİAD toplantısında gündeme getirilen ve toplantıda oldukça üstüne düşülen konu Türkiye’nin ilk yerli otomobil üretimi yani bir yerli araç üretimine olan gereklilik ve bu nedenle iş adamlarına olan ihtiyaç oldukça dikkat çeken bir daveti beraberinde getirdi. Zaman içinde bu konuda bazı düşünceler ve atılımlar meydana geldi fakat bazı koşullar ve olaylar nedeniyle kesin sonuç veya bir başarı maalesef sağlanamadı. Ve bunun üzerine TOBB toplantısında bu düşünce yeniden dile getirilerek bu isteğin artık gerçekleştirilmesine olan ihtiyaç ve büyük arzu belirtildi. Buna ilaveten bu aracın TOBB çerçevesinde gerçekleşebileceği söylenerek isteğin devam ettiği dile getirildi. Bu istek pozitif yönde karşılandı ve bu üretimde yardım alınabilecek firmalar düşünüldü. Ve gereken çalışmalar yapıldıktan sonra 5 firmanın bu işte beraber çalışmasına karar verildi. Türkiye Odalar ve Borsalar birliği ile birlikte olan bu 5 firmalar Zorlu, Anadolu, Kök, Turkcell ve BMC olarak belirlendi.

TOGG’un Oluşumu

Yerli araç üretimi için oldukça hevesli olan firmaların birleşmesiyle bir oluşum kuruldu. Bu grubun ismi TOGG olarak belirtildi. TOGG açılımının ise Türkiye Otomobil Girişim Grubu olduğu belirtildi. Bu kuruluşun resmi olarak 2018 haziran ayında kurulduğu belirtildi. Yapılan çalışmalar sonucu araç prototipi için 2019 yılına işaret edildi ve 2019 yılında aracın prototip tanıtımları gerçekleştirildi

Yerli üretim olan TOGG isimli bu otomobil için ilk serinin tamamlanmasıyla birlikte seri üretimimin başlaması için ise 2022 yılı olarak bildirildi. Fakat piyasaya sunulacağı fiyat ne kadar merak edilse de ve öne sürülen fiyat olsa da maalesef firmalardan herhangi kesin bir açıklama bulunmamaktadır.

Designed By Teknolojik bilişim