loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

Yerli Otomobilde Son Durum

blog_img

2023 Yıl sonunda aracın sunulacağı belirtilirken var olan prototipin ilk incelemesinin de tamamlandığı belirtiliyor. Son olarak yerli otomobilin yapımı için destek veren bir iş insanın çekilmesiyle bir süre karışıklık ortaya çıkmıştı. Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindeki heyetle yapılan görüşmelerin sonrasında projenin devamı istendi. Devlet desteğiyle birlikte özel sektörün önemli isimlerinin ortaklığıyla yerli otomobil projesinin aksaklıklara rağmen sürdüğü ifade ediliyor.

Yerli Otomobilde Ayrılık Etkili Olur Mu?

ABD merkezli taksi süreçlerinde etkisini hissettiren İnan Kıraç isminin olmamasına dair Fatih Altaylı, büyük eksiklik yorumunda bulunmuştu. Buna karşın yine de var olan elektrik aracın yapılması için uğraşların devam ettiği görülüyor. Gerçekleştirilecek süreçlerin ardından iç ve dış tasarımla birlikte tüm mekanik bölümlerinde yerli olacağı vurgulanıyor. Motorun yerli olması içinde çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. 2019 yılının son günlerinde görücüye çıkması mümkün denilse de 2023 yılına sarkma durumu da öngörülüyor. Ayrıca var olan tüm elektronik donanımlarla kontrol üniteleri ve yazılımların da yerli olacağı söylendi. Yerli otomobil süreçlerinde istenen babayiğitlerle birlikte girişilen projede tamamı Türk mühendisler görev alıyor. Süreçlere dair işlemlerin tamamı da gizli tutuluyor.

Yerli Otomobil Teknik Özellikleri

Maliyet hesaplarının ne olmadığı yerli otomobil için motor gücü 150 kw olarak belirtilmişti. Hali hazırda AR-GE çalışmaları için 6.5 Milyon Dolar harcanan yerli otomobilin büyük bir kullanım alanına sahip olacağı da tahmin ediliyor. Özellikle piyasaya çıkarılmasıyla çok sayıda talep geleceği ifade ediliyor. Yalnızca iç pazarda değil, farklı ülkelerde de yerli otomobilin satışının olması için şimdiden çalışmalara başlanmış durumda. 100 kilometrelik mesafe için 10 TL elektrik harcaması yaptığı belirtilmiş olmasına karşın son duruma ilişkin ise net verilerin verilmemesi dikkatlerden kaçmadı. Menzil için ise minimum 400 kilometrelik hedeflerinin olduğu prototip tanıtımında ifade edildi. Konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’da son açıklamalarında elektrikli olmasının avantajlarını sıralamıştı. Dünya özelinde artık otomobil piyasasında elektriğe gidiş olduğunu aktaran Erdoğan, çok daha çevre dostu ve yerli olmasıyla aracın kullanımının büyük çapta olacağını ifade etti. Aracın ilk açıklanan satış fiyatı 200 Bin TL olarak duyurulurken hali hazırda şu an için kesin bir belirleme olmadığı da sonrasında söylendi.

Yerli Otomobil 2023 Yılının Sonunda Hazır

Ortaya çıkan olumsuz gelişmelere rağmen var olan çalışmalarda TOBB Başkanı Rifat Hisarcıkoğlu tüm desteklerini vermeye de devam ediyor. Toplantıya katılan Hisarcıklıoğlu da çok büyük bir öneme sahip proje için her türlü imkanın zorlandığının altını çizdi. Türkiye ilk olarak Adnan Menderes zamanında yerli otomobil çalışmalarına başlamış ancak tam anlamıyla yerli bir otomobil üretimi gerçekleştirememişti. Her ne kadar ülke genelinde araç fabrikaları bulunsa da motor yapımı konusunda çalışmaların büyük oranda başarısızlıkla neticelendiği biliniyor. İtalyan Fiat ile ortak yapılan araçlarda ise iç ve dış tasarımla tüm aksam Türkiye’den karşılanmış ve motor, elektrik malzemeleri İtalya’dan getirilmişti. Yerli otomobil ile ilgili beklentilerin giderek artmasından dolayı 2023 yılının sonuna yetiştirilmeye çalışıyor. Bizzat Erdoğan’ın katılacağı törenle ilk aracın tanıtımının yapılacağı da planlananlar arasında.

Designed By Teknolojik bilişim