loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

Yolda Kalınca Ne Yapılmalı?

blog_img

Yola çıktığınızda, ne zaman ya da nerede yolda kalacağınızı tahmin edemezsiniz. Bu sebeple, hiç yolda kalmamış kişiler, internet üzerinden yolda kalınca ne yapılmalı? Sorusuna cevap aramaktalar. Yolda kaldığınızda sakın endişelenmeyin ve korkmayın. Çünkü her durumun olduğu gibi, bu durumda telafisi bulunmaktadır. Bizler de bu noktada yolda kalmakla ilgili merak edilenleri sizlere derleyeceğiz.

Yolda Kalınmasına Neden Olan Arızalar Nelerdir?

Çeşitli sebeplerden ötürü yolda kalmış olabilirsiniz. Yolda kalan kişilerin genellikle araçların bir takım sorunlar meydana gelmektedir. Bu sebeple yola çıkmadan önce, araçlarınızın kontrolünü düzenli olarak yaptırmalı ve bakımlarını aksatmamalısınız. Yolda kalmanıza en çok sebep olan durumların başında araç arızaları gelmektedir. Bunun dışında lastiklerde meydana gelen sorunlar da araçların yolda kalmasına neden olabilmektedir.

Uzun ya da kısa olsun.. Çıkacağınız her yol öncesinde, araçlarınızı kontrol etmeniz sizin yararınıza olacaktır. Bunun dışında karşılaşabileceğiniz bir diğer sorun akü bitmesi olarak adlandırılmaktadır. Akü bitmesi genel olarak kış aylarında sıkça görülebilmektedir. Aracınızın aküsü biterse, bu durumda biraz sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bu sebeple düzenli olarak akü kontrol ettirmek ve kaliteli yerden bilindik markaların akülerini almak çok önemli.

Bunun dışında meydana gelebilecek bir diğer durum motor suyundaki kaçaklar ve yağ sızıntısıdır. Eğer kaçak miktarı küçükse, bu durumda çok fazla sorun olmayacaktır. Ancak kaçak fazla ise, yolda kalmanıza sebep olabilmektedir.

Araçlarınız çok fazla kir, ıslaklık, nem, sıcak ya da soğuğa maruz kalıyorsa, bu durumda sensor bakımlarının da yapılması gerekmektedir. Yaptırılmayan bu bakımlar ne yazık ki, çeşitli arızalara sebebiyet verebilmektedir.

Yolda Kalınırsa Neler Yapılabilir?

Yukarıda belirttiğimiz durumların dışında meydana gelen bazı olaylar sebebiyle de yolda kalmış olabilirsiniz. Yolda kalmanızı ancak araçlarınıza yapacağınız düzenli bakımlar ile de önleyebilirsiniz. Ancak ne kadar bakım yaparsanız yapın, bu araçlar elektronik cihazlardır. Bu sebeple çeşitli durumlardan dolayı arızalanarak yolda kalmanıza sebep olabilir.

Yolda kaldığınızı anladığınızda ilk olarak sakin olmanız gerekiyor. Dörtlüleri açın ve imkân varsa aracınızı kenara çekin. Ancak araç içinde mutlaka reflektörün bulunması gerekiyor. Arızalar illa ki, uzun düz yolda meydana gelmez. Bazen virajlı yollarda da araçlarını bozulabilir.

Eğer aracınız tam yolun ortasında bozulduysa, kesinlikle aracınızı sağa ya da sola hareket ettirmeyin. Bu hem trafiğin tıkanmasına sebep olur hem de son derece tehlikeli bir harekettir. Aracın olduğu yerde dörtlüler yanık bir şekilde durması, çok daha doğru bir harekettir.

Eğer aracınızda sorunun ne olduğunu biliyorsanız, bu noktadaki işiniz çok daha kolay olacaktı. Benzin bittiyse, lastik payladıysa ya da akü bittiyse, bunu bir telefon ederek de çözüme kavuşturabilirsiniz. Ancak bu tür bir duruma sahip değilseniz, polis, jandarma ya da çekicilerden yardım alabilirsiniz.

Araçta Olması Gereken Eşyalar

Aracınızı her duruma karşı hazırlamanız son derece önemli. Yolda kalmış, kaza yapmış hata yolunuz uzamış bile olabilir. Bütün bu durumları düşünerek, aracınızda bazı eşyaları taşımanız sizin yararınıza olacaktır. Araç içerisinde olması gereken eşyalardan bazıları şunlar olabilir:

  • Su şişesi
  • Ufak tefek bozulmayan yiyecekler
  • Yedek pillerin taşınması
  • Telefon şarjı
  • El Feneri

Belirtilen bu eşyalar dışında, kendiniz için önemli olan farklı eşyalarda koyabilirsiniz. Telefonunuz, aracınızın durduğu yerde çalışmayabilir. Normal zamanda size çok gereksiz gelen bu eşyalar, yolda kaldığınız zaman çok mantıklı ve kullanışlı gelebilir.

Yolda Kalmak

Yolda kalınca kesinlikle endişelenmeyin ve strese girmeyin. Strese girmek ne yazık ki düşüncelerinizin çalışmamasına sebep olur. Bu şekilde plan yapamaz ve kendinizi kontrol edemezsiniz. Yapabileceğiniz adımlar şu şekilde olabilir:

  • Arabanızı imkân varsa, yolun sağına çekin.
  • Yoldan geçen diğer sürücülerin sizi fark etmesini sağlayın.
  • Yol yardımını ya da çekicileri arayın.
  • Ailenize ya da arkadaşlarınıza haber verin.

Eğer aracınızın kaskosu varsa, kaskodan yardım alabilirsiniz. Bunun için kaskonuzun çağrı merkezini aramak yeterli olacaktır. Kaskonuz yoksa, yukarıdaki kişilerde yardımcı olamıyorsa, o zaman polis ya da jandarmayı arayabilirsiniz. Çekici de çağırabilirsiniz. Ancak fiyat bakımından bütçenizi zorlayabilir.

Arabalarınızın düzenli olarak kontrolden geçmesi, yolda kalma riskinizi en aza indirecektir. Farklı sorunlarla karşılaştığınız zaman heyecanlanmamalı ve ilk müdahaleyi yapmalısınız.

Designed By Teknolojik bilişim