loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

ABS Nedir ve Ne İşe Yarar?

blog_img

Araç ile ilgili her geçen gün kullanılan kelimeler ve sistemler artıyor. Bu noktada halk arasında oldukça sık duyulan ama kullanım amacının yanlış bilindiği bir sistemi açıklayacağız. O da ABS sistemi. ABS kelimesini çok yerlerde duymuş olabilirsiniz. Aslında bu sistem, halk arasında fren sistemi olarak bilinmektedir. Asıl adı ise Anti Lock Braking System’dir. Ancak dilimize ABS olarak yerleşmiştir. Türk olarak anlamı ise, Kilitlenme Karşıtı Frenleme Sistemi şeklindedir. Son derece önemli bir sistemdir. Özellikle, tehlikeli durumlara karşı geliştirilmiş son derece önemli bir sistemdir. Aşırı yüklüyken ya da aşırı derecede hızlıyken, fren yaptığınızda, istediğiniz şekilde yavaşlayamayabilirsiniz. Bu durum kazaya sebebiyet verebilir. Ancak ABS sistemi bu durumların oluşmasını engellemekle görevli olan çok önemli bir sistemdir. Peki, bu sistem nasıl çalışmaktadır ve tam olarak ne işe yaramaktadır? Merak edilenleri sizler için derliyoruz.

ABS Sistemi Hakkında Merak Edilenler

ABS sisteminin son derece önemli olduğundan bahsetmiştik. Fren sisteminin ani frenlemede kilitlenmesini önler ve bu da fren mesafesinin kısıtlanmasını sağlar. Yani aracın ani bir durumda fren yapabilmesini sağlar. Bu da sürücülerin, direksiyona hâkimiyet kurmasını sağlar. Bu durumda fren kilitlenmesinin ne anlama geldiğini belirtmemiz gerekiyor. Fren kilitlenmesi, genellikle sürücülerin aşırı hızlıyken aniden frene basması ya da araçların kaygan zemin frene bastığında kilitlenmesidir. Bu durumda tekerleğin dönme hızı yavaşlamıştır. Aslında buna kilitlenme denir. ABS sistemi de burada devreye girerek, araçların kilitlenmesini önler. Ancak ABS sitemi ne kadar gelişmiş olursa olsun, kazalara karşı yüzde 100 koruma sağlamamaktadır. Yine de bu noktada sürücülerimizin dikkatli olması so derece önemlidir.

ABS Sisteminin Faydaları Nelerdir?

ABS sisteminin çok önemli bir faydası bulunmaktadır. Bu fren sistemi, aracın durma, manevra ve kararlılığını arttırmaktadır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, tekerlek kilitlenmesini önleyerek, sürücülerin ani bir fren karşısında fren yapabilmesine yardımcı olur. Bu noktada yön kontrolü de sağlanmaktadır. Güvenli bir şekilde durabilmek için bu sistemin olması gerekmektedir.

Kaygan bir zeminde, ABS’si olmayan bir araç frene bastığı zaman araç kaymaktadır. Bu da ne yazık ki kaza olasılığını arttıran bir durumdur. Bu durumların yaşanmasını önlemek adına ilk olarak sürücülerimizin dikkatli olması gerekmektedir. Daha sonra tercih edilecek araçların ABS sistemine sahip olması gerekmektedir.

Bu sistemdeki en temel amaç, fren mesafesini kısaltmak değildir. NE yazık ki bu noktada çoğu kiş bu sistemin faydasını yanlış bilmektedir. Kısacası 4 tekerleğin, fren yapıldığında aynı anda kilitlenmesini önlemek ve sürücüye fren yaptığında yol hâkimiyetini kaybetmemesini sağlamak. Bu da bu sistemin ne kadar önemli olduğunu bir kere daha ortaya koymaktadır.

ABS Sisteminin Görevi

Bu sistemin görevi, son derece önemlidir. Frene bastığınız zaman, eğer aracınız ABS’li ise, sürücü kontrollü bir şekilde fren yapabilmektedir. Aynı zamanda tekerlekleriniz de kilitlenmez. Tut Bırak yöntemiyle, araca hakim olmanızı ve kolay bir şekilde yön verebilmenize yardımcı olur.

Araçta ABS Olup Olmadığını Anlayabilir Miyiz?

Kış aylarının gelmesi, beraberinde yolların kayganlaşmasını ve kazaların artmasına sebebiyet vermektedir. Dikkatli olan sürücüler bu noktada, araçlarında ABS sisteminin olup olmadığını merak etmektedir. Aracınızda bu sistemin olup olmadığını anlamak istiyorsanız, bunun için önünüzde 2 yol bulunmaktadır. İlk olarak aracınızda kontağı çevirdiğinizde ABS ışığı yanıyorsa, bu aracınızda ABS sisteminin olduğunu göstermektedir.

Bunun dışında aracınızda ABS sisteminin olup olmadığını şu şekilde anlayabilirsiniz: Aracınız ile ani bir fren yaptığınızda tekerler kilitlenip bırakıyorsa, ve arkanızda kesik kesik tekerlek izleri oluşuyorsa, bu aracınızda ABS sisteminin olduğunu göstertir. Aynı zamanda fren yaptığınızda, aracınızda ABS sistemi varsa, altta bir darbe gelir gibi vuruntulu bir ses duyacak ve hissedeceksiniz.

Görüldüğü gibi, araçta ABS sisteminin olup olmadığını anlamak son derece kolay ve basittir. Kış aylarının gelmesi ile, yollar her zamankinden daha tehlikeli bir hal almaktadır. Bu da sürücülerimizin her zamankinden daha fazla dikkatli olmalarını gerektirmektedir. Aracınızda ne kadar ABS ya da bşaka bir sistem olursa olsun, hiçbir zaman tedbiri elden bırakmamalı ve gerekli önlemleri almalısınız. Unutmayın, aracınızda ABS olsa bile, bu kaza olmayacağı anlamına gelmemektedir.

Designed By Teknolojik bilişim