loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

  • ANASAYFA
  • BLOG
  • Araba Farı Temizleme İçin Neler Yapılır?

Araba Farı Temizleme İçin Neler Yapılır?

blog_img

Arabaların farları, sadece gece değil, aynı zamanda gündüz zamanlarında da sürüş açısından büyük önem taşımaktadır. Bu sebeple farların her daim sağlıklı bir sürüşe elverişli olması gerekmektedir. Bu hem sizin yolu daha sağlıklı bir şekilde geçebilmeniz hem de, karşıdan gelen aracın sizi fark edebilmesi açısından oldukça önemlidir. Bu sebeple araba farı temizleme işleminin düzenli aralıklarla ve periyotlarda yapılması son derece önemlidir. Bizler de bu noktada araba farının nasıl temizlendiğini ve temizlenmesi için neler yapılabileceğinden bahsetmek istiyoruz.

Araba farları düzenli olarak temizlenmediği durumlarda, görüş kısıtlanmasına sebep olmaktadır. Kir ya da toz zamanla farların fonksiyonlarını kaybetmesine yol açmaktadır. Akrilik isimli madde, araba farının yüzeyinde bulunur ve görüşün bozulmasını engeller. Ancak zamanla biriken bu kir ya pislik katmanı, bu akriliğin aşınmasına ve etkinliğini kaybetmesine yol açar. Araba farı, zamanla korumasını kaybettiği durumlarda da ne yazık ki, içeriye direkt olarak güneş ışığı girer ve farın sararmasına yol açar. Bu noktada da pek çok kişi internet üzerinden, araba farı temizleme konusunu araştırmaktadır. Bizler de merak edilenleri sizler için derliyoruz. İşte araba farı temizleme işlemleri hakkında merak edilenler:

Araba Farı Temizleme Aşamaları

Araba farını temiz tutabilmeniz için yapabileceğiniz bazı işlemler bulunuyor. Bu işlemlerin yapılabilmesi için genellikle evdeki malzemeler yeterli olacaktır. İşte far temizliği için yapabileceğiniz işlemler:

Farınızın Çevresini Bantlayabilirsiniz

Bunun için maskeleme bandı kullanmanız gerekmektedir. Maskeleme bandı ile farınızın çevresini güzelce bantlayın. Açık yerlerinde boya kalmaması için biraz dikkatli olun. Yoksa boya kısmına zarar verebilirsiniz.

Farınızı Zımparalamaya Başlayın

Evet, yanlış duymadınız. Farınızı zımparalamaya başlayabilirsiniz. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi, bantlama işlemini düzgün yapmanız gerekmektedir. Bu işlemi yaparken, fazla güç uygulamamanız gerekmektedir. Zımpara boyutunu ise, elinize ve kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Bu aşamada ince bir zımpara kullanmanızı öneririz. Bu şekilde, fara daha az zarar verebilirsiniz. Farı temizledikten sonra ılık su ile durulama işlemine geçebilirsiniz.

Pasta Cila Aşaması

Farınızı güzelce zımparaladıktan ve yıkadıktan sonra artık pasta cila aşamasına geçebilirsiniz. Polisaj makinası bu noktada çok işinize yarayacak. Ancak düşük ayarda kullanmanızı öneriyoruz. Yoksa farınız zarar görebilir. Bu işlem, özelliğini kaybeden akriliğin yeniden canlanmasına yardımcı olacaktır.

Bütün Bunların Dışında Far Mendili Kullanabilirsiniz

Bu yöntemleri uygulamak sizin için zor ve zaman kaybıysa, bu noktada far mendili kullanabilirsiniz. far mendilleri çok fazla duyulmayan ürünlerdir. Ancak hem ürünün kullanımının kolay olması, hem de daha az maliyetli olması sebebiyle, bilinen kişiler tarafından oldukça fazla tercih edilmektedir. Son zamanlarda oldukça fazla yaygınlaşan ürünlerin başında gelen far mendilleri, içi her fara bir mendil düşecek şekilde çalışmalara başlayabilirsiniz.

Farınızı Son Olarak Bez İle Temizleyebilirsiniz

Far temizliğiniz için son olarak nemli bir bez de kullanabilirsiniz. Bunun için her evde bulunan diş macunu size oldukça yardımcı olacaktır. İlk olarak farların üst kısmına diş macununu yaymaya başlayın. Mikrofiber özelliği olan bir bez ile diş macununun farın üzerine yaymaya başlayın. Ovma işlemine bir süre devam edin ki, diş macunu etkisini gösterebilsin. Su ile son olarak diş macununu arındırın ve kuru bir bezle farınızı durulayın Araba farı temizleme işlemleri genel olarak bu şekildedir. Bu işlemler düzenli olarak yapıldığında far çevresinde kir ve pislik birikmeyeceği için farlarınız çok fazla zarar görmeyecektir. Hatta zarar görmesini tamamen bu yöntemlerle engelleyebilirsiniz. Far, son derece hassas bir üründür. Çevredeki çoğu faktörden çabucak etkilenebilir. Bu sebeple, etkilenmesine ve etmenlerin etkisini göstermeye başlamadan hemen müdahale etmeniz son derece önemlidir.

Araba farı temizleme işlemine ne yazık ki günümüzde çoğu kişi önem vermemektedir. Bu sebeple görüş azaldığı için kazalar artmaktadır. Düzenli olarak temizlenen farlar, sürüş ve yol kalitesini arttırmaktadır. Ancak farınızın uzun zamandır kire ve pisliğe maruz kaldıysa sadece bez ile temizlemek yeterli olmayacaktır. Bu noktada Araba farı temizleme için profesyonel bir yardım almanız gerekebilir. Arabalarınızın bu kadar kirlenmesine maruz kalmadan hemen temizleme işlemine başlamalısınız. Yukarıda belirtilen noktalar genellikle hafif kirler için işe yaramaktadır. Ancak daha etkili ve kalıcı bir çözüm istiyorsanız, uzmanlardan yardım alabilirsiniz.

Designed By Teknolojik bilişim