loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

Araç Cam Buğulanması Nasıl Önlenir?

blog_img

Araç kullananların yaşadığı en büyük sorunların başında araç cam buğulanması gelmektedir. Bu durum başınıza hareket halindeyken gelebileceği gibi, dururken de gelebilmektedir. Camların buğulanması ne yazık ki istenmeyen kazaların oluşmasına bile sebebiyet verebilmektedir. Bu sebeple hem seyir halindeyken, hem de durağan haldeyken dikkatli olunması son derece önemlidir. Araç cam buğulanması önlenmediği zaman çeşitli sorunlara sebep olabilmektedir. Özellikle kış mevsimlerinde çokça görülen bu olay, görüş mesafesini azaltmaktadır. Buna bağlı olarak da kaza riski artmaktadır. Kış aylarında kavisli ya da zorlu olan yolların sağlıklı bir şekilde aşılması için, araç camlarının buğulanması sorunundan kısa süre içerisinde kurtulmanız gerekmektedir. Bu durum bütün araç camlarında görülebilmektedir. Ve her cam için ayrı olarak önlemin alınması gerekmektedir. Bizler de bu noktada araç cam buğulanması nasıl önlenir? Bu sorunun cevabını sizlere vereceğiz.

Araçlardaki Cam Buğulanması

Araçlardaki cam buğulanmasının nasıl çözüleceğini sizlere aktarmadan önce, ilk olarak bu durumun nasıl çözülmesi gerektiğinden bahsetmemiz daha doğru olacaktır. Buğu oluşması için kısaca, sıcak ve soğuk ortamın karşı karşıya gelmesi gerekmektedir. Bu iki havada sıcaklık farkı fazla ise, camlarda buğu olması kaçınılmaz olacaktır. Sıcaklık farkının çok olduğu durumlarda cam buğulanması oluşur. Kış aylarında dışarısı soğuk, arabanın içerisi sıcaksa, camlar iki havayı da gördüğü için buğulanma yapacaktır. Bunun dışında yaz aylarında dışarısı sıcak, içerisi klimanın etkisi ile soğuksa bu durumda da cam buğulanması olacaktır. Hava çıkış kanallarının olduğu kısımda, cam buğulanması daha da fazla görülmektedir.

Araç Buğulanması ile Karşılaşıldığında Neler Yapılabilir?

Araç buğulanması ile karşılaşıldığı zaman yapılması gereken bazı önemli hareketler bulunuyor. Ancak ne kadar önlem alırsanız alın, bu havalardaki farklılıklar devam ettikçe, buğulanma artacaktır. İşte araç cam buğulanması ile karşılaşıldığında yapılması gerekenler ve cam buğulanmasının önlenmesi:

  1. Hava ne kadar sıcak ya da soğuk olursa olsun, camı azıcık açmak içeriye farklı havanın girmesini sağlayacağı için sıcaklık farkının düşmesine yardımcı olacaktır. Bu da buğulanmanın yavaş yavaş kaybolmasına neden olacaktır.
  2. Bunun dışında araç kaloriferini sıcak konuma alırsanız, araç buğulanmasının önüne geçebilirsiniz. Bu yöntem genellikle çoğu kişi tarafından kullanılmaktadır. Bu noktada önerilen bir nokta bulunuyor. Havadaki güneşliklerin indirilmesi, cam buğulanmasını  önlemektedir.
  3. Kısa bir yolculukta araç cam buğulanması ile karşılaşmak istemiyorsanız, sizlere kısa süreli kurtulabileceğiniz bir noktadan bahsetmek istiyoruz. Almış olduğunuz cam bezini köpüklü su ile iyice harmanlayın. Tam olarak kurumayacak hafif nemli ve ıslak kalacak şekilde ıslak bırakın. Islak olan bu bezle, camlarınızı temizleyin. Bu işlem yüzde 100 kesinlik vermese de en azından kısa bir süre için ara cam buğulanmasından kurtulabilirsiniz.
  4. Bunun dışında son olarak traş köpüğünün de araç cam buğusunu yok ettiği söylenmektedir. Dilerseniz, arabanızın camlarının buğusunu silerek, bu durumdan kurtulabilirsiniz.
  5. Eski zamanlarda da, yarım elmanın camlara sürülerek, buğulanmanın önüne geçildiği söylenmektedir. Dilerseniz, bu yöntemi de deneyebilirsiniz.
  6. Son olarak marketlerden ya da çeşitli yerlerden alabileceğiniz solisyonlar da işinizi görecektir. Buğu giderici adı altında satılan bu ürünleri kullanarak ortalama 2 gün içerisinde bu sorunları çözebilir, buğulardan kurtulabilirsiniz.

Araç Camlarının Buğulanması

Camlarda ne zaman buğu olduğu bilemezsiniz. Bazı durumlarda araç hareke ederken, bazı durumlarda araç beklerken bazen de çalışırken oluşabilmektedir. Özellikle kış mevsimine girerken bu durum daha da fazla gözükmektedir. Ancak burada aracınıza nasıl müdahale edeceğinizi bilmiyorsanız, ilk olarak aracınızın ne zaman buğulandığını anlamanız gerekiyor.

Eğer aracınız hareket ettiği zaman buğulanıyorsa, ilk olarak durumun sıcaklıkla ilgili olduğunu tahmin edebilirsiniz. Bunun için de sıcaklığı kontrol etmeniz gerekmektedir. Sıcaklık farkı fazla ise, yukarıda da belirttiğimiz gibi, aracın ufak hareketlerle havalanmasını sağlayarak bu durumdan kurtulabilirsiniz.

Son Olarak Yapılacaklar Hakkında

Bunun dışında kaloriferler de araç cam buğulanması konusuna sebep olabilmektedir. Eğer buğulanma normalde fazla oluyorsa, bu durumun kaloriferlerle ve motor sıcaklıkları ile alakalı olduğunu unutmayın. Profesyonel bir yardım almadan önce, klimanızın A / C özelliğini devreye almanız gerekmektedir. Klimanızın sıcaklığını düşürün ve klimanızı kontrol edin. Klimaların doğru kullanılması, camlardaki buğulanmanın önüne geçecektir.

Designed By Teknolojik bilişim